LView Pro 2001 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

LView Pro 2001

5. dubna 2001, 00.00 | Už více než 7 let vývoje má za sebou shareware LView Pro. Co všechno umí poslední verze tohoto shareware image processingového programu, na to se teď podíváme.

LView Pro 2001 je image processingový program obsahující několik typizovaných funkcí, kterými jsou grafický editor s bitmapovou i objektovou koncepcí práce a podporou animací, image browser s náhledovým systémem a možností prohlížení obrázků ve fullscreenu, slideshow viewer, contacts sheet a web gallery builder a také některé jednoduché katalogizační nástroje. LView Pro je určen pro Windows 95/98/ME/NT4.0 a Windows 2000 a jeho cena je 50 $. V programu můžete obrázky nejen upravovat, ale také přímo kreslit, skenovat přes rozhraní TWAIN, vyrábět slideshow, konvertovat obrázky, samozřejmostí je pak možnost použití tlakově citlivého tabletu.Protože jsem na Grafice On-line už před časem program popisoval, ve stručnosti se zaměřím pouze na novinky verze 2001, kterých je víc než dost. Zásadním vylepšením je nyní neomezený počet objektů v každé vrstvě a úplně nová paleta vrstev s možnosti úpravy RGB složek, blendingem křivek a několika dalšími image processingovými efekty včetně průhlednosti. Objekty s možným individuálním popisem lze nejen importovat v několika formátech, ale také vytvářet je pomocí výběru, pomocí cest, z čar nebo textových objektů. Libovolnou obálku/obrys objektu lze celkem pohodlně editovat ve Shape Editoru, paletku vrstev lze nově vyvolat přímo z kontextového menu u každého objektu. I když pracuje program s obrázky a kliparty jako kdyby to byly vektorové objekty, stále se (vyjma objektů nakreslených přímo v programu) jedná o bitmapy, "pravou" vektorovou grafiku LView importovat ani ukládat neumí.Pro zvýšení rychlosti byly do programu zařazeny nové možnosti pro vykreslování objektů - stroke outline, interior, fill a invertované obrysy, pro každý způsob zobrazení jsou k dispozici nastavení pro barvu, gradient, texturu a průhlednost. Každému objektu můžete stejně jako v klasickém vektorovém grafickém editoru přiřadit libovolnou světlost a kontrast, což je u podobných programů naprostá samozřejmost a je s podivem, že to LView neumožňoval už dávno. Pracovní plocha představuje jeden stack, u kterého můžete podle potřeby měnit prioritu zobrazení jednotlivých objektů, přesouvat je na pozadí nebo popředí, duplikovat je, slučovat apod. LView Pro umí pracovat s kliparty, novinkou je i slušně zvládnuté umísťování textu na křivku a rozšířené transformace a deformace objektů podobně jako v Photoshopu nebo v Illustratoru.

Rozšířena byla i práce s textem, který nyní zastupuje druh vektorových objektů se všemi náležitostmi s tím spojenými jako už zmíněné transformace, deformace atp., u textu lze pracovat i s jednotlivými cestami - vyplňovat text barvou, gradientem nebo texturou. Nové jsou též nástrojové paletky pro vyplňování objektů, výběru nebo celé kreslící plochy, na výběr máte z několika desítek vzorů, textur a barvových přechodů, výrazně rozšířen byl i počet brushů pro kreslení a retuše. Zbrusu nová je historie zobrazující podobně jako v Photoshopu všechny provedené akce, které pak lze snadno vrátit zpět. Co se týče hlavní pracovní "náplně" programu, kterou je hlavně image processing, tak zde je téměř vše při starém - mimo efektů integrovaných přímo v programu podporuje LView také Photoshop kompatibilní plug-iny, čímž je snad řečeno vše podstatné.

LView ve své nové verzi dokazuje, že to autoři myslí s vývojem tohoto grafického editoru s image processingovými funkcemi opravdu vážně. V některých ohledech by mohl LView bez problémů nahradit i vektorový kreslící program, k tomu mu však chybí jedna důležitá vlastnost, kterou je import a export čistě vektorových objektů. Pokud někdy bude touto schopností program disponovat, výrazně se zvýší jeho užitná hodnota, ve stávající podobě patří "jen" mezi kvalitní image processingové nástroje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: