PDF formuláře v Adobe Acrobatu 6 Professional - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

PDF formuláře v Adobe Acrobatu 6 Professional

acrobat 6 acrobat6

20. října 2003, 00.00 | Lepší možnosti formátování textu, nové
typy akcí a rozšířená podpora JavaScriptu. Tyto i další zajímavé nové vlastnosti nabízí
nástroje pro zpracování formulářů v Acrobatu 6 Professional, na které se blíže podíváme
v tomto článku.

Technologie elektronických formulářů je bezesporu jednou z nejzajímavějších vlastností, kterou dokáže formát PDF nabídnout svým uživatelům. O oprávněnosti tohoto tvrzení svědčí nejen vlastnosti samotné technologie, ale také existence produktů společnosti Adobe, určených primárně pro formuláře (serverová řešení a dále nedávno uvedený Form Designer, mající za cíl provázat formuláře v PDF se standardem XML) a v neposlední řadě i živá diskuse o budoucnosti PDF na poli elektronických dokumentů (kanceláří) vzhledem k nastupující konkurenční technologii společnosti Microsoft InfoPath. Klíčovou aplikací pro PDF formuláře nicméně zůstává i přes výše zmíněné specializované nástroje Adobe Acrobat (nyní ve verzi Professional), poskytující širokou škálu nástrojů, s jejichž pomocí lze formuláře nejen vyplňovat a podepisovat (obdobně jako v bezplatném Readeru a Acrobatu 6 Standard), ale rovněž vytvářet. I když zcela zásadní vylepšení oproti předchozí verzi Acrobatu tyto nové nástroje nepřinášejí, přesto zde nalezneme lecjaká zajímavá vylepšení. O jejich přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku. Nebudeme se přitom zabývat základními funkcemi uvedeného nástrojového aparátu, shodnými s dřívějším Acrobatem. Méně obeznámený čtenář zde může (resp. k plnému porozumění našemu výkladu v tomto článku musí) sáhnout po jiných informačních zdrojích, zejména příslušné dokumentaci (nápověda Acrobatu) a také našich starších článcích na uvedené téma (především zde, zde a zde).

Základní možnosti

Hned na první pohled postřehnutelnou změnou je jiný způsob umístění formulářových nástrojů. Namísto dřívějšího základního Nástroje formulář je nyní k dispozici odpovídající samostatný nástrojový pruh Formuláře, který je třeba aktivovat volbou odpovídajícího příkazu z nabídky Nástroje (Další úpravy-Formuláře-Zobrazit pruh nástrojů Formuláře). Nástroje uvedeného nástrojového pruhu umožňují do PDF dokumentu vkládat obdobný typ formulářových polí, jako v minulých verzích Acrobatu, tedy textová pole, tlačítka, seznamy, kombinovaná pole, přepínací tlačítka, zaškrtávací pole a elektronické podpisy. Vkládání se provádí tažením přes zvolenou oblast dokumentu, po kterém se zobrazí odpovídající dialog, umožňující nastavit příslušné vlastnosti daného prvku, týkající se zejména jeho vzhledu, formátu, přiřazených akcí, ověřování dat a případných výpočtů. Podívejme, se jaké novinky zde pro tyto vlastnosti Acrobat 6 Professional (resp. PDF 1.5) přináší.

Pruh nástrojů Formuláře.

Rozšířené možnosti formulářových polí

Zásadní novinkou v případě textových polí je bezesporu možnost povolit jejich vizuální formátování. V takto určených polích tedy může uživatel vyplňující formulář s pomocí odpovídajících nástrojů aplikovat takové charakteristiky vybraných úseků textu, jako jsou řez či podtržení - vhodné zejména u rozsáhlejších textových úseků. Volba Mřížka znaků pak dovoluje vytvořit pole, ve kterém jsou znaky rozděleny rovnoměrně do políček - jedná se o ekvivalent "vyplňovaček", které uživatel zná například z papírových složenek a jiných obdobných tiskopisů. V rámci volby formátu textového pole lze taky zvolit tzv. Libovolnou masku, což je jakási zjednodušená forma regulárního výrazu, umožňující specifikovat tvar pole v podobě zástupných znaků (A pro písmena, 9 pro číslice, X pro mezery aj.). Uvedený typ masky je vhodný například pro pole, do kterých má být vloženo SPZ vozidla, číslo občanského průkazu či ISBN publikace.

Nastavení Libovolné masky.

U kombinovaných polí a seznamů je nyní k dispozici nová volba Okamžitě potvrdit vybranou hodnotu. Je-li pro daný prvek aktivována, znamená to, že uživatelem zvolená (jediná) hodnota bude automaticky potvrzena hned po jejím výběru a nikoli až po přechodu do jiného pole. Uvedeným způsobem by se měla posílit interaktivita, založená na bezprostředním updatu vzhledu formuláře poté, co uživatel zvolí nějakou hodnotu. Vyplňování formulářů by dále měla usnadnit nová volba pro přepínací tlačítka, umožňující určit, aby se tlačítka se stejným názvem a exportní hodnotou vybrala současně.

Nové typy akcí

S každým formulářovým polem mohou být spojeny různé akce, prováděné zejména na základě pohybu myši. S tím, jak byly rozšířeny vlastnosti Acrobatu a PDF, přibyly i odpovídající nové typy akcí, které lze formulářovým polím s pomocí nástrojů Acrobatu přiřadit. Konkrétně se týkají zejména možností navigace: Odpovídající akce umožňuje přejít na stránku v daném či jiném PDF dokumentu (dříve bylo možno takovýto přechod zajistit pouze s pomocí odpovídajícího JavaScriptu). Obdobně je pak možno definovat přechod na zvolený snímek (snapshot), tedy úsek stránky, určený s pomocí odpovídajícího nástroje. Dále lze kontrolovat zobrazení vrstev (připomeňme zde, že podpora vrstev je rovněž novinkou PDF 1.5 a s podporou tvorby uvedeného typu obsahu přichází z profesionálních pre-pressových nástrojů jako první Adobe Creative Suite, představená před několika dny): svým způsobem by mohlo jít o "killer-aplikaci", nabízející zcela nové možnosti využití PDF dokumentů při interakci s uživateli. Stačí když si jako příklad použití uvedeme možnost zobrazení té jazykové verze formuláře, kterou uživatel zvolil z nabídky apod. Konečně je možné i zvolit přehrávání multimediálního obsahu, kompatibilního s Acrobatem 6: to nabízí podstatně víc možností, než pro obsah kompatibilní s Acrobatem 5 - podrobnosti čtenář nalezne v tomto našem článku.

Rozšířeny byly možnosti akcí.

JavaScript

Zejména pokročilejší formuláře se neobejdou bez nasazení jazyka Acrobat JavaScript. Nový Acrobat přitom disponuje podporou rozšířené specifikace tohoto jazyka, umožňující definovat řadu nových objektů, vlastností a metod, v předchozích verzích PDF a Acrobatu nepodporovaných. I sebestručnější popis zde zcela překračuje rámec tohoto článku a proto jej necháváme na jindy. Zvídavý čtenář může každopádně sáhnout po odpovídajících materiálech, které lze nalézt na instalačním CD Acrobatu nebo bezplatně stáhnout z Internetu (zde). Stejně tak je mimo rámec tohoto výkladu popis vylepšených možností nástrojů pro práci s JavaScriptem v novém Acrobatu: za zmínku každopádně stojí debbuger, umožňující přímo v Acrobatu interaktivně ladit vytvářené skripty.

K dispozici je i poměrně komfortní debugger JavaScriptů.

Funkce pro tvorbu násobných kopií polí

Ve výčtu nových možností Acrobatu při tvorbě formulářů se ještě jednou vraťme k uživatelskému rozhraní. Poměrně zásadním způsobem zde totiž byla vylepšena funkce pro vytváření vícenásobných kopií formulářových polí, organizovaných v podobě tabulky. Zatímco dříve byla tato funkce poměrně dobře ukrytá a vyžadovala poměrně komplikovanou manipulaci s poli, je pro ní nyní k dispozici komfortní dialog, umožňující snadno definovat počet duplikovaných polí, jejich velikost i odstup. Jinak jsou stejně jako v předchozí verzi Acrobatu k dispozici nástroje pro přesné umisťování formulářových prvků pomocí vodítek, zpracování dále jistě usnadní nové nástroje pro navigaci, zobrazení a měření v dokumentu atd.

Dialog pro kopírování polí.

Závěrem

V závěru našeho výkladu bychom rádi připomněli skutečnost, že pro formuláře, pracující korektně s češtinou (a to rozhodně nejen na úrovni vizuální prezentace vloženého textu) je zapotřebí lokalizovaná verze Acrobatu, resp. Readeru. Využití většiny výše naznačených nových funkcí pak není omezeno jen na Acrobat 6 Professional - prakticky každý nástroj pro tvorbu PDF, podporující technologii pdfmarks, umožňuje vytvářet formuláře s uvedenými vlastnostmi. Uživateli zde stačí "pouze" si prostudovat si odpovídající materiály, zejména referenční manuál PDF 1.5.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: