Novinka: Tvorba PDF pomocí Adobe Acrobatu 5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Novinka: Tvorba PDF pomocí Adobe Acrobatu 5

28. května 2003, 00.00 | Na český trh se dostává překlad další publikace z nakladatelství Peachpit Press - tentokrát s podtitulem Průvodce pro tvorbu PDF pro profesionály v DTP a prepressu.

Ač je formát PDF dnes již velmi rozšířený, specializované publikace se mu na českém trhu zatím vyhýbaly. První vlaštovkou, která dorazila do naší redakce, je publikace "Tvorba PDF pomocí Adobe Acrobat 5", kterou nedávno vydal brněnský Computer Press. Již z podtitulu publikace "průvodce pro profesionály v DTP a prepressu" je navíc zřejmé, že publikace míří do odborných sfér více než na běžné kancelářské uživatele a tak by mohla být zajímavá pro nejednoho čtenáře Grafiky. Pojďme se tedy společně podívat, co publikace skutečně nabízí a komu je určena.

Kniha je překladem publikace Real Word PDF With Adobe Acrobat 5, kterou vydala v prosinci roku 2001 Anita Dennis v nakladatelství Peachpit Press. Pro Computer Press knihu přeložil Luděk Roleček, odbornou korekturu měli na starost Pavel Kočička a Pavel Zelenka. Publikace vyšla v rozsahu 287 formátu větší A5, je vytištěna černobíle a opatřenou vazbou V2. Její doporučená cena na českém trhu je 347 Kč.

Obsah publikace je rozdělen do sedmi základních kapitol:
První "Svět podle Acrobatu" se věnuje formátu PDF obecně, nikoliv však povrchně - na 20 stránkách získá čtenář zajímavý úvod do problematiky a historie formátu PDF a jeho jednotlivých verzí (po PDF 1.4 použité v Acrobatu 5). V kapitole jsou shrnuty výhody PDF formátu v produkci tiskovin, jeho souvislost s PostScriptem a je nastíněn princip, jakým je s PDF formátem v produkčním workflow nakládáno.
Druhá kapitola "Jak vytvářet soubory PDF pro předtiskovou přípravu" se věnuje přesně tomu, co má dáno ve svém názvu - po obecném úvodu věnovaném rozdílům mezi exportem a tiskem z aplikace jsou popisovány specifika v nastavení dialogových oken pro tisk a postscriptový export nejběžnějších programů používaných v pre-pressu - Illustrator 10, Photoshop 6, InDesign 2, PageMaker 7, FrameMaker 7 a 6, FreeHand 10, QuarkXPress 4.11 a novější, CorelDraw 10 a MS Office 2000. Ve většině případů jsou přístupy k vytváření korektních PDF souborů popisovány jak na platformě Windows, tak Mac.

Třetí kapitola "Holá fakta o distilaci PDF" se zaměřuje na nastavení dialogových oken Acrobat Distilleru - popisovány jsou mj. nastavení komprese, vkládání fontů, nastavení zabezpečení atd. Korekturám, komentováním a opravám PDF souborů se věnuje čtvrtá kapitola. Zde čtenář nalezne všechny běžné informace týkající se editací textu v PDF, práce s komentáři, extrahování obsahu, nastavování správy barev, ale i nastavení palet pro dávkové zpracování v Acrobatu.
Pro čtenáře, který se snaží naučit pracovat s PDF dokumentem v prostředí předtiskové přípravy bude patrně zajímavá pátá kapitola "PDF v předtiskové přípravě" - ta by se s lehkou nadsázkou dala nazvat "kniha v knize", popisující obecně používané technologie a postupy typu preflight, trapping, OPI, vyřazovaní a separace - samozřejmě v návaznosti na problematiku PDF, i když ani potřebná obecná teorie nezůstává stranou. Kapitola sice nezabíhá do přílišných podrobností, nicméně pro běžného uživatele přináší "tak akorát" informací - s lehkými odkazy na další programy, které se pro dané činnosti používají.
Také další kapitola "Workflow systémy a písmenková polévka" představuje takovou teoretickou informační nadstavbu - popsány jsou základní principy RIPů a workflow systémů, zmíněny jsou formáty typu JDF, CIP4, PDF/X, TIFF/IT, PPML a další.
Poslední sedmá kapitola je zaměřena na PDF coby konečný elektronický dokument - způsoby jak vytvářet elektronické publikace se správnou strukturou, tagy, odkazy a záložkami, vysvětlení funkce elektronických formulářů a katalogizování PDF souborů.

V knize nechybí dva dodatky obsahující seznam nejdůležitějších pluginů pro Acrobat a zahraniční on-line zdroje týkající se PDF. Poslední stránky jsou věnovány rejstříku.

Hodnocení
Publikace ze série Real World vydávané nakladatelstvím Peachpit Press jsou v kategorii "středně odborných" zdrojů informací v oblasti předtiskové přípravy jedny z nejlepších - a ani "Real Word PDF with Acrobat" není výjimkou - možná je škoda, že obálka českého vydání jde graficky svou vlastní cestou a souvislost se zmiňovanou anglickou edicí zcela opomíjí. Jako velmi dobře odvedená práce se jeví i překlad do českého jazyka a odborná korektura - ostatně divil bych se, kdyby se Pavel Kočička a Pavel Zelenka pod publikaci podepsali, pokud by tomu bylo jinak.
Publikace bude výborným zdrojem informací pro ty počítačové uživatele, kteří se chtějí seznámit s PDF formátem do takové hloubky, aby měli pod kontrolou většinu procesů s jeho zpracováním a vytvářením. Odborný výklad končí u specialit typu PDF/X, jejichž existence je v publikaci naznačena, ale není již rozváděna do hlubší praxe. Stejně tak třeba práce s elektronickými formuláři pokrývá informace potřebné pro většinu běžných uživatelů, na další speciality (práce s javascripty aj.) je pak třeba sáhnout po dalších zdrojích informací.
Jedinou zásadnější výtku tak lze mít k načasování českého překladu publikace - ta se na český trh dostává v době, kdy byl ohlášen prodej Acrobatu 6, který - pro knihu bohužel - přináší i do oblasti pre-pressu řadu poměrně zásadních inovací. Je třeba upozornit i na to, že kniha je primárně připravována pro anglické prostředí - odkazy na české reálie (např. specifické fulltextování aj.) v publikaci sice existují, avšak spíše jen ve formě upozornění. To však nic nemění na faktu, že publikace je v současné době patrně ten nejlepší tištěný ucelený zdroj informací týkající se práce s PDF formátem v pre-pressu. Chcete-li pochopit, proč nepřipravovat pro osvit PDF soubory exportem z leckteré aplikace, která export podporuje a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými verzemi PDF formátu, pak je publikace ta pravá pro vás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: