PhotoStudio 2000 v4.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

PhotoStudio 2000 v4.1

16. května 2001, 00.00 | Úprava a zpracování fotografií jsou doménou image processingového balíku PhotoStudio firmy ArcSoft. Ještě jste o tomto programu neslyšeli? Pak to ovšem musíme rychle napravit.

PhotoStudio 2000 od ArcSoftu je poměrně rozsáhlý grafický editor určený především pro zpracování fotografií, a to zejména pro retušování obrázků a image processing. PhotoStudio stojí 40 $ a je k dispozici jak pro Windows 95/98/ME a Windows NT4.0/2000, tak i pro PowerMac s MacOS 8.5 a vyšším. Naprostou samozřejmostí je podpora vrstev stejně jako neomezená funkce Undo a podpora slušné řádky nejpoužívanějších grafických formátů včetně PSD, FPX, PhotoCD a EPS.PhotoStudio se skládá z několika částí, navenek se však tváří jako jeden program. Jednotlivé moduly mají na starost práci s databázi obrázků včetně třídění obrázků podle zvolených kritérií a jejich pozdější vyhledávání opět podle zadaných vlastností jako je název, datum, typ obrázku, jeho velikost apod. Obrázky lze třídit do jednotlivých alb, které lze kdykoliv zpětně nahrát nebo použít v dalších produktech firmy ArcSoft, čestné místo náhledů obrázků v albu je standardně napravo hlavního okna programu. Protože je PhotoStudio určeno hlavně k retuším a úpravě fotografií včetně těch digitálních, nechybí ani speciální funkce jako je například klonování, možnost odstranění odlesku "červených očí", skládání obrázků z vrstev či vybraných částí a řada nezbytných malířských technik pro zmíněné retuše a image processing.Díky neomezené funkci Undo si můžete podle libosti vyhrát s nastavením a aplikací jednotlivých kreslících funkcí, filtrů či efektů, které lze pochopitelně podobně jako v každém profesionálním grafickém editoru míchat s použitím vrstev. Slušné jsou i možnosti práce s textem včetně vyplňování textových vrstev barvou, vzorem nebo výběrem a definování měkkých nebo tvrdých stínů - PhotoStudio ale umí pracovat pouze s TTF fonty, čeština mu naštěstí nedělá žádné potíže.

Zajímavé je zato sdílení fotografií přes Internet přímo z prostředí PhotoStudia, konkrétně přes server PhotoIsland.com - pro tuto službu se ale musíte nejprve zaregistrovat, registrace je ovšem zdarma. Tiskové funkce jsou průměrné a i když nabízí program automatické vytištění náhledů ke všem obrázkům v albu, nejsou ostatní tiskové funkce příliš komfortní a i zde je lepší využít služeb některého ze specializovaných tiskových utilit.

Akce známé z Photoshopu nahrazuje v PhotoStudio práce s makry, které lze aplikovat nejen na jednotlivé obrázky, ale v dávkovém režimu i na libovolný počet obrázků v daném albu, se kterým zrovna pracujete. Definování maker je ale poměrně nepřehledné a nečekejte nic podobného dokonalosti Photoshopu se stromovou strukturou jednotlivých akcí. PhotoStudio nabízí i optimalizaci a export grafiky pro web, i zde jsou ale možnosti programu poměrně omezené a je lepší využít specializovaných programů pro tvorbu webové grafiky.

PhotoStudio 2000 toho nabízí za cenu 40 $ poměrně hodně a v některých ohledech může směle konkurovat i dražším "profi" shareware či striktně komerčním produktům jako je PaintShop Pro apod. Celkově však PhotoStudio hodně ztrácí například chybějící podporou Photoshop kompatibilních plug-inů, což celkem spolehlivě znemožňuje rozšíření palety efektů a bohužel tak odsuzuje program do role grafického editoru, který bude ještě dlouho "hrát druhé housle".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: