Můj desktop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Můj desktop

Photoshop Podhorecký desktop

15. srpna 2001, 00.00 | Jistě víte, že na Internetu jsou nejvyhledávanější obrázky používány právě na to, aby byly umístěny na desktop počítače. Také já mám na svém desktopu obrázek. Možná, že jste takový ještě neviděli.

Metoda Sektorů
Podobná metoda organizace na pracovním stole studenta medicíny byla dostatečně vysvětlena už v jednom z dílů úspěšného seriálu o Básnících. Tam se však nesetkala s valným zájmem posluchačů. Teorii sektorů jsem se tedy pokusil přetvořit a aplikovat na desktop počítače.


Proč organizovat desktop?
Snadná odpověď! Abychom se na něm vyznali! Představte si, že na počítačích se hlavně pracuje a v tom pracovním zápalu ukládáte na desktop své soubory. Ikonky se kupí, překážejí a hromadí až je to nepřehledné. Naštěstí víte, že dotyčný projekt je zrovna "tady" a aplikace "támhle". Ale ouha! Jsou také pracoviště dvousměnná a jeden počítač má tedy více pracovníků. Nastupuje druhá směna a ikonky vám spolehlivě přeskupí podle sebe, že nevíte, co kde je...
Teď vás určitě napadne, ... proč nevyužít více uživatelských profilů? .... Ano, to je dobré řešení... Při některé společné práci na zakázkách to může však být komplikace. Jedno ze snadnějších řešení je udělat si na desktopu chlívečky, do kterých si ikonky nastrkáte. Fantazii se meze nekladou.
Okénka mohou být pojmenována také podle uživatelů, podle zákazníků, podle projektů a zakázek, podle typů souborů... jak je libo.


stáhni si originál verzi

Nový desktop
Chcete-li si zkusit vyrobit něco vlastního, stačí vytvořit plochu velikosti 800x600 pixelů, pro ostatní rozlišení monitorů může tento desktop počítač sám zvětšit.

Všechna dílčí okna jsou tvořena ve Photoshopu ve vrstvách, jako vektorové objekty. Vylepšit si je můžete o nějaké jemné zabarvení, podkladovou texturu, konturu, nebo popisek. Pracovní projekt .PSD nemažte, můžete si v něm kdykoliv upravit rozměry ploch podle aktuální práce. Pro oživení si můžete vložit na desktop logo firmy, za to vás šéf určitě pochválí. Trváte-li na vašem oblíbeném obrázku, nedávejte jej přes celý monitor, ale stačí okénko, nebo jej prolněte pod plochou tak, aby byly viditelné kontury. Dalšími vylepšeními může být jemný vzorek nebo stínek. Nedělejte žádné divotvorné rámečky, nebo 3D efekty. Pamatujte, že pozadí nesmí rušit ikonky, co budou ležet na něm. Když to přeženete, budete mít nádherný desktop, na kterém ale nebude nic k nalezení.

Pamatujte na to, že ikonky u MacOS jsou organizovány k pravému hornímu okraji, u Windows většinou k levému. Počítejte tedy s místem na ikonky, které na desktopu budou vždy, jako např. ikona koše, disků, tiskáren, síťě nebo počítače.


stáhni si originál verzi

Pár triků, použitelných bez ohledu na operační systém.

  • Pro pracovníky v DTP, zvláště pak pro ty, jež pracují s barvou a grafikou, doporučuji mít desktop z neutrálních barev, aby jeho prostředí nerušilo oči věnující se barevným korekcím. Ideální by mohla být šedá, nebo také černá. Černá barva má ale nevýhodu vysokého kontrastu proti bílým otevřeným oknům.
  • Na ploše si vytvořte rozumný počet různě velikých ploch, aby se do nich daly rovnat ikony.
  • Organizujte si plochu s jedním, nebo dvěma středy pozornosti, může to být zrovna místo, kde bude aktuální práce
  • Odnaučte se ukládat zástupce aplikací na plochu. Pokud jste na aplikacích opravdu závislí, používejte na ně jakýkoliv startér aplikací. Zástupci na ploše vám budou po čase překážet, když budete něco hledat. Ušetříte mnoho času stráveného rovnáním ikonek, aby bylo vše pintlich. No ano, však vás znám.
  • Vložte si na plochu spíše zástupce složek zákazníků nebo prací, jenž jsou uloženy někde hluboko v adresářové struktuře.
  • nepoužívané soubory a aplikace z plochy přesuňte raději někam na disk.
  • hotový obrázek desktopu uložte jako JPEG nebo GIF optimalizovaný tak, aby měl maximálně 100kb.
  • volitelně si na desktopu můžete vytvořit kalibrační proužek se šedou škálou a nebo i s čistými barvami. Je to rychlá kontrola, zda není monitor příliš tmavý, nebo světlý.

    Na závěr bych byl velice rád, kdybyste se podělili s vlastními zkušenostmi používání desktopu. A to jak grafického řešení uživatelské plochy, tak organizace ikon či programů. Můžete napsat tip, udělat otisk obrazovky, doporučit trik, co je lepší. Přikláněl bych se však na řešení nevyžadující speciální softwary a utility. Bude-li zájem, můžeme povedené desktopy zveřejnit a posoudit.

  • Tématické zařazení:

     » Rubriky  » Go verze  

     » Rubriky  » Software  

    Poslat článek

    Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

    Váš e-mail:

    (Není povinný)

    E-mail adresáta:

    Odkaz článku:

    Vzkaz:

    Kontrola:

    Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

    Kód pro ověření

     

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: