Moho 2.2 - udělejte si vlastní komiks - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Moho 2.2 - udělejte si vlastní komiks

27. března 2001, 00.00 | Rádi animujete, a to hlavně komiksové postavičky a další grafiku v cartoon stylu? Pak vás možná zaujme animační program Moho určený pro tvorbu animací pro web nebo pro animace titulků a postprodukční overlay efekty při zpracování videa.

Moho je vektorově koncipovaný animační program s integrovaným grafickým editorem, časovou linkou pro skládání a tvorbu animací a schopností pracovat nejen s vektorovou, ale také s bitmapovou grafikou ve formě objektů. Program je určen především pro tvorbu 2D animací v cartoon stylu pro webové stránky a v omezené míře i pro tvorbu statických nebo animovaných titulků a overlay efektů pro postprodukci videa. Moho existuje ve verzích pro Windows 95/98/NT/2000, MacOS 8+ a BeOS 4.5+, registrovaná verze stojí 99 $.



Vektorové animace můžete navrhovat a kreslit na libovolně velké ploše, v jejímž pomyslném středu se nachází samotné animační okno, které je vidět při výsledném výpočtu animace. Moho obsahuje řadu nástrojů pro kreslení základních geometrických objektů a několika typů křivek, ze kterých je možné poskládat i rozsáhlé scény. Ke komfortu kreslení a práce s programem výrazně napomáhají vrstvy, které jsou základním stavebním prvkem vytvářených animací, neboť každou vrstvu lze naklíčovat a rozpohybovat nezávisle na druhé.





Moho ve verzi 2.2 nabízí následující typy vrstev:
Vector Layers - vrstvy používané při kreslení vektorových objektů.
Image Layers - speciální typ vrstev s nastavitelnou průhledností (průhlednost je samozřejmě k dispozici i u Vector Layers) určený k importu a práci s bitmapovými obrázky.
Group Layers / Switch Layers - sloučené vrstvy pro přehlednější práci s objekty (například máte-li na scéně několik desítek dešťových kapek, sněhových vloček, malých postaviček apod. a chcete je rozpohybovat všechny najednou, sloučíte příslušné vrstvy a animujete je pak jako celek).
Bone Layers - podobně jako umí animační systémy integrované v raytracingových programech či specializovaných modelovacích nástrojích pracovat s kostmi, umí Moho pracovat s "kostrou" animace, jejíž klíčové body lze použít pro rozhýbání celé animace. Každá vrstva může mít svůj stín s nastavitelnou měkkostí / tvrdostí, takže můžete poměrně snadno vytvořit perfektně "nasvícenou" animaci s minimálními časovými nároky. Moho v tomto směru připomíná Headline Studio od MetaCreations, se kterým má i trochu podobné grafické rozhraní zaměřené především na pohodlné a přehledné ovládání.

Celá práce s programem spočívá v nakreslení či importu outline objektů, které můžete vyplňovat barvou nebo gradientem a rozhýbat s pomocí Bone Layers, ve kterých určujete trajektorie respektive vazby vybraných objektů pouhým klikáním myší. Do projektu lze též vkládat texty a díky exportním možnostem (viz dále) tak využít program třeba jako jednoduchý titulkovací editor, protože ale Moho umí pracovat pouze s TTF fonty a ignoruje české znaky, nelze ho v našich podmínkách pro tyto účely nijak smysluplně využít.

Výslednou animaci můžete uložit ve formátu QuickTime, AVI nebo ve formátu Shockwave/Flash, ten však není v Moho v2.2 oficiálně podporován, a proto se nemusí export do formátu SWF vždy povést. Importní možnosti jsou podobné, mimo bitmapových obrázků v několika formátech (doporučován je formát PNG) a vektorových obrázků ve formátu Adobe Illustratoru lze opět importovat QT, AVI a SWF animace.

Za cenu 99 $ nabízí Moho 2.2 průměrný vektorový grafický editor určený ke kreslení opravdu pouze těch nejjednodušších objektů, a tak je zaměření na komiksové a "fun" animace na místě. Časová linka je též celkem primitivní a mimo klíčování (což je jaksi naprosto nezbytná věc při animovaných kompozicích) nic dalšího - vyloženě zajímavého - neumí. Relativně průměrnému programu bez podpory češtiny při vkládání textů a slušným "Bone" systémem tak dominuje jednoduché ovládání, které program předurčuje hlavně pro čistě amatérské použití, profesionálové určitě raději sáhnou po něčem jiném.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: