Kolik papíru se spotřebuje na tisk zakázky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Kolik papíru se spotřebuje na tisk zakázky?

29. prosince 1999, 00.00 | Vím, že tiskárna na každou zakázku spotřebuje více papíru, než je skutečný počet výtisků. Kde si mohu ověřit jak veliká tato spotřeba má být?

Vím, že tiskárna na každou zakázku spotřebuje více papíru, než je skutečný počet výtisků. Kde si mohu ověřit jak veliká tato spotřeba má být?

Je pravda, že u žádné zakázky není možné tisknout na přesný počet tiskových archů, který je stanoven jako celkovým objemem zakázky. To je dáno především nutností tisk nejprve správně nastavit a především docílit správného vybarvení. Z těchto důvodů se k jednotlivým zakázkám stanovuje tzv. přídavek papíru. Jde v podstatě o krytí odpadu, který vznikne při výrobě tiskoviny (zkažených archů). Přídavky se stanovují v procentech v závislosti na velikosti zakázky, použité tiskové technologii a v neposlední řadě použitém tiskovém stroji. Norma rozlišuje nejen kolik má stroj tiskových věží, ale i kolika průchody strojem se zakázka tiskne. Obecně platí, že čím více průchodů strojem, tím větší přídavek stanovují normy. Samotné přídavky musíme rozdělit do dvou skupin. První skupinou přídavků je přídavek papíru pro samotný tisk. Druhou skupinu tvoří přídavek na knihařské zpracování. Ten v případě, že zakázka prochází dalším knihařským zpracováním pokrývá vzniklý odpad.

Veškeré přídavky jsou stanoveny normami a je jen na tiskárně zdali se těmito normami řídí nebo ne. Pro názornost si ukážeme jak je možné spočítat přídavek papíru na konkrétním příkladu. Pokud budeme mít čtyřbarevnou zakázku pro archový ofsetový tisk, která bude 10 000 tiskových archů, pak přídavek papíru pro jednobarvový stroj (čtyři průchody tiskovým strojem) bude 5,01%, což představuje 501 tiskových archů. U dvoubarvového stroje (dva průchody tiskovým strojem) bude přídavek 4,63%, tj. 463 tiskovách archů a u čtyřbarvového stroje (jeden průchod tiskovým strojem) bude tiskový přídavek 4,30%. To představuje 430 tiskových archů.

V souvislosti s problematikou přídavků papíru se můžeme setkat ještě s jedním odborným termínem, kterým je makulatura. Makulaturou je někdy chybně označován právě přídavek papíru. Ve skutečnosti se však jedná o skutečně spotřebovaný papír nad skutečný objem zakázky. Tímto spotřebovaným materiálem jsou myšleny archy, které se zkazí při rozjezdu stroje, ale například i kontrolní výtisky určené pro zákazníka. Hodnota skutečné makulatury a přídavku určeného normami se nemusí shodovat.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: