Nejlepší evropské noviny 2001 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Nejlepší evropské noviny 2001

14. února 2002, 00.00 | Co přinesl třetí ročník soutěže o nejlepší evropský novinový design a jaké ocenění se dostalo na české tituly?

Letošní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší evropské noviny 2001 proběhlo v německém městečku Cáchy (Aachen) 1. února 2002. Vyhlašovatelem soutěže jsou tradičně tři odborné žurnalistické časopisy z Rakouska (Der Österreichische Journalist), Německa (Medium Magazin) a Nizozemska (De Journalist). Soutěže se mohly zúčastnit libovolné evropské noviny, které splnily předem daná kritéria.

Základním kritériem bylo zaslat týdenní vydání novin z určitého časového rozmezí. Většinou jde o prázdniny nebo jiná "hluchá" období, kdy je čas soustředit se na design a pracovat s informacemi. Jako doplněk se zasílají některé další stránky - nejlepší titulní stránky v rozmezí celého roku, nejlepší stránky příloh, stránky s nejlepší infografikou, stránky se speciálním tématem a další. Není se čemu divit, že speciálním tématem letos byly zejména události 11. září 2001.

Letos bylo k účasti v soutěži vyzváno 1600 vydavatelství po celé Evropě. Přihlášených prací bylo 185 (loni 161) z 22 zemí (loni 21). Z toho je vidět, že konkurence byla opravdu velká a porota měla náročnou práci.

Hlavní cena, European Newspaper Award, se vyhlašuje ve 4 kategoriích - celostátní, regionální, místní a týdení noviny. V letošním roce nebyly uděleny ceny za místní ani za regionální noviny, zato porota udělila speciální cenu.

Hlavní ceny
Celostátní deník Diário de Notícias
Celostátní deník Trouw
Tydenik Independent on Sunday
Zvlastni cena Ingenioeren

Ocenění portugalského deníku Diário de Dotícias (náklad 100 000 výtisků) není žádným překvapením, protože už od 1. ročníku soutěže (tehdy "pouze" cena za titulní strany) si deník udržuje vysokou úroveň. Diário má čistý design, dobrou práci s fotografií a nebojí se graficky výrazně poutat důležitá témata (titulní strana s jedinou fotografií nebo tématem).


Hlavní cena patří portugalskému deníku (klikněte pro větší verzi)

Nizozemský Trouw (náklad 128 000 výtisků) se za poslední dva roky hodně zlepšil, zejména přehledností. Stránce často dominuje fotografie, barvy je používáno zřídka. Pravidlem je použití jediné barevné fotografie, která je doplněna menšími černobílými obrázky.


Druhá hlavní cena pro nizozemský Trouw (klikněte pro větší verzi)

Design britského Independent on Sunday (náklad 245 000 výtisků) je starý půl roku a porota byla hodně překvapená, když cenu přišly přebrat dvě mladé dámy. Design Independent on Sunday má typický britský rukopis a nebojí se funkčně používat bílé plochy. Jako moderní víkendové noviny je postaven na výrazných fotografiích a citlivé práci s prostorem.


Nejlepší evropské noviny loňského roku (klikněte pro větší verzi)

Dánské Ingenioren (náklad 80 000 výtisků) jsou noviny vytvářené inženýry pro inženýry, proto jim, kromě speciálního obsahu, dominují geometrické prvky. Skoro se dá říct, že jde o určitý neofunkcionalismus.


Kromě hlavních cen bylo uděleno dalších 104 cen v 15 kategoriích, často jako povzbuzení a ocenění určitého zajímavého detailu. I když to vypadá trochu jako inflace cen, oceněné práce byly vždy po hodnocené stránce velmi kvalitní. Pokud se vám to stále nepozdává, můžeme na to jít jinak - přes počty. Osloveno bylo 1600 novin, které většinou produkují 300 vydání za rok (pokud nepočítáme svátky a neděle), což je celkem 480 000 vydání. Při průměrných 24 stranách na vydání je to 11 520 000 stran. Při celkových 104 cenách není úspěšnost ani jedno promile.

MF DNES, za kterou jsme jeli cenu přebírat, získala ocenění v kategorii titulní strany sešitů (sekcí). Ač bylo rozdělení MfD do sešitů často a zejména hlasitě kritizováno, ve světě jde o jasný trend, který pomáhá zejména čtenářům v lepší orientaci. Tomu přispívají také jednotné hlavičky jednotlivých sekcí vyjadřující k určitému listu. Porota hlavně vyzdvihla poutání důležitých informací v záhlaví každého sešitu.


Oceněné stránky

Petr Šimůnek a Martina Koželuhová u oceněných prací

Z českých novin získal ocenění ještě The Prague Post za titulní stranu v kategorii týdeníků. Součástí udílení cen byla také výstava oceněných prací, která byla hodně inspirativní. Kromě toho zde byly také představeny studentské práce na téma redesign novin. Přestože šlo o studenty Norberta Küppera, snad všechny ukázky nesly "angloamerické" prvky - rozbití tradičního layoutu, práce s prostorem a fotografií.

Organizátoři se letos rozhodli neudělit cenu ve speciální kategorii. Prací na téma 11. září 2001 se objevilo tolik, že nešlo jednoduše vybrat nejlepší. Místo toho byla otevřena samostatná výstava, která proběhla pod záštitou Muzea novin města Aachenu (Zeitungsmuseum). Určitě bylo zajímavé sledovat, jak se v různých zemích s tématem vypořádali a jak se měnila práce s textem a fotografií. Zatímco v prvních dnech převažovaly obrázky zkázy, později dostaly prostor emoce a záběry lidí.

Muzeum má také svou stálou expozici, která stojí za pozornost, neboť zde můžete vidět spoustu zajímavých exponátů - první noviny s fotografií, jedny z nejstarších novin, nejmenší noviny, arabské nebo asijské noviny... Také můžete porovnat, jak se měnila vizuální stránka v průběhu staletí. Rozhodně vám doporučuji návštěvu. Ovšem pozor! Většina německých muzeí a galerií má v neděli zavřeno, proto svou návštěvu plánujte pečlivě.


Každý nějak začínal, i noviny

Trendy
Odborná komise také každým rokem vyhlašuje trendy pro další období. Vychází přitom z oceněných prací a převažujících prvků. Zatímco hlavní deníky tento trend vytvářejí, menší noviny ho pouze kopírují. Na letošní rok jsou trendy následující:

  • titulní strana je uvolněnější, často obsahuje pouze jedno téma, což je přehlednější pro čtenáře. V některých případech má titulka až časopisecký charakter
  • vnitřní strany mají výrazně "sportovní" charakter, tedy inspirují se layoutem sportovních sekcí
  • noviny často používají vlastní titulkové nebo i chlebové písmo
  • fotografie jsou výrazné, hovoří vlastní mluvou (od loňského doporučení žádná změna). Zatímco dříve převažoval text, který občas doplnila fotografie, nyní jsou fotografie často dominantní
  • výrazným trendem jsou fotoreportáže, kterým se často věnuje celá prostřední dvoustrana v "panoramatu"

Z každého ročníku soutěže je k dispozici publikace, obsahující oceněné práce i s komentářem poroty a odborníků. Pokud vás zajímá novinový design, můžete si objednat Newspaper design 1 a Newspaper design 2 (první za 20 euro, druhá za 35 euro, obě za skvělých 45 euro), letošní publikace bude v půlce letošního roku. Obě knihy jsou k dispozici v němčině a angličtině a kvůli lepší přehlednosti mají podélný tvar. Objednávat můžete na adrese http://www.newspaperdesign.de/buch.html

Kvalita designu novin se pozná až po čase, když ho přijmou čtenáři. Německý Die Welt vyhrál hned první ročník soutěže a design víceméně přetrval nezměněn. Také The Guardian, loňský vítěz, svou výbornou úroveň stále drží. Skoro to vypadá, že na těch soutěžích něco bude…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: