Nová MEGA digitální kamera od Canonu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Nová MEGA digitální kamera od Canonu

30. července 2001, 00.00 | Pokud hledáte kombinaci špičkové digitální kamery a slušného digitálního fotoaparátu, potřebujete MEGAPixlovou kameru. Kromě Sony se v této oblasti aktivně angažuje i Canon.

Nedávno jsme psali o digitální videokameře TRV30 od Sony, která kromě špičkového záznamu videa nabízí i digitální fotografie v rozlišení 1,5 MegaPixelu. Přestože cena takového řešení není zrovna lidová, jde o velice lákavá řešení, které si jistě svoje uživatele najde. Odpovědí na tento fakt je i nová videokamera Canon MVX1(i), která nabízí obdobný komfort a pravděpodobně o něco nižší cenu.

Technologie
Kombinace konstrukčních prvků digitálních fotoaparátů a digitálních kamer vede k překvapivě dobrým výsledkům. Canon MVX1 například převzal šestilamelovou irisovou clonu z videokamery XM1 (vyšší třída) nebo objektiv s vysokým indexem lomu Gmo, ten byl převzat z fotoaparátu Canon IXUS. Navíc je v kameře optický stabilizátor obrazu, na který jsme si zvykli zejména u videokamer.

Objektiv má 10x optický zoom, ke kterému lze přidat ještě 20x digitální zvětšení, což je ekvivalent 48 až 9600 mm (opticky 480 mm). Digitální zvětšení samozřejmě najde uplatnění zejména u videa, protože 20x zvětšená fotografie nemůže být z principu příliš kvalitní. Rychlost závěrky je 1/8000 až 1/15 s.
Videokamera má obrazový senzor CCD s 1,3 Mpix s efektivní plochou 1,2 mil. bodů. Při snímání v podmínkách se špatným osvětlením se automaticky vysouvá zábleskové zařízení.

Přístroj dále využívá technologii Progressive Photo, což není nic jiného, než synchronizace mechanické závěrky s prokládaným skenováním CCD. Díky tomu je výsledný obraz čistší a ostřejší.

Přístroj je vybaven 2,5" LCD displejem, který má 200 000 obrazových bodů, a elektronickým hledáčkem s uhlopříčkou 0,55 " a 113 000 pixelů. Napájení zajišťuje litiumionový akumulátor, který je možné dobíjet i za provozu. Při použití vysokokapacitního akumulátoru je možné nahrávat bez nabíjení až 6 hodin 30 minut.

Fotoaparát
MVX1 je vybavena slotem pro kartu MultiMedia Card (MMC/SD), na kterou lze ukládat nepohyblivé snímky. Kromě toho lze fotografie ukládat také na pásku miniDV. S přístrojem se dodává 8MB karta MMC. Jak je patrno, v tomto ohledu je řešení od Canonu výrazně slabší než od Sony.

Videokamera
Přístroj dokáže snímat i při osvětlení odpovídající 3 lx, tedy poměrně standardní hodnotou. Pro dosažení kvalitních nahrávek jsou k dispozici přednastavené režimy snímání obrazu - automatika, sporty, portrét, bodové osvětlení, písek a sníh a nízké osvětlení. Canon MVX 1 zaznamenává obraz systémem MiniDV. Kvůli prodloužení doby nahrávání jsou navíc k dispozici režimy záznamu ESP a ELP, které mají 2x, resp. 3x kompresi dat. V režimu ELP lze na 80ti minutovou pásku nahrát 4 hodiny videozáznamu..

Přístroj by se měl začít dodávat v září 2001 a zatím pro něj není k dispozici přesná cena. Varianta MV X1 bude vybavena pouze digitálním výstupem, díky čemuž bude její cena nižší. MV X1i nabídne plný komfort analogového i digitálního vstupu a výstupu s cenou zřejmě o něco málo nižší než v případě Sony. Bohužel nějaké razantní snížení ceny se předpokládat nedá, protože použitá technologie je na trhu poměrně unikátní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: