Photokina 2002: dvě neočekávané novinky od Fuji - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Photokina 2002: dvě neočekávané novinky od Fuji

Fuji photokina

26. září 2002, 00.00 | Přestože Fujifilm zveřejnil informace o připravovaných nových digitálních fotoaparátech již několik týdnů před photokinou, na jeho expozici se nečekaně objevily další dva nové modely. Jaké jsou F402 a M603?

Fujifilm, podobně jako řada dalších výrobců, letos prezentoval připravované novinky několik týdnů před photokinou prostřednictvím internetu. Přesto si pro photokinu schoval dvě nečekané novinky, které představil na včerejší tiskové konferenci a následně na své expozici. Jedná se o dvě malá zařízení určená pro spotřební trh.

Fujifilm FinePix F402
Jak již označení napovídá, jedná se o fotoaparát konstrukčně vycházející z modelu F401 a liší se od něj principiálně zejména objektivem s fixní ohniskovou vzdáleností. Díky tomu je fotoaparát ještě o něco menší a zejména tenčí. Rozměry jsou 77x69x22 mm a hmotnost pouhých 120 gramů.
Snímač je stený jako u modelu F401, jde tedy o SuperCCD třetí generace s fyzickým rozlišením 2,3 mil. bodů a možností produkce snímků s rozlišením skoro 4 mil. bodů. Citlivost je možno opět nastavit v rozsahu 200 - 1600 ISO s tím, že hodnoty 800 a 1600 ISO je možné použít pouze v nízkém rozlišení (1MPix). Objektiv s ohniskovou vzdáleností 39 mm a světelností F3.2 je vybaven autofokusem. Ten je schopen v makro režimu zaostřit již od šesti centimetrů.
Fotoaparát je plně automatický a nabízí základní funkční výbavu doplněnou záznamem videa, možností záznamu zvukových poznámek či videa. O napájení se stará Li-Ion článek, jako paměťové médium jsou použity karty xD a o komunikaci s počítačem USB rozhraní. F402 bude dodávána se synchronizační kolébkou tak, aby bylo její používání co nejjednodušší.

Fujifilm FinePix M603
Tento fotoaparát nebo přesněji řečeno zařízení v sobě dle Fuji plnohodnotně kombinuje funkce digitálního fotoaparátu a videokamery. V praxi je stále patrné, že se vyšlo z fotoaparátu, přesto prezentované ukázky videosekvencí vypadaly velmi pěkně.
Základním stavebním kamenem zařízení je opět SuperCCD třetí generace, ale tentokrát s fyzickým rozlišením 3,1 mil. bodů, což znamená výstupní rozlišení fotografií až 6 mil. bodů. Zařízení je vybaveno objektivem s 2x optickým zoomem (38 - 76 mm, světelnost F3.2). Ostření i expozice jsou plně automatické a snímky se ukládají v JPEG. Citlivost snímače lze nastavit v rozsahu 160 - 1600 ISO, ručně lze ovlivnit balanci barev, kompenzovat expozici, nastavit režim blesku.
Zajímavé je, že funkci hledáčku převzal velký 2,5" LCD panel s rozlišením 118 000 bodů. Fuji na některých fotografiích přístroj prezentuje se sklápěcí šachtou proti odleskům, která je součástí dodávky.
Z pohledu video funkcí záznam probíhá ve formátu AVI s rozlišením 640x480 bodů a rychlostí 15 nebo 30 snímků za sekundu. Alternativně lze použít i poloviční rozlišení pro prodloužení maximální délky zaznamu. Ta je omezena pouze kapacitou média, což do budoucna slibuje zajímavé možnosti. Zařízení je schopno pracovat s paměťovými kartami CompactFlash II (až 1 GB) či s xD Picture Card. Díky podpoře IBM Microdrivu lze již dnes s M603 zaznamenat v maximální kvalitě video o délce cca 15 minut. V nižší kvalitě půl hodiny. Při záznamu videa je možno používat všechny funkce zařízení včetně zoomu, fade in/out apod.
Úzkým hrdlem celého systému se paradoxně stalo rozhraní, kterým je USB 1.1. Je sice pravda, že k fotoaparátu je dodávána synchronizační kolébka pro snadnější manipulaci, ale přenášet 1 GB videa po klasické0m USB není žádná super radost.

Hodnocení
Fujifilm představením těchto dvou produktů překvapil hned v několika ohledech. V první řadě byla překvapující již ta skutečnost, že na rozdíl od ostatních produktů se na tyto novinky dostalo až na photokině, což svědčí o tom, že si Fuji nechalo v zásobě novinky pro přilákání návštěvníků.
Co se týče F402, tak tento fotoaparát je přímou odpovědí Fuji na uvedení fotoaparátu Sony U20, který též nabízí minimální rozměry, rozlišení 2 mil. bodů a fixní objektiv. Díky fixnímu objektivu je přístroj příjemně svižný a díky minimálním rozměrům a použití kovu na vnější plášť velmi elegantní.
M603 je krokem směrem k integraci digitální fotografie s videem. Po této koncepci touží řada uživatelů, kterým je líto platit zvlášť za videokameru a fotoaparát, nicméně ani M603 není plnohodnotnou náhradou video kamery. Na druhou stranu jde o zatím nejlepší kombinované řešení v amatérské třídě.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: