Media pro multimedia. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Media pro multimedia.

26. ledna 1998, 00.00 | Je krásné fotografovat na paměťové karty. Je praktické digitálně zpracovávat video, či si připravit pěknou prezentaci. Ale každá mince má dvě strany, a proto i digitální data musíte někam uložit, někde je uchovávat ...

Úvod
Je krásné fotografovat na paměťové karty. Je praktické digitálně zpracovávat video, či si připravit pěknou prezentaci. Ale každá mince má dvě strany, a proto i digitální data musíte někam uložit, někde je uchovávat. A proto jsme pro Vás připravili malý přehled médií, která jsou v tomto okamžiku na trhu a lze je použít. Náš seznam si neklade za cíl být vyčerpávající či přehnaně technický. Jeho úkolem je nastínit možnosti a ukázat cenové srovnání. K podrobnostem se jistě dostaneme příště.

FDD
Disketové mechaniky jsou bezesporu nejrozšířenější záznamové médium. Jako standard se uchytily mechaniky 5,1/4" a 3,5" (dnes se používají převážně třiapůlky). Mechanika je na dnešní dobu pomalá a médium už velice dlouho svou kapacitou nevyhovuje. Co se týče média : je to kotouč v pružné plastikové krabičce, na který zaznamenáme v nejlepším případě 1,44 MB dat (nebudeme-li formátovat na větší kapacitu, což dělají jen ti největší zoufalci). Trvanlivost dat je velice nízká ( každý z nás již určitě přišel o data na disketě ), což je způsobeno malou ochranou magnetického kotouče před vnějšími vlivy, prachem a jiným "svinstvem".
Bez mechaniky se asi ještě chvíli neobejdete, ale pro multimedia je k ničemu.

HDD
Harddisky jsou velice atraktivní médium, které má snad úplně každý ve svém PC ( jestli se mýlím a najde se někdo takový, který používá počítač bez HDD, ať se mě ozve : pač takového zoufalce bych chtěl poznat ). HDD je dnes médium dosahující velkých přenosových rychlostí a velké kapacity dat. Je to velice náchylné zařízení na otřesy, prach, vlhkost, teplotu a z principu není příliš přenosné. Prodávají se v provedení IDE / ATAPI a SCSI. Pro svou velikou přenosovou rychlost se používají pro ON-LINE zpracování dat. Jako zálohovací zařízení je naprosto nevhodné z již výše zmíněných důvodů a v neposlední řadě je cena pro rozsáhlé zálohování odstrašující.
Hard disk je rychlý, vhodný pro práci, ale hotová data budete ukládat asi jinam.

ZIP
Zip je produkt od firmy IOMEGA, s kapacitou 100 MB. Je to výměnné magnetické přepisovatelné médium, které se vyrábí v provedení SCSI ( externí a interní ), IDE ( interní ), Paralel ( externí ) a dnes i nová verze ZIP PLUS ( externí ), což je kombinace SCSI a Paralel. Samotné médium se skládá z jednoho magnetického kotouče jako u diskety. Ochrana proti přepisování je řešena softwarově. Toto médium je podle mých zkušeností poměrně odolné ( na magnetické ). Velkou nevýhodou tohoto média je jeho kapacita ( na 100 MB toho moc nezazálohujete ). Vhodné je ZIPa použít na přenos menšího objemu dat.
Velmi se rozšířil, mechanika je levná, jen ta kapacita někdy chybí.

LS-120
Nejedná se o nic jiného než o obdobu populárního ZIPa. Na médium se vejde 120 MB dat. Mechanika se dělá pouze v provedení EIDE. Mechanika je kompatibilní s 3,5 " mechanikou, takže svůj flopáč můžete zahodit. LS-120 je samozřejmě rychlejší než klasická disketová mechanika. Pro nějaké větší zálohování je opět nedostačující kapacita média. Tato mechanika je podporována více výrobci HW než ZIP ( ten vyrábí jen IOMEGA ). Zip a LS-120 jsou soupeři o nový standard přenosu dat mezi dvěmi počítači, neboť disketová jednotka je při dnešním objemu přenášených dat zcela nevyhovující. Kdo zvítězí je otázkou, zatím vede ZIP díky svému náskoku. ( byl uveden dříve )
Jak LS dopadne je otázkou. Kompatibilita s FDD je výhodou, ale bude to proti ZIPu těžké.

JAZ
Jaz je produkt od firmy IOMEGA s kapacitou 1GB (dnes se děla i verze 2GB, ale není zatím v ČR k dispozici ). Jedná se o výměnné magnetické přepisovatelné médium v provedení SCSI. K dostání je jak v provedení interním, tak externím. Samotné médium se skládá ze dvou nad sebou uložených kotoučů schovaných v plastikové krabičce. Ochrana proti přepisování je možná pouze softwarově. JAZe používám v práci a jsem s nimi plně spokojen. Nedoporučuji je ovšem k dlouhodobějšímu zálohování dat, neboť tato média jsou náchylná na otřes. Z mé zkušenosti : médium mě spadlo ze stolu na koberec a ne jen, že jsem data na JAZu nepřečetl, ale po formátu jsem nadobro přišel o několik sektorů a to nadobro. Také pokud přenášíte mechaniku a necháte v ní médium může se Vám stát podobný případ. A nakonec ještě jeden vroubek, tím je neuvěřitelná hlučnost mechaniky. Jinak je velice rychlý a flexibilní.
Mechanika je rychlá a kapacita je prýma. Jen je nutné pamatovat na to, že jde o magnetické medium.

CD-R ( Vypalovačky )
Dnes velice používané médium na zálohování dat. Mechaniky na čtení i na zápis jsou k dispozici v provedení jak SCSI tak IDE. Na médium zaznamenáte 650 MB dat, což je dostačující. Bohužel tak uděláte jen jednou, protože jde o zápis nevratný. Co se týče trvanlivosti dat, tak je velice vysoká. Je třeba dávat jen pozor na velké či hluboké poškrábání. Přenosová rychlost čtecích mechanik je dnes velice vysoká, zato zápis zatím nepřekonává 900 kB/s.
CD-R přečte skoro každé CD, takže je velmi dostupné. Na druhou stranu jeho obsah nezměníte.

CR-RW ( Přepisovačky )
Jedná se o přepisovatelné CD médium. Zapisovací mechaniky jsou dnes podle mých informací pouze dvourychlostní ( 300 kB/s ). Pravdou je, že mají omezený počet přepisů ( řádově tisíc ). Nevýhodou těchto médií je, že je lze číst jen v CD-RW mechanikách a v úzkém okruhu CD mechanik. A co víc zápis chvíli trvá. Na druhou stranu se mechanika chová jako disk a nejsou potřeba speciální SW jako u CD-R.
CD-RW je v podstatě nový hráč. Asi má budoucnost, ale chvíli to bude ještě čakat.

PÁSKY
Jsou to magnetické páskové jednotky (obdoba magnetofonové kazety, která byla dosti využívaná jako zálohovací médium u osmibitových počítačů).Jejich kapacity se pohybují od řádově desítek MB až po desítky GB. Používají se různé formáty zápisu, různé typy kazet a jejich rychlost je také velmi rozmanitá. Vždy však platí, že pásku musíte stále přetáčet. Trvanlivost dat na páskách není také nijak překotná, neboť páska se velice snadno zmuchlá a data jsou ………….. FUČ.
Dají Vám velkou kapacitu s extremně levným mediem, ale svěřte jim svá data.

MO
Magnetooptiky jsou podle mne dnes nejlepší zálohovací médium. Mechaniky jsou založeny na SCSI rozhraní. Práce mechaniky je kombinace magnetického a optického postupu. Zálohovací kapacita médií je od stovek MB až po GB. Velkou nevýhodou těchto zařízení je nestandardnost magnetooptických disků a vysoká pořizovací cena jak mechaniky, tak médií. Jejich výhodou je velká odolnost medií a dat na nich zaznamenaných.
Komu by se nelíbila, ale mechanika stojí opravdu hodně. Snad časem vznikne standard.

Závěr
Náš výčet jistě není vyčerpávající. Možná Vám chybí třeba DVD-R, či jiný produkt. Věřte, že na každého se dostane. Zatím jsme prošli výše uvedená řešení a aby se Vám lépe rozhodovalo při koupi připojuji malý graf cen. Jsou v něm vyneseny náklady na různé kapacity včetně mechanik. Ceny jsou relativní, protože existuje mnoho řešení a je mnoho prodejců. Každý produkt má své kupce. Stačí najít svojí cestu.
Ceny 100 MB - 1 GB
Ceny 10 GB - 500 GB

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: