Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (37. týden) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (37. týden)

Kaleidoskop

9. září 2002, 00.00 | Po prázdninách se opět vracíme k souhrnnému zpravodajství z oboru. Mezi novinky patří nové updaty na Photoshop a Illustrator, soutěž firmy Agfa, instalace CtP jednotky v pre-press studiu, novinka na kompletaci directmailových kampaní, nové instalace v ČR a další.

Zahraniční
Pro studenty grafiky, designu nebo fotografování připravila společnost Agfa soutěž "Agfa Young Creatives Contest 2002". Bližší informace se dozvíte na adrese http://www.agfa.com/aycc/2002/

Společnost Global Graphics uvedla na trh třetí verzi produktu PDF Creator, alternativu Distilleru od Adobe, tedy programu určeného pro vytváření PDF dokumentů. Mezi základní novinky třetí verze PDF Creatoru patří podpora PDF 1.4, podpora ICC profilů, možnost přímého vytváření PDF dokumentů přes ikonu umístěnou v programech MS Office, možnost vytváření uživatelských profilů a vyšší zabezpečení PDF dokumentů. Cena PDF Creatoru je 100 dolarů. Bližší informace včetně demoverze naleznete na adrese http://www.globalgraphics.com/software/pdf/pdf_creator.html.

Podle U.S. Printer Tracker, respektované studie IDC, zaujal Xerox vedoucí pozici na trhu barevných tiskáren v USA. IDC potvrdila, že Xerox má za druhé čtvrtletí 2002 podíl na uvedeném trhu 29 %. Na trhu barevných tiskáren nabízí Xerox produktovou řadu síťových tiskáren Phaser, zahrnující barevnou laserovou tiskárnu Phaser 6200, tiskárnu na pevný inkoust Phaser 8200 a barevnou laserovou tiskárnu Phaser 7700.

Společnost Corel oznámila, že bude ke svým produktům licencovat dekodér pro kompresní formát JPEG2000 od společnosti LuraTech (tj. konkrétně LuraWave.jp2). Plugin bude bezplatně k dispozici uživatelům CorelDRAW Graphics Suite 11, kteří tak budou moci ve formátu JPEG2000 ukládat i otevírat svoji grafiku. Uvidíme, zda se JPEG2000 začne postupně rozšiřovat (mj. už v něm mohou ukládat například uživatelé programu Photoshop Elements 2.0). O formátu JPEG2000 jsme na Grafice podrobně psali v článku JPEG2000: revoluční formát pro kompresi obrázků?

Curious Labs uveřejnily již pátou verzi programu Poser pro vytváření 3D animovaných postav. V současné době je k dispozici verze pro Windows, Mac verze by měla přibýt na podzim. Bližší informace naleznete na této adrese.

Používáte-li anglické verze Adobe Illustratoru 10 nebo Photoshop 7, pak na adrese http://www.adobe.com/support/downloads/new.jsp naleznete nové updaty pro uvedené programy.

Z domova
Společnost iiyama uvádí na český trh nové 21" a 22" LCD displeje s vysokým rozlišením. AQU5611DT (ohlášený v únoru pod pracovním názvem W-QUXGA) je podle výrobce celosvětově jediný 22,2palcový displej s fyzikálním rozlišením 3840x2400 bodů (9,2 megapixelů). Displej AQ5311DT s úhlopříčkou 20,8 palce poskytuje maximální rozlišení 2048x1536 bodů (3,1 megapixelu). Panel vyrábí pro iiyamu společnost IBM a oba produkty nabízejí mimořádné technologické parametry - zorný úhel 170° (vertikální i horizontální), kontrast 400:1 (větší model), 300:1 (menší model), jas 235 cd/qm a rozteč bodu 0,124 mm (větší model) resp. 0,207 mm (menší model). Technickým parametrům odpovídá i cena - necelých 9000 euro za 22" model a 6300 euro za 21" model.

Jako nesčetné množství dalších objektů v České republice, byla o nedávných povodních postižena i SPŠG Hellichova na Maltézském náměstí 16. Velká voda vyplavila sklepní místnosti, kde byla umístěna grafická dílna, plynová kotelna a sklady různého materiálu. V přízemí pak knihovna a učebna knižní grafiky. Učitelům a ostatním zaměstnancům školy se daří s velkým úsilím připravit budovu tak, aby mohl být zahájen školní rok, jehož start byl odsunut na 16. 9. 2002. Mimořádné podmínky však vyžadují také mimořádné výdaje, které škola nemůže i při veškerém úsilí ze současných provozních prostředků hradit. Ředitel školy, PhDr. Jan Sehnal, prosí proto všechny, kteří mohou poskytnout škole finanční nebo materiální výpomoc, aby tak učinili co nejdříve. Škola potřebuje prostředky pro umytí a konzervaci strojů, které se podařilo po opadnutí vody demontovat, zástupci školy budou vděční za jakékoli polygrafické materiály i odbornou pomoc při montáži poškozených zařízení. Nejvíce jsou však samozřejmě potřeba finanční prostředky na udržení chodu školy. Bližší informace získáte na e-mailu

Do plného provozu již nastoupily obě sítotiskové posily společnosti Eclipse. Pražská tiskárna zakoupila stroje Sias Multiformula od stejnojmenného italského výrobce v konfiguraci do formátu 180*150 cm. Sias, umožňující potisk materiály až do síly 7 mm, zatím pracuje jako jednobarevný se sušící linkou, ale na základě jeho výsledků a rozvoje trhu může být rozšiřován na čtyřbarevný automat.


vpředu Pavel Kalášek, vzadu Senta Čermáková a Vladimír Dvořák

Společnost Hewlett-Packard informovala na své tiskové konferenci o postupu integračního procesu s Compaqem (v ČR). Ta je v současné době dokončena z 80 % a obchodní model je finalizován. Společnostem zbývá propojit informační, finanční a administrativní systémy. HP očekává, že od dubna 2003 ponese nová společnost obchodní jméno Hewlett-Packard, s. r. o., tím dojde k právnímu završení integrace. Organizační struktura české pobočky nového HP je dokončena z 95 %, každý zaměstnanec již zná svého manažera i členy příslušného pracovního týmu. V novém HP bude působit 400 zaměstnanců, což odpovídá avizované redukci pracovních míst o deset procent, přičemž firmu doposud opustilo 30 z plánovaných 45 pracovníků.

Archová ofsetová tiskárna BOOM TISK přichází na trh s novinkou v oblasti zpracování direct mailových materiálů. Vtipně pojmenovaný "Boomailer" se skládá z linky Heidelberg Stahl Flexomailer, složené ze dvou falcovaček TD 78 TopLine, mailingového stolu se zařízením pro vlepování kartiček/pohledů, nanášení olizového lepidla nebo oboustranné lepící pásky, nanášení disperzního lepidla pro výrobu odpovědních obálek a vykladačem se zalepovacím zařízením a lisováním. Součástí linky je také personalizační zařízení kanadské společnosti Buscro s dvěmi inkjetovými hlavami pro inkoustový tisk v rozlišení 600 dpi na dvou místech. Linka umí zpracovávat zakázky rychlostí cca 10 000 ks za hodinu a nabízí zajímavé možnosti pro kompletní zpracování větších (nad 20 000 ks), kreativních, directmailových kampaní. Při jednom průchodu tímto zařízením může stroj provést následující operace: až 12 lomů; personalizace na dvou místech (např. adresa, čárový kód, číslování) v rozlišení až 600 dpi; perforace a řezání; taktovací perforace nebo řezání; zdvojení papíru pro výrobu tvrdé odpovědní karty; lepení disperzním lepidlem odpovědní obálky; vlepování kartiček, pohledů, příp. plochých 3D předmětů; nanášení non-permanentního lepidla "hot-melt". Bližší informace naleznete na http://www.boomtisk.cz/boomailer.htm

Xerox oznámil další důležitou spolupráci ve svém outsourcingovém programu. Nejvyšší představitelé firem Xerox a Cetelem přestřihli ve čtvrtek 29. srpna slavnostně pásku na pracovišti firmy Cetelem v Americké ulici v Praze 2, kde se budou od září tisknout a kompletovat obchodní materiály firmy. Xerox zde bude ve vlastní režii zpracovávat data, zajišťovat kvalifikovanou obsluhu a provozovat stroje v prostorách firmy Cetelem a Cetelem bude přitom nakupovat od Xeroxu pouze výsledky této práce. Kontrakt Xeroxu a Cetelemu je uzavřen na dobu 5 let a představuje obchod v celkovém objemu 50 mil. Kč. Řešení je postaveno na zařízení Xerox DocuPrint 90 v kombinaci s kompletovacím strojem POST STAR 5 od firmy PITNEY & BOWES. Celková kapacita nového tiskového střediska je zatím cca 1 mil. stran měsíčně.

Společnost Amos Typografické studio rozšířila svůj park osvitových jednotek o jednotku Computer to Plate (CtP) - konkrétně Creo Trendsetter 800 Quantum. Tedy termální jednotku připravující tiskové desky v osmistránkovém formátu B1. Amos Typografické studio bude jako první studio v ČR osvit tiskových desek nabízet jako klasickou službu tiskárnám, které si samy CtP jednotku zatím pořizovat nehodlají. Podle slov Milana Buzka z Amos typografického studia však musí jít s tiskárnou o užší spolupráci, neboť příprava tiskových desek probíhá vždy pro určitý konkrétní tiskový stroj, jehož profil musí Amos Typo získat po předchozím měření. S vytvořeným profilem však již bude příprava tiskových desek probíhat jako osvit klasických filmů, přičemž Amos Typo bude rozvážet exponované tiskové desky až do jednotlivých provozoven.

Máte novinky také z vaší firmy? Zašlete nám je adresu . Budou-li aktuální, zpracujeme je do příštího kaleidoskopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: