Novinka: ACD mPower Tools 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Novinka: ACD mPower Tools 1.0

mpower

15. ledna 2003, 00.00 | Nelíbí se Vám způsob práce s ACDSee a naopak Vám vyhovuje integrace celého image browseru do prostředí Windows Exploreru? Pak si nenechte ujít podrobné představení nového multimediálního balíku mPower Tools umožňujícího prohlížet, konvertovat a upravovat několik desítek grafických, zvukových animačních a video formátů.

{základní představení}

Univerzální multimediální prohlížeč ACD mPower Tools společnosti ACD Systems je vlastně "staronovou" novinkou, neboť se vlastně jedná o jádro prohlížeče PicaView doplněné o vlastní prohlížeč obrázků, animací, videa a několika zvukových formátů. Celý balík ACD mPower Tools se tedy skládá ze tří hlavních částí - vylepšeného PicaView integrujícího v rámci instalace se do prostředí Windows Exploreru, nástroje mPower Tools Media Bar s vlastním náhledovým systémem, funkcemi pro rychlé vyhledávání souborů na disku a jejich umístění do "grafické" databáze, třetí část pak tvoří dva samostatné multimediální prohlížeče mPower Tools Viewer a mPower Tools Media player. Cena programu je 50 USD, zakoupit ho ale můžete i v ČR stejně jako další produkty od ACD Systems. Minimální nároky na provozování ACD mPower Tools jsou procesor Pentium (nebo jeho ekvivalent), 64 MB RAM, cca 30 MB místa na pevném disku, MS Internet Explorer 4.02+ a operační systémy Windows 98/98SE+ (nutné u jiných jazykových verzí Windows než anglických)/ME/NT4 se service packem 6/2000 nebo Windows XP. Na prohlížení postscriptových souborů (PS, EPS) a PDF dokumentů budete navíc ještě potřebovat balík GhostScript 7.x, na prohlížení a konverze animací a videa pak též balíky DirectX 8.x / 9.x a QuickTime 6.x (odkazy najdete zde). Podrobný výčet podporovaných formátů souborů v ACD mPower Tools 1.0 najdete v příloze na konci článku, pro podrobnější charakteristiku snad postačí, že jich program umí načíst, popřípadě uložit, něco přes 50 + dalších několik desítek s pomocí balíků QuickTime 6.x a DirectX. Stejně jako v ACDSee a v PicaView, také v ACD mPower Tools můžete standardně přímo prohlížet soubory v podporovaných formátech i v LHA, TAR a ZIP archivech, další archivy jsou pak podporovány přes externí plug-iny. Systém plug-inů v ACD mPower Tools je samozřejmě stejný jaký používá ACDSee, PicaView, ImageFox a další produkty společnosti ACD Systems, takže s vývojem nových plug-inů se možnosti mPower Tools patřičně navyšují.


ACD mPower Tools 1.0 - MediaBar se zapnutým Windows Explorerem




Hlavním úkolem ACD mPower Tools je usnadnit prohlížení, úpravy a konverze mnoha desítek typů multimediálních formátů souborů přímo z prostředí Windows Exploreru a všech dalších programů využívajících jeho Shell (kontextové menu). Prohlížení popřípadě vyhledávání grafických, zvukových, animačních a video souborů ovšem probíhá zcela jiným způsobem než v ACDSee, pokud jste ale už někdy pracovali s prohlížečem PicaView, budete se v prostředí ACD mPower Tools cítit jako doma. Náhledový systém v samotném PicaView integrovaném do kontextového menu Windows Exploreru je celkem rychlý stejně jako preview obrázků atp. v nástrojové liště MediaBar. Samotný MediaBar může být automaticky "přichycen" (dokován) k okrajům desktopu Windows a nabízí jak volitelnou stromovou strukturu adresářů souborů s využitím jádra Windows Exploreru, tak i funkce pro vyhledávání souborů na disku a vlastní (poměrně rychlý) náhledový systém. Náhled obrázků, animací, videa i audio souborů doplní ACD mPower Tools i do kontextového menu Windows Exploreru společně s dvěma novými submenu obsahujícími různé manipulační a konverzní funkce přímo závisející na daném typu souboru a také seznam dostupných externích plug-inů. Plug-iny jsou sdílené s dalšími aplikacemi od ACD Systems, takže máte-li například nainstalovaný slideshow / screensaver maker "FotoAngelo" nebo editor obrázků a fotografií "FotoCanvas" eventuelně tiskový systém "FotoSlate" zaměřený na tisk elektronických pohlednic, plakátů apod., můžete jejich služeb využívat i z prostředí mPower Tools přesněji řečeno z kontextového menu jeho stěžejní části PicaView. Mezi plug-iny patří rovněž modul na tvorbu archivů, vizitek (včetně jejich tisku), vyhledávání duplicitních souborů, posílání obrázků e-mailem, modul pro sestavení obrázkového alba v podobě HTML dokumentu nebo třeba modul "SendPix" pro sdílení souborů na internetu. Jak PicaView, tak i MediaBar pochopitelně podporují přetahování souborů myší (drag&drop), takže po nalezení souboru na disku či jiném médiu si můžete daný soubor rychle myší "vhodit" do libovolné aplikace, například do Adobe Photoshopu, videostřižny či jiného grafického / multimediálního programu.


ACD mPower Tools 1.0 - nové kontextové menu Windows Exploreru


ACD mPower Tools také doplní všeobecné i podrobné informace o prohlíženém souboru. Všechny tyto doplňkové informace najdete ve vlastnostech souboru, které jsou dostupné opět z kontextového menu Windows Exploreru nebo po kliknutí na ikonku "i" z náhledu v MediaBaru. Mimo obecných údajů o souboru zobrazovaných různými verzemi Windows se ve vlastnostech souboru objeví tři nové záložky "Image Attributes", "Metadata" a "Database". Už samotné pojmenování těchto tří nových sekcí přesně vystihuje jejich informační funkce - sekce "Image Attributes" obsahuje rozlišení obrázků či videa, velikost souboru (komprimovanou i nekomprimovanou), počet barev apod., sekce "Database" pak údaje o souboru v aktuálně používané databázi / používaném obrázkovém albu včetně jeho stručného i podrobného popisu, definovaných klíčových slov, poznámek apod. Nejužitečnější je však sekce "Metadata" nabízející podobný výčet nejpoužívanějších EXIF metadat (jsou-li u daného typu souboru dostupné) obsahujících například kompletní údaje o expozici fotografie, jejím rozlišení použitém fotoaparátu, blesku, barvovém profilu, kompresním poměru, datu pořízení snímku a spoustu dalších užitečných údajů. Některé důležité EXIF informace můžete přímo v sekci "Metadata" také editovat (jsou to ty, u kterých je ikonka papíru a tužky), patří mezi ně třeba právě údaje o použitém digitálním fotoaparátu, jeho výrobci, stručný popis i podrobnější komentář k danému snímku, datum jeho pořízení a "digitalizace", údaje o autorovi snímku, copyrightu aj. Dostupná EXIF metadata jsou navíc (v závislosti na preferencích ACD mPower Tools) zobrazována i přímo v tooltipech náhledů k jednotlivým souborům.



[-more-]{Další funkce ACD mPower Tools}

Pominu-li konverzní funkce ACD mPower Tools prakticky shodné s konvertorem obrázků v ACDSee (ukládat lze formáty BMP, GIF, JPEG, PCX, PNG, PSD, RAS, RSB, SGI, TARGA a TIFF) a další obvyklé funkce jako je například dávkové přejmenování souborů, jejich "orazítkování" zvoleným datem včetně možnosti měnit datum i podle databáze souborů mPower Tools nebo převzetí datumu uloženého v EXIF metadatech, máte k dispozici také modul na výrobu jednoduchého slideshow, umístění obrázku jako pozadí plochy Windows, změnu rozlišení obrázku a mimo jiné také rotace obrázku (u JPEG souborů pochopitelně bezeztrátové). Velmi komfortní jsou i tiskové funkce mPower Tools, které opět vychází ze stejných funkcí v ACDSee a umožňují tedy jak tisk jednoho obrázku či fotografie v prakticky libovolné velikosti, tak i indexové tisky vybraných skupin obrázků včetně možnosti nastavení hlavičky a patičky tištěného archu.


ACD mPower Tools 1.0 - samostatný prohlížeč obrázků mPower Tools Viewer


K prohlížení statických obrázků slouží ACD mPower Tools Viewer, což je jednoduchý image browser obsahující pouze ty nejzákladnější funkce pro manipulaci a navigaci mez soubory a také schopnost přehrávat a editovat zvukové záznamy přiřazené k jednotlivým souborům. Stejně jednoduchý (nebál bych se dokonce označení primitivní) je ACD mPower Tools Media player umožňující prohlížet animace, video a samostatné zvukové záznamy. Jádro tohoto opět značně primitivního přehrávače využívá systém QuickTime 6, takže je v něm možné animaci, video či audio též konvertovat, pochopitelně pouze v rámci možností QuickTime 6. Multimediální přehrávač umí také extrahovat jednotlivé snímky z otevřené animace/videa, které lze uložit na disk ve stejných bitmapových formátech jako při konverzi obrázků. Díky QuickTime 6 si tak například můžete "rozbalit" různé MPEG-4 videa nebo Flash animace, pochopitelně pouze ty, které nejsou zamčené nebo jinak kryptované. Image processingové funkce v ACD mPower Tools nejsou díky možnosti přímo využívat vhodné plug-iny nijak zvlášť významné, úprava expozice například přesvícení snímku, vyvážení černé a bílé barvy nebo nastavení gammutu) se ale mnohdy mohou hodit.


ACD mPower Tools 1.0 - úprava expozice fotografie


ACD m Power Tools 1.0 - extrakce jednotlivých snímků z prohlížené animace/videa


ACD mPower Tools 1.0 - dávkové přejmenování souborů


ACD mPower Tools 1.0 - tiskové funkce

[-more-]{Přidání zvukového záznamu, možnosti nastavení ACD mPower Tools / MediaBaru a závěr}










Ke každému souboru uloženému v databázi ACD mPower Tools si můžete přidat libovolně dlouhý zvukový záznam, který je dostupný po kliknutí na daný soubor a jeho přítomnost je v MediaBaru (i v ACDSee) signalizována odpovídající ikonkou reproduktoru. Zvukový záznam přiřazený k souboru můžete kdykoliv změnit či převzorkovat, mimo klasického importu souboru z disku je samozřejmě podporováno i nahrávání audia přes vybrané audio zařízení Windows (typicky mikrofon nebo audio-in vstup zvukové karty).

Možnosti nastavení ACD mPower Tools jsou vcelku bohaté a najdete je rozděleny do dvou hlavních skupin. První skupinu tvoří preference pro nástrojovou lištu a vlastně i celé okénko MediaBar, ve druhé skupině se pak nachází obecné volby a nastavení vlastností celého balíku ACD mPower Tools - spousta voleb pro Media Bar i obecných nastavení pro mPower Tools Vám určitě bude připadat povědomá, neboť jsou podobná nastavením v ACDSee i PicaView. MediaBar se může spouštět současně s Windows, může si pamatovat poslední pracovní adresář nebo si můžete nastavit adresář vlastní, nastavit je možné i dokování MediaBaru k okrajům desktopu Windows. Ovlivnit můžete i akci při dvojkliku myší na soubor respektive jeho ikonu či název - zvolená akce může spustit buď defaultní aplikaci Windows asociovanou k danému typu souboru, nebo jeden z interních prohlížečů ACD mPower Tools popřípadě prohlížeč z ACDSee (je-li ACDSee nainstalované). Sekce Hot Key obsahuje nastavení kláves aktivujících (či skrývajících) MediaBar a jinou aplikaci, v sekci "Thumbnail Display" si můžete nastavit všechny důležité věci kolem zobrazení náhledů souborů a jejich ikon + popisek, rozestupů mezi náhledy apod. Poslední sekce preferencí MediaBaru "Thumbnail Tooltip" slouží k aktivaci či vypnutí informací automaticky zobrazovaných po najetí myší na soubor v MediaBaru, podobné informace jsou samozřejmě dostupné ve všech programech využívajících jádro Windows Exploreru a jsou poskytované například i samotnými Windows XP.

V obecných preferencích ACD mPower Tools ("Shortcut Menu, "Viewing") najdete různá systémová nastavení týkající se hlavně zobrazování grafických i multimediálních typů souborů podle jejich přípon, rozlišení jejich grafických náhledů a velikosti daného souboru, automatické přizpůsobení rozlišení prohlíženého obrázku velikosti okna prohlížeče (včetně možnosti zobrazení ve fullscreenu), nastavení rastrování náhledů (pouze v módu 256 barev), gamma korekce apod. Zapnout si můžete i z ACDSee známou volu "device-dependent bitmaps" sloužící k "zvýšení" kompatibility s některými staršími grafickými kartami. Tooltipy neboli informace automaticky zobrazované v plovoucím okénku po najetí myší na vybraný soubor v MediaBaru nebo v libovolném jiném programu využívajícím jádro Windows Exploreru se nastavují v příslušné sekci "Explorer Tooltips" a konečně v poslední sekci "Explorer Thumbnail Decoder" si můžete vybrat, které ACDSee / PicaView atp. kompatibilní plug-iny budou využívány k zobrazování grafických náhledů souborů v kontextovém menu Windows Exploreru.

ACD mPower Tools rozhodně není špatný program. Není ale ani zdaleka natolik inovativní, aby ho bylo možné považovat za převratnou novinkou v oblasti multimediálních image browserů. Pokud bych zašel až do krajnosti, mohl bych společnosti ACD Systems vytknout poněkud svérázný přístup k uváděným novinkám - na první pohled se totiž může zdát, že v případě ACD mPower Tools se ACD Systems snaží využít možností svých stávajících produktů na maximum a proto "vaří z vody" a pouze doplňuje některé nové funkce do už hotových aplikací, které pak prodává pod novým názvem. A zda se investice 50 USD do mPower Tools vyplatí? Troufám si tvrdit že ano, ovšem pouze v případě, že už nemáte ACDSee či PicaView nebo jiný stejně kvalitní prohlížeč plně podporující EXIF metadata, nevadí Vám přímá závislost některých konverzních funkcí na balíku QuickTime a naopak Vám vyhovuje způsob práce s celým balíkem mPower Tools založeným právě na jádru už mnohokrát zmíněného browseru PicaView. Výhodou pro někoho bude možná i snadná dostupnost mPower Tools v České republice, kde ho nabízí společnost AMOS Software za cenu shodnou s jednou licencí ACDSee 5, konkrétně za 1 420,- Kč bez DPH.

[-more-]{Příloha - podporované formáty souborů}

Čtení souborů ve formátech

Adobe .8bi, .8bf Supports Adobe .8bf filter plug-ins and .8bi file-format plug-ins
ANI Windows animated cursor Shows cursor animation
ART AOL ART Still images
BMP Windows Bitmap Windows and OS/2; 2/8/16/24/32 bpp; RLE and uncompressed
CUR Windows cursor  
DCX Multiple-page PCX All sub-types and multiple pages supported
DJV DjVu  
EMF Enhanced Metafile Format Win32 enhanced placeable metafiles
EPS Encapsulated PostScript Displays embedded thumbnail (TIFF formats) and first page only
FPX FlashPix Multiple resolution support
GIF Graphics Interchange Format Single page and animated; 87a and 89a
ICN AT&T ICN  
ICO Windows icon Shows multiple resolutions as separate pages
IFF EA/Amiga Interchange File Format 1-24 bpp, including HAM and HAM8; multiple pages and animations not supported
JPG JPEG JFIF JFIF and Adobe CMYK
KDC Kodak KDC Reads both the full image and the embedded thumbnail
MAG MAG All sub-types supported
PBM Portable BitMap  
PCD Kodak PhotoCD Up to 3072x2048 resolution (16BASE)
PCT Macintosh PICT  
PCX ZSoft Publisher’s Paintbrush All sub-types supported
PDF Acrobat documents Can read all pages
PGM Portable GrayMap  
PIC SoftImage PIC All sub-types supported
PIX Alias PIX 24 bpp
PNG Portable Network Graphics All sub-types supported
PPM Portable PixMap  
PS Adobe Postscript First page only
PSD Adobe PhotoShop Document RGB, grayscale, duotone, paletted and bi-level Lab color interpreted as grayscale only
PSP Paint Shop Pro Version 5 and version 6
Quick-Time .qtif, .qif, .qfi Support for Apple QuickTime still image codecs
RAS Sun Raster Uncompressed and RLE compressed
RSB Red Storm image format All sub-types are supported
SGI SGI Image Format 8-32 bpp; no colormaps; RLE or uncompressed
TGA Targa TGA All sub-types supported
TIFF Tag Image File Format 1/2/4/8/12/16 bits per sample, 1-4 samples per pixel

Bilevel/RGB/Paletted/CMYK/YCrCb/LOGL/LOGLUV; Uncompressed/PackBits/LZW//ThunderScan/ SGILog/CCITT/ZIP/NEXT/New-JPEG (no v6.0 JPEG support)

Support for multi-page documents
WMF Windows Metafile Format Win 3.x placeable metafiles
XBM X bitmap  
XPM X pixmap  

Ukládání souborů

Adobe .8bi, .8bf Supports Adobe .8bf filter plug-ins and .8bi file-format plug-ins
BMP Windows Bitmap Windows 1/8/24 bpp
GIF Graphics Interchange Format Non-interlaced GIF 89a only
JPEG JPEG JFIF 8 and 24 bpp. Progressive and baseline; Adjustable compression factor, subsampling, smoothing and Huffman code optimization
PCX ZSoft Publisher’s Paintbrush 8 and 24 bpp; RLE compressed
PNG Portable Network Graphics 1/4/8 bpp colormapped; 24 bpp RGB
RSB Red Storm image format All sub-types supported
TGA Targa TGA 8 and 24 bpp. RLE and uncompressed, Top-down and bottom-up
TIFF Tag Image File Format 1/8/24 bits per pixel, single-page; Uncompressed, CCITT3, CCITT4, LZW, Deflate (ZIP), and JPEG compression; Adjustable DPI tags

Podporované multimediální soubory

AIF Audio Interchange File Format
AIFC Audio Interchange File Format
AIFF Audio Interchange File Format
ASF Active Streaming File - HoTMetaL Pro
AU A sound file format used on Sun Microsystems or other UNIX computers
AVI AVI movie format
GSM Global System for Mobile Audio
M15 Apple MPEG-1 Video
M1A Apple MPEG-1/2 Audio
M1V Apple MPEG-1 Video
M2A Apple Mpeg-1/2 Audio
M3U MP3 Playlist files
M75 Apple MPEG-1 Video
MOV QuickTime movie
MP2 MPEG Layer II compressed audio
MP3 MPEG Layer III compressed audio
MPA Apple MPEG-1/2 Audio
MPEG MPEG movie or animation file
MPG MPEG encoded file
MPV Apple MPEG-1 Video
QCP Qulacomm PureVoice
QTPF QuickTime PreFlight Text
SD2 Sound Designer II
SMI Synchronized Multimedia Integration Language
SMIL Synchronized Multimedia Integration Language
SML Synchronized Multimedia Integration Language
SND Sound file
SWA MPEG layer III audio
SWF Macromedia Flash 4
ULW ULAW - Sun/NeXT
VFW Video for Windows
WAV Sound file
WMV Windows Metafile

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: