PhotoImage Digital 1.0 - česká novinka pro zpracování digitálních souborů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

PhotoImage Digital 1.0 - česká novinka pro zpracování digitálních souborů

photoimage

27. srpna 2002, 00.00 | Novinkou nejen pro majitele digitálních fotoaparátů je univerzální manager a katalogizér obrázků a digitálních fotografií s vlastním efektovým editorem, s možností hromadného zpracování fotografií, jejich přípravou pro tisk v minilabu, komfortním exportem na CD a řadou dalších užitečných funkcí.

{Úvod}

Nováčkem v oblasti víceúčelových katalogizérů obrázků určených mimo jiné především pro archivaci digitálních fotografií je PhotoImage Digital firmy Elsyst Engineering. Cena programu dostupného zatím pouze pro Windows 95/98/ME a Windows NT 4.0/2000/XP je 4 850,- Kč (pro měsíc září je navíc nabízena sleva 500,- Kč), demoverze bude k dispozici v nejbližší době - v případě dostatečného zájmu uvažují autoři programu i o verzich pro Macintosh nebo o verzi pro Linux. PhotoImage Digital byl patrně vyvíjen i s ohledem na hardware, neboť program lze provozovat takřka na jakémkoliv počítači s Windows vybaveném procesorem Pentium či jeho ekvivalentem, 32 MB RAM, cca 10 MB volného místa na disku (což ale samozřejmě nezahrnuje místo potřebné pro katalogy obrázků) a rozlišením alespoň 800x600 bodů ve 256 barvách. Ohledně podporovaných formátů souborů není PhotoImage Digital nijak zvlášť vybíravý a umožňuje pracovat s následujícími formáty souborů: BMP, GIF, JPEG, MDC (pouze import), PhotoCD (pouze import), PCX, PNG, TARGA a TIFF (import až 32bitů CMYK, ukládání max. 24 bitů). Do katalogu lze navíc zařadit i formáty AVI, MIDI, MOV, MP3, MPEG, WAV a ZIP, ty však nelze v programu nijak přímo upravovat ani zobrazovat/přehrávat s využitím všech možností integrovaného prohlížeče (s pomocí jádra Windows Media Playeru ale video a zvukové záznamy jdou přehrávat v interním image browseru PhotoImage Digital bez problémů) a při kliknutí na ně se automaticky aktivuje příslušný asociovaný program jako například ACDSee, Windows Media Player, WinZIP apod. Nespornou výhodou PhotoImage Digital na našem trhu je určitě jeho kompletní česká lokalizace, mimo češtiny je program k dispozici také v angličtině a dle slov jeho autorů ho lze, díky umístění všech textových informací včetně menu a různých nabídek do jednoho INI souboru, celkem snadno lokalizovat i do jiných jazyků.


předloha pro jednoduchou kalibraci monitoru

Po spuštění programu Vás přivítá okénko s fotografií pro jednoduchou kalibraci barev na monitoru (originální fotku najdete na vnitřním přebalu tištěného manuálu), kalibrace se prování výhradně nastavováním jasu/kontrastu, teploty barev atp. na monitoru a nijak neovlivňuje samotné snímky v katalogu. Protože je PhotoImage Digital určen hlavně pro katalogizaci a archivaci digitálních fotografií, obsahuje poměrně pestrou paletu importních funkcí a podporuje nejrůznější typy fotoaparátů, které lze v současné době k počítači připojit přes sériové rozhraní a samozřejmě i modernější (a nesrovnatelně rychlejší), rozhraní USB, FireWire nebo SCSI. Import fotografií či videa pořízeného fotoaparátem do PhotoImage Digital pak závisí na principu práce s daným rozhraním, obecně jsou nabízeny dvě možnosti - přes univerzální rozhraní TWAIN, s pomocí kterého lze i skenovat obrázky na většině typů skenerů, nebo přímý import fotografií z výměnného média chovajícího se jako další systémový pevný disk (obvykle u fotoaparátů připojovaných přes rozhraní USB, FireWire apod.). Zkoušel jsem importovat fotografie z digitálního fotoaparátu Olympus C700, z paměťové karty přes PCMCIA redukci v notebooku, ze síťového disku, přes rozhraní TWAIN i přímo z lokálního disku a vše vždy proběhlo bez sebemenších problémů - máte-li filmový skener, můžete s pomocí TWAIN rozhraní můžete pohodlně zdigitalizovat i Vaše diapozitivy. Při importu fotografií z digitálního fotoaparátu se obsah jeho paměti či paměťové karty nejprve načte do speciálního pořadače (něco jako adresář) aktuálního katalogu, ze kterého si jednotlivé fotky či video včetně případných zvukových záznamů můžete pomocí drag&drop přetáhnout na libovolné místo v katalogu, nežádoucí snímky lze z paměti fotoaparátu smazat. Při kopírování souborů do katalogu můžete jednotlivé soubory hromadně přejmenovat a přiřadit jim libovolná klíčová slova (jejich celkový počet patrně není nijak omezen) a nemusíte tak klíčová slova postupně a zdlouhavě přiřazovat každé fotografii či jinému typu souboru zvlášť.


obvyklá podoba uživatelského prostředí programu


místo náhledů fotografií lze zobrazit i jejich detailní výpis

PhotoImage Digital je v podstatě komplexní databázový program, takže mezi jeho přednosti patří nejen archivace importovaných souborů "se vším všudy", ale také další výhody spojené s velmi rychlým a nebývale komfortním vyhledáváním požadovaných fotografií, a samozřejmě i s možností dále pracovat s jednotlivými záznamy v databázi. Soubory přidávané do katalogu lze umístit do libovolného pořadače, standartně program obsahuje i čtyři speciální pořadače pro fotoaparát, prezentaci, vyhledané obrázky a zakázky pro fotolaboratoř. Vyhledání požadovaného snímku je opravdu velmi rychlé a program nabízí nejen obvyklé vyhledávání podle názvu souboru a data jeho vytvoření, ale také podobně (jako jiné archivační programy) vyhledávání podle klíčových slov a komentáře, přičemž pro vyhledávání lze použít logických operátorů a lze si také vybrat, jaká část katalogu bude prohledána a co se má provést s nalezenými fotografiemi. Snímky v katalogu jsou uloženy a zobrazovány pomocí náhledů (jejich velikost bohužel nešla v testované verzi programu měnit) s odkazem na originální umístění původního snímku či videa, přepnout je pochopitelně možné i na podobný výpis seznamu souborů. U každého náhledu se navíc formou přehledných semigrafických symbolů či ikon zobrazují dodatečné informace jako je například přiřazený zvukový záznam a klíčová slova, aktuální dostupnost/nedostupnost zdrojového souboru a samozřejmě také zdroj jeho umístění - pevný disk, síťový disk, CD-ROM, disketa nebo jiné výměnné médium, disk RAM, poslední variantou je pak neznámý typ datového média. Jednotlivá okna uživatelského rozhraní lze v případě potřeby schovat a ušetřit tak místo například na prohlížení fotografií ve větším rozlišení, základní informační palety jsou navíc částečně modifikovatelné a lze je kdykoliv minimalizovat do informačního panelu. Při prohlížení jednotlivých souborů v katalogu je možné využívat lupu (funguje pouze u zobrazování obrázků a fotografií), zobrazit fotku v její originální velikosti nebo nechat přizpůsobit velikost fotky velikosti aktuálního okna, PhotoImage Digital navíc nabízí zobrazení vybraných snímků formou prezentace/slideshow a umožňuje rovněž prohlížet vícestránkové TIFF soubory.






Informační panely PhotoImage Digital najdete nalevo hlavního okna. Protože program díky své databázové struktuře umí k jednotlivým souborům přidávat některé důležité informace jako je komentář, zvukový záznam, jsou informační panely rozděleny podle svého zaměření a některé z nich (například pro přidání zvukového záznamu) lze použít i jako editační a manipulační nástrojovou paletu. Zobrazované informace o každém souboru se samozřejmě neomezují pouze na základní údaje jako je název a velikost souboru, datum jeho pořízení, barevná hloubka, rozlišení v DPI apod., PhotoImage Digital totiž umí zobrazovat také EXIF informace získané při importu souborů. Ke každému souboru si můžete přidat svůj vlastní komentář, nahrát či importovat audio soubor se zdrojem ve formátech WAV nebo MP3, měnit můžete i jednotlivá klíčová slova u fotografií a dalších druhů souborů v katalogu. Klíčová slova jsou velmi důležitá pro pozdější vyhledávání souborů v katalogu a jejich význam je dobré nepodceňovat, komfort práce zejména u rozsáhlejších katalogů Vám vynaložené úsilí a čas věnovaný přiřazení klíčových slov bohatě vynahradí.

[-more-]{Další základní funkce programu}

Při práci s PhotoImage Digital máte mimo tradičního menu a celkem vkusně graficky provedených ikon k dispozici ještě kontextové menu, ze kterého lze aktivovat většinu z důležitých funkcí programu. Kontextové menu může ušetřit dost práce s hledáním jednotlivých manipulačních, konverzních atd. operací zejména v začátcích, kdy si ještě nebudete pamatovat kombinace nejpoužívanějších klávesových zkratek. Pominu-li dnes u katalogizačních nástrojů zcela běžné operace se soubory jako je přejmenování, smazání, zkopírování či přesunutí souboru do jiného adresáře, nabízí PhotoImage Digital ještě několik víceméně lukrativních funkcí pro hromadné zpracování fotografií. Mezi tyto hromadné operace patří třeba automatické přejmenování souborů či jejich hromadná konverze (včetně možnosti vytvářet vícestránkové TIFF soubory), ale také mnohem zajímavější automatické upravení barevného podání libovolného množství snímků najednou, změna jejich velikosti a otočení nebo stranové převrácení. Velmi rychle také můžete vybrané fotografie či jiné typy souborů odeslat mailem, vytisknout nebo upravit pro odeslání do fotosběrny či fotolaboratoře - při posílání mailem máte na výběr ještě možnost komprimace souborů do ZIP archivu. Možnost hromadného práce se soubory v katalogu patří mezi silné stránky programu, které navíc ještě podtrhuje funkce pro rychlé vytvoření prezentace ve formě slideshow, s možností přehrávat u zobrazovaných fotografií i zvukové záznamy.







Opominout nemohu ani přehledné preference programu rozdělené do šesti skupin. V první sekci "Obecné" si můžete nastavit některé funkce PhotoImage Digital, související se zobrazováním náhledů, zařazováním obrázků do katalogu a také DPI rozlišení při zpracování snímků pro fotolaboratoř. Sekce "Katalog" obsahuje volby pro samotný katalog jako je například možnost jeho automatického zálohování a optimalizace jeho velikosti, ve třetí sekci "Grafické formáty" si pak můžete nastavit kvalitu formátu JPEG při jeho ukládání a některé ze základních vlastností pro formáty PhotoCD, TIFF, MDC a PNG. Další sekce "Zvuk" nabízí výběr kvality záznamu zvuku (11/22/44 KHz) při přidávání audio záznamů k souborům včetně výběru 8/16bitového vzorkování. V sekci "Prezentace" najdete všechny důležité volby ovlivňující přehrávání slideshow a můžete si zde zvolit i jeden z šesti nabízených přechodových efektů, a konečně poslední sekce "Sloupce", slouží k nastavení zobrazení jednotlivých sloupců při detailním výpisu obsahu katalogu a jeho jednotlivých pořadačů.










Tiskový manager PhotoImage Digital nazývaný jednoduše "Tisk" nijak nevybočuje z řady kvalitních tiskových programů a umí tisknout fotky z katalogu jak ve formě náhledů, tak i v jejich originální velikosti. Mimo obvyklých funkcí jako je nastavení velikosti obrázku a jeho centrování, umožňuje tiskový manager ruční nastavení počtu tisknutých obrázků na stránce v řádkách a sloupcích (maximum je matice 10x10 obrázků), tisk rámečků, názvů souborů, čísel jednotlivých stránek apod. Při zapnutém zobrazování náhledů máte pochopitelně v tiskovém manageru i vizuální kontrolu nad jednotlivými fotografiemi, přičemž samotné zobrazování náhledů je vyřešeno poměrně inteligentně. Aby se totiž jednotlivé náhledy nemusely znovu v odpovídající kvalitě generovat z původních snímků, vezme je tiskový manager jednoduše z katalogu, což sice u větších náhledů působí trochu "zubatě", na druhou stanu je ale patrně tento způsob mnohem efektivnější než zdlouhavé generování náhledů například u indexových tisků. Dle mých informací navíc autoři programu plánují přidat do tiskového manageru ještě funkci pro generování náhledů z původních snímků na pozadí, takže náhledy se přece jen nebudou generovat on-line během používání tiskového manageru, ale šikovně na pozadí, takže to nebude nijak zdržovat při práci s programem.


tiskové funkce s velkým náhledem

[-more-]{Editor fotografií, zpracování pro fotolaboratoř, export katalogu a závěr}

PhotoImage Digital mimo výkonných nástrojů pro katalogizaci a prohlížení fotografií obsahuje také nezbytný editor obrázků a fotografií. Nejedená se o kreslící program v pravém slova smyslu, nýbrž o vyloženě manipulační nástroj pro různé barvové korekce, oříznutí fotografií a efektové úpravy obrázků. Interní editor mimo jiné supluje i některé základní funkce PhotoImage Digital, týkající se například skenování a konverzí obrázků, jejich natočení nebo stranového převrácení a již zmíněné úpravy barev, která je dostupná i v samotném katalogizéru. Můžete si tak s pomocí výběru upravit pouze požadované části fotografií, navíc máte k dispozici opravdu komfortní histogram pro detailní úpravy barev. Z obvyklých funkcí nabízí editor nastavení jasu, kontrastu, sytosti a vyvážení barev, gama korekce, ostření a také několik desítek image processingový filtrů (nadefinovat si můžete i vlastní). Překvapilo mne ovšem, že v editoru chybí obvyklý filtr pro redukci efektu červených očí, není ale vyloučeno, že ve finální verzi PhotoImage Digital bude tato funkce implementována. Přímo z editoru můžete také upravovanou fotku poslat do libovolného externího programu, nechat ji zobrazit na celé obrazovce, poslat ji e-mailem nebo vytisknout, přičemž v tomto případě se už náhled v tiskovém manageru generuje v odpovídající kvalitě přímo z původní či upravené předlohy.


editor fotografií v celé své kráse


komfortní Histogram


nastavení vyvážení jednotlivých barev


úpravy barev - nastavení jasu a kontrastu

Chcete-li si z fotografií archivovaných v elektronické podobě nechat v digitálním minilabu zhotovit klasické fotky a nechcete je za drahé peníze doma tisknout na příslušně specializované fototiskárně nebo inkoustové tiskárně na speciální fotopapír, můžete využít unikátní funkce "Zpracování pro fotolaboratoř". Tato funkce je jednou z předností PhotoImage Digital a umožňuje velmi rychle a přehledně vytvořit a poté exportovat předlohy s odpovídajícími rozměry a parametry jednotlivých fotografií pro požadované tištěné snímky - u každé fotky přitom vidíte její náhled, k dispozic jsou i informace o celé "zakázce". Připravené fotky, s příslušně upraveným poměrem stran, rozměry a rozlišením (s DPI nastaveným v preferencích programu), lze uložit do samostatného pořadače v katalogu a kdykoliv ho později exportovat na CD, paměťovou kartu či jiný typ výměnného média. Na export celého nebo části aktuálního katalogu můžete použít specializovaného "Průvodce exportem", který se stará o uložení příslušných souborů. Na výběr přitom máte hned několik způsobů, jak dané pořadače katalogu nebo celý katalog uložit (míněno v jaké formě), takže můžete vesele exportovat fotky a jiné druhy podporovaných typů souborů například v jejich plné či náhledové kvalitě včetně prohlížeče (schopného stejně jako image browser v samotném PhotoImage Digital přehrávat i zvukové záznamy), nebo si vytvořit kompilaci fotek pro vypálení na CD či archivaci na jiný typ záznamového média.


export katalogu, možnost jeho rozdělení dle počtu MB


export katalogu, volba varianty exportu


export katalogu, manuální výběr exportovaných položek

Není mnoho programů, o kterých lze s klidným svědomým prohlásit, že se jedná o jedny z nejlepších zástupců svého druhu, PhotoImage Digital ale dělá čest svému jménu. Jistě, žádný program není bez chyb a drobné nedostatky najdeme i u testované předprodukční verze PhotoImage Digital - nelze nikde nastavit velikost zobrazovaných náhledů jednotlivých fotografií, chybí funkce pro redukci efektu červených očí, hodila by se podpora formátu PSD (včetně podpory EXIF informací u PSD souborů Photoshopu 6.x a novějších verzí) a podobně jako prakticky u každého programu by se našlo ještě pár dalších drobností, které by možná stály za to doladit. Celkově je ale PhotoImage Digital velmi komfortní a výkonný nástroj pro management a archivaci obrázků a fotografií vhodný nejen pro amatérské, ale i pro profesionální fotografy, kteří vlastnosti programu určitě ocení. PhotoImage Digital má všechny předpoklady prosadit se na českém i světovém trhu, pro jeho typicky "domácí" využití pro organizaci a archivaci fotografií bych se ale přimlouval za nějakou třeba o něco méně výkonnou, ale levnější verzi než je oficiální cena programu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: