Picmaster 2.21 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Picmaster 2.21

14. února 2001, 00.00 | Levný shareware grafický editor a efektový program v jednom s podporou Photoshop kompatibilních plug-inů, to je Picmaster od Alexandra Sabova.

Picmaster je k dispozici ve dvou jazykových verzích, anglické a německé, domovských webových stránek programu je spousta, tady najdete další z nich. Program stojí 25 $, zaregistrovat si ho můžete například zde. Picmaster je takzvaně talent od přírody - můžete v něm skenovat, kreslit, používat spoustu filtrů, hrát si s barvami, grabovat video, vytvářet prostorové obrázky a slideshow, posílat grabnuté nebo nakreslené obrázky mailem nebo přes protokoly FTP a HTTP, přidávat ke grafice zvukové záznamy, pracovat s makry a několik dalších užitečných věcí.Celkové grafické možnosti programu (s výjimkou efektů a filtrů) nejsou nijak zvlášť rozsáhlé, pracovat můžete s cca patnácti kreslícími a manipulačními nástroji, což však Picmaster značně povyšuje nad MS Paint - ostatně kreslící funkce jsou jen doplněním efektových možností programu. Standardem u kvalitního grafického editoru se už dávno stala možnost upravit stávající nebo nadefinovat si vlastní klávesové zkratky a Picmaster není výjimkou. Za zmínku stojí i několik algoritmů aplikovaných při změně velikosti obrázků, nabídka je velmi podobná té z Photo Enhanceru v ACDSee.

I když mezi hlavní přednosti programu nepatří kreslící funkce, v případě efektů je tomu právě naopak. Když to trochu přeženu, mohu Picmaster pasovat do jednoho z nejzajímavějších grafických rozhraní pro Photoshop kompatibilní filtry, snad mi to autor programu odpustí. K dispozici je poměrně velké preview pro originál i výslednou podobu obrázku či jeho výřezu, pokud jsou u daného filtru či efektu na výběr nějaké volby, najdete je vždy pod náhledem.

Mimo klasických image processingových filtrů a slušných možností korekcí a redukcí barev dostanete s programem něco kolem 30 filtrů, další (Photoshop a FilterFactory kompatibilní filtry) si můžete stáhnout třeba z Internetu.

Pokud nechcete postupně zkoušet různá nastavení pro každý efekt, můžete využít služeb mírně inteligentní nabídky "Suggestions", která Vám sama navrhne a doporučí některé z možných variant daného efektu. Další možností je pak volba "Quick Selection", která spočítá náhledy všech dostupných efektů / filtrů a zobrazí je v přehledném výběrovém requesteru.

Prostorové obrázky viditelné s pomocí barevných filtrů využívajících některé specifické vlastnosti lidského zraku už hodně dávno nejsou ničím převratným, Picmaster ale nabízí velmi přehledný modul na výrobu tohoto typu 3D obrázků včetně tiskové předlohy známých papírových "brejliček", potřebné barevné fólie si ale musíte sehnat nebo vytisknout sami - sehnat transparentní fólii například pro inkoustovou tiskárnu není žádný problém.

Stejně jako jsou v Picmasteru víc než slušné efektové možnosti, také možná tvorba slideshow je na vysoké kvalitativní úrovni. Můžete si například vybrat typy obrázků, které se budou zobrazovat, nastavit jejich pozici, komentáře, případně i přehrávání zvuků při zobrazování, nastavit třídění obrázků v adresářích, velikost samotných obrázků apod. Slušné jsou i možnosti pracovat s obrázky v dávkovém režimu, konvertovat je nebo používat skriptovací funkce třeba k automatickému kreslení objektů.Picmaster rozhodně není špatný program, zejména jako efektový nástroj je vynikající. Trošku by potřebovaly vylepšit kreslící funkce a přidat do programu možnost práce s vrstvami, to však nic nemění na tom, že je Picmaster slušný grafický a efektový editor za slušnou cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: