Kompletní bezplatný průvodce světem PDF/X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

Kompletní bezplatný průvodce světem PDF/X

15. listopadu 2002, 00.00 | 232 stránková publikace The Ultimate PDF/X Guide distribuovaná v elektronické podobě zdarma je jednoznačně zajímavým zdrojem informací pro všechny, kteří pracují s formátem PDF v polygrafické praxi.

V souvislosti se stále vyšším významem PDF coby formátu používaném pro datovou výměnu v polygrafické výrobě, přicházejí výrobci s dokonalejšími nástroji a postupy zajišťující elektronické cestě předávání podkladů co nejvyšší spolehlivost. V této souvislosti jsme na Grafice již několikrát psali o formátu PDF/X, což je ve stručnosti limitovaná forma klasického PDF formátu (eliminující některé slabiny), uzpůsobená speciálně pro potřeby pre-pressu a tisku. V současné době existují přitom hned tři varianty PDF/X formátu, přičemž každá z nich splňuje trochu odlišné nároky na výměnu dat v pre-pressu. Podrobné informace o formátu PDF/X naleznete v článku TIFF/IT a PDF/X: předtiskové podklady bez problémů?

Dnes bychom vás chtěli upozornit na zajímavý počin několika zahraničních společností a asociací, které společnými silami vydaly The Ultimate PDF/X Guide. Na Grafice jsme sice již tuto elektronickou publikaci letmo zmínili v jednom, nebo dvou článcích, nicméně vzhledem k jejímu významu jsme se jí rozhodli věnovat samostatný článek. Jde totiž o poměrně vyčerpávající kompendium o 232 stranách (v anglickém jazyce pochopitelně), distribuované v elektronické podobě bezplatně.

Obsah publikace
The Ultimate PDF/X Guide se věnuje praktickým aspektům práce s PDF/X formátem v polygrafické praxi. Publikaci lze přitom pomyslně rozdělit do dvou částí. První představuje většinu softwarových řešení, které jsou dnes pro práci s PDF/X uzpůsobeny, v druhé jsou pak popisovány konkrétní problémy při práci s PDF formátu v praxi.
V publikaci naleznete krátké recenze produktů od společností Agfa, Apago, callas software, CGS Publishing Technologies International, Creo, DALIM Software, DDAP Association, Fujifilm, Global Graphics Software, Heidelberg a především Enfocus Software. Jednotlivé články ve zkratce představují způsob, jakým se s jednotlivými aplikacemi pracuje. Lze si tak udělat představu nejen o vzhledu uživatelských rozhraní jednotlivých systémů, ale i o možnostech, které nabízejí.


Ukázka stránky věnované DALIM Software

Z naznačeného schématu vybočuje pouze společnost Enfocus Software, jejímž produktům je věnován výrazně větší rozsah a zejména jsou na produktech této společnosti prakticky a velmi detailně demonstrovány nejčastější postupy při práci s PDF/X formátem v pre-pressovém prostředí. To na jednu stranu trochu "podrývá" nezávislost publikace, nicméně pro běžného čtenáře je to spíše přínosem. Zmiňované aplikace si může stáhnout k bezplatnému testování ze serveru Enfocus (k nalezení zde) a především Enfocus je v oblasti PDF/X skutečně velmi aktivní a na jeho webu lze nalézt k downloadu certifikační profily, s jejichž pomocí pak není nutné programy nastavovat, ale hned používat pro kontrolu dat v příslušeném workflow (mimochodem je třeba možné prozkoumat certifikační profil, který používá pro příjem inzerce ve formátu PDF/X vydavatelský gigant Time).


Stránka věnovaná problémům s přetiskem

Druhá část publikace je věnována popisům možných chyb při zpracování PDF/X dokumentu a jejich nápravám. Chybová hlášení a jednotlivá řešení jsou sice opět šita namíru produktům Enfocus, nicméně mají jednoznačně velmi vysokou vypovídající hodnotu. Publikace se věnuje ohromné škále potenciálních problémů - od špatných formátů dokumentů, přes chybnou barevnost, chybějící fonty, trapping po nekorektní rozlišení obrázků atd.

Závěr
Publikaci naleznete ke stažení na stránkách IPA (je vyžadována bezplatná registrace). Komprimovaný soubor má přibližně 8 MB. Zabýváte-li se problematikou korektního přenosu souboru ve formátu PDF v pre-pressové praxi, pak dokument rozhodně doporučujeme k prostudování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: