Panopticum FX 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Panopticum FX 2.0

21. června 2001, 00.00 | O plug-inech z dílny firmy Panopticum jsme už na Grafice On-line psali mnohokrát, dnes je s popisem řada na balíku FX určeném pro Adobe After Effects.

Panopticum FX 2.0 je stejně jako jeho kolega PhotoFX 2.0 balík několika plug-inů určených nikoliv pro Adobe Photoshop a kompatibilní programy, nýbrž pro Adobe After Effects a pochopitelně využívá co jiného než animačních možností After Effects. Celá sada FX 2.0 obsahuje sedm plug-inů či spíše kolekcí plug-inů, neboť některé z nich se sami skládají z několika efektových modulů. Cena celého balíku FX 2.0 ve verzi pro Windows i Macintosh je 350 USD, pokud byste si chtěli koupit všech sedm plug-inů samostatně, zaplatíte o dalších 210 USD navíc.

Panopticum FX 2.0 se skládá z následující plug-inů:
AnimaText 1.1 - nástroj pro tvorbu textových efektů.
Array 1.5 - balík nástrojů na výrobu pozadí obsahující čtyři filtry: Array, Digital Matrix, Digital Chaos a Digital Galaxy.
Engraver 1.0 - efektový plug-in na vyřezávání obrázků s využíváním imitace rastrovacích technik a geometrických vzorů.
Fire 3.0 - plug-in na výrobu animovaných efektů ohně, ledu, kouře apod.
Lens Pro II - dvě sady zoomovacích nástrojů vytvářejících nejrůznější čočkovité a krystalické efekty, imitace skla apod.
Rich Typing 1.2 - nástroj pro titulkování respektive efekty u titulků, obsahuje tři filtry: Rich Typing, Digitalizer a Morphing.
Tools 1.1 - komplexní nástroje obsahující několik více či méně známých filtrů.

S plug-iny Engraver, Fire a Lens Pro II jsme Vás už seznámili, povíme si tedy v krátkosti něco o zbývajících efektových nástrojích obsažených v balíku Panopticum FX 2.0.

AnimaText je relativně konvenční plug-in umožňující animovat texty rozličnými způsoby včetně poměrně komplikovaných pohybových kreací. Plug-in nabízí práci s TTF a AT1 fonty, styly, barvou, beziérovými křivkami, a spoustou dalších parametrů pro definování animačních cest, celkem se jedná o více než stovku parametrů. Verze AnimaText 1.1 konečně funguje i pod Windows 2000, používá nové algoritmy pro vyhlazování hran písem a ve verzi pro Mac je optimalizována pro procesory G4.

Panopticum Array na tvorbu nejrůznějších sci-fi i klasických pozadí s pomocí filtrů Array, Digital Matrix, Digital Chaos a Digital Galaxy může dobře posloužit při různých kompozicích, u kterých je zapotřebí animovat pozadí složené většinou z geometrických křivek, písmem nebo číslic. Všechny čtyři uvedené filtry podporují maskování a netřeba snad zdůrazňovat volitelnou průhlednost jednotlivých segmentů animace. Digital Matrix by se určitě dobře uplatnil ve filmu Matrix, ze kterého si ostatně evidentně bere příklad, zajímavé efekty produkují ale i zbývající dva filtry.

S pomocí plug-inu Rich Typing či spíše jeho tří komponent Rich Typing, Digitalizer a Morphing můžete vytvořit báječné animované titulky s pomocí přechodových efektů, imitace digitalizačních technik a klasického morfingu textových objektů, které při troše snahy vyniknou u jakékoliv prezentace či videa. Texty pro titulky samozřejmě nemusíte psát přímo v prostředí jednotlivých filtrů, nýbrž je můžete importovat ve formátu RTF či vkládat do kompozic přes clipboard. Počet barev ani počet stránek není nijak omezen, o něco hůře je na tom počet kombinací jednotlivých animačních efektů, tedy pokud si nevystačíte s více než 500 transition efekty či jejich kombinacemi.

 

Balík Panopticum Tools je už jen třešničkou na dortu a pouze doplňuje význam a kvalitu předchozích popisovaných plug-inů. Je sice pravda, že například efekt reliéfu, fotografické expozice, změna rychlosti jednotlivých videofragmentů nebo efekt poměrně známé efekty Speckle Glass či Noise asi nikoho příliš nenadchnou, protože jsou ale všeobecně všechny efektové balíky pro After Effects dost drahé, lze soubor plug-inů Tools považovat za jakýsi standard při zpracování a postprocesingu videa. Podobně je na tom celý balík Panopticum FX 2.0, jehož hlavní výhodou je cena. Pravda, částka 350,- USD se nezdá být nijak nízká, v cenových poměrech dalších profesionálních After Effects kompatibilních plug-inů jiných firem je to ale cena celkem rozumná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: