Nebe nebo peklo? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Nebe nebo peklo?

8. ledna 2001, 00.00 | Žebrák se psem, buddhistický mnich, indiánská slavnost - svět, který je daleko. Díky Blízkým setkáním fotografa Josefa Ptáčka jej však máte na dosah ruky a můžete sami posoudit, zda je krásný nebo krutý.

Žijeme ve světě, v němž hodnotu lidské existence udávají dvě veličiny: peníze a úspěch. Je však nutno hned dodat, že tato klasifikace je vlastní pouze euroamerické civilizaci; tam, kde jsou podmínky k životu výrazně těžší, dostává smysl života také docela jiný rozměr. I když je díky komunikačním mostům a rychlé dopravě dnes svět mnohem menší než býval, je pro většinu z nás pasivnější a pomalejší, méně individuálně zaměřený životní styl lidí v nerozvinutých zemích stále stejně těžko pochopitelný.

Bránu do tohoto „jiného“ světa se nám nyní snaží pootevřít fotograf Josef Ptáček, a činí tak v prostoru virtuální galerie World Webphoto Gallery na adrese www.wwg.cz, kam jsme si již zvykli chodit za fotografickými výstavami standardně dobré kvality (připomeňme např. snímky z olympiády v Sydney Herberta Slavíka, úspěšnou Sejkotovu Fucktory či půvabné přírodní snímky Jiřího Havla). Osmnáct vystavených snímků je sondou do života obyčejných lidí, z nichž někteří možná nevlastní o mnoho víc než to, co mají právě na sobě. Není to však v žádném případě svědectví tristní či depresivní. Dává nám na vědomí, že osud postavil tyto lidi právě sem a dal jim úděl nikoli lehký, oni sami jej však berou se všemi strastmi ale i radostmi, které umějí prožívat možná intenzivněji, než citově otupělí příslušníci televizní civilizace.

Použitá černobílá fotografie ještě více koncentruje pozornost diváka na miniaturní příběh zobrazených osob a dává vyniknout všemu, co mají vepsáno ve tváři. Fotograf svoji přítomnost často nikterak nemaskuje a považuje za zajímavou i reakci lidí na svou osobu, jak vidíme například na záběru snědých hochů, sbíhajících se na mořské pláži k fotografovu „oku“. Ne vždy se mu však podaří lidi přesvědčit, aby se nechali zvěčnit. Rozdílný přístup k tomuto aktu velmi vtipně představuje snímek dvou rikšů, sedících ve stínu stromu, z nichž jeden napodobuje fotografovo gesto, zatímco druhý si zakrývá tvář.

Se zvláštní pozorností se Josef Ptáček věnuje portrétu. A to ať se jedná o lidské vyděděnce, o lidi pracující, nebo ty, kteří se právě radují. Velmi sugestivní portrét je kupříkladu fotografie starého žebráka se psem. Zarostlý vrásčitý obličej starého muže s výraznými rysy vyzařuje směsici odevzdání a naléhavosti. Na jiném snímku vás zaujme podobnost výrazu Buddhova obrazu a kamenné tváře jeho služebníka-mnicha, jenž v chrámu vykonává svůj obřad. A jinde máte pocit, že šťastně se smějící indiánská žena s dítětem na zádech předává svou radost ze života i vám.

Zcela jinou kapitolou tvorby Josefa Ptáčka jsou fotografie přírody, v tomto případě však do expozice zařazené jaksi neorganicky a bez jakéhokoli jednotícího prvku s předchozím tématem. Jisté však je, že se jedná o snímky velmi působivé. Devět rovněž černobílých fotografií bylo pořízeno v prostředí zahrad či parků, které tak či onak poznamenal čas. Připomínkou lepších dob minulých jsou kamenné oblouky, sfingy a sochy, které, často v kombinaci se záměrně vybraným pošmourným podzimním počasím a spadaným listím, podtrhují meditativní a nostalgicky chvějivé vyznění snímků. Ptáčkovy zahrady jsou prosty živých lidí; zůstaly jen zkamenělé sny mezi mlčenlivými stromy.

Výstava fotografií Josefa Ptáčka ve World Webphoto Gallery má název Blízká setkání. I když jako každé takto zprostředkované setkání s naprosto odlišným světem nikdy nemůže překonat onu hranici nesdělitelnosti prožitého, má pro návštěvníka galerie přitažlivost nepřikrášleného a zcela přirozeného svědectví. Svědectví o životě lidí, kteří přes jiné tradice, barvu pleti i třeba životních priorit jsou naši bližní.

(Josef Ptáček: BLÍZKÁ SETKÁNÍ, World Webphoto Gallery na adrese www.wwg.cz)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: