K čemu potřebuje digitální fotoaparát kolébku? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

K čemu potřebuje digitální fotoaparát kolébku?

7. listopadu 2001, 00.00 | Na trhu se v letošním roce objevilo několik modelů digitálních fotoaparátů se synchronizační kolébkou, či chcete-li dokem. K čemu dok slouží a co vlastně v praxi přináší?

Synchronizační kolébka není zdaleka nic nového a fandové kapesních počítačů ji znají už dlouhé roky. Zjednodušeně řečeno je úkolem kolébky/doku zjednodušit manipulaci s často přenášeným zařízením a zbavit uživatele neustálého připojování a odpojování kabelů. V praxi do kolébky vedou většinou dva kabely, USB pro datový přenos a napájecí kabel. Zařízení, v našem případě fotoaparát, tedy stačí volně položit do kolébky a je okamžitě napájeno a spojeno se stolním počítačem. Uživatel ušetřil připojování kabelů a má možnost si udělat trochu větší pořádek na stole.

Výhody kolébky
Pokud probereme výhody synchronizační kolébky podrobněji, tak dostaneme poměrně úctyhodný seznam. Na prvním místě je pochopitelně zjednodušení manipulace, tedy za předpokladu, že nepoužíváte čtečku paměťových karet. Časté připojování a odpojování kabelů je nepohodlné, zdlouhavé a u většiny fotoaparátů je navíc spojeno s manipulací s krytkou konektorů, jejichž kvalita bývá často sporná. Další výhodou je možnost lepšího uspořádání na pracovním stole. Kolébka je stabilně umístěna na jednom místě a přívodní kabely lze umně skrýt či alespoň zkultivovat. Kdo někdy vlastnil "multimediální PC", ví, o čem mluvím.
Další výhodou doku je zjednodušení manipulace s napájením fotoaparátu. Všechny modely, které nabízejí toto řešení, jsou dodávány s akumulátory. Po vložení fotoaparátu do kolébky se akumulátor začne automaticky dobíjet, takže pokud se naučíte fotoaparát odkládat do kolébky, je pravděpodobné, že při jeho vyjmutí bude akumulátor alespoň částečně nabitý.
Předposlední výhodou je nahrazení funkce čtečky paměťových karet. Pochopitelně stejného výsledku lze dosáhnout kombinací USB kabelu a napájení, ale zejména externí zdroj energie nebývá vždy standardní výbavou fotoapartátů. K dokům je dodáván automaticky a kombinuje jak napájení přístroje, tak i dobíjení aku-bloku.
Na konec jsme si nechali zjednodušení manipulace s fotografiemi. Všichni výrobci svorně vybavují kolébky takzvaným synchronizačním tlačítkem. Po jeho stisku dojde k více či méně automatickému přenesení fotografií z fotoaparátu do počítače bez nutnosti ruční kontroly tohoto procesu. Zejména pro méně zkušené uživatele je tato cesta asi nejpříjemnější.

Nevýhody kolébky
Každé řešení má i své nevýhody. Logickou nevýhodou je zvýšení ceny fotoaparátu. Výroba kolébky něco stojí a výrobci většinou dodávají i samostatný USB kabel pro cestovní přenos dat, takže není kde ušetřit. Výrobní cena průměrné plastové kolébky asi nebude extrémně vysoká, přesto ji nelze zcela ignorovat.
Další nevýhoda je spojena s automatickým dobíjením akumulátorů. Při každém vložení fotoaparátu začne dobíjecí cyklus, což zejména NiMH článkům nemusí v dlouhodobé perspektivě dělat příliš dobře. Zkušený a ohleduplný uživatel může důsledným vybíjením a nabíjením článků dosáhnout jistě delší životnosti, než automatické dobíjení bez většího ohledu na stav akumulátoru.
Poslední akceptovatelnou nevýhodou kolébky může být nutnost věnovat jí místo na pracovním stole v dosahu počítače i elektrické zásuvky. Jde jen o to, jak dlouhé jsou kabely od výrobce a jak je uspořádáno pracovní místo.

Alternativy
Pokud se vám myšlenka kolébky líbí, ale pro vámi zvolený model digitálního fotoaparátu není k dispozici, tak máte jednoduše smůlu. Pro použití s kolébkou musí být fotoaparát vybaven vhodným konektorem. Nicméně do jisté míry existují alternativy. Pro práci s fotografiemi to je jistě čtečka paměťových karet, která také nespotřebovává energii z baterií a umožňuje pohodlný přenos dat. Podmínkou je vyjmutí paměťové karty z fotoaparátu, tedy otevření krytu…
O napájení akumulátorů se dá většinou postarat externí dobíječkou nejlépe v kombinaci s několika sadami akumulátorů. Nevýhodou je opět nutnost akumulátor z fotoaparátu vyjmout.

Komu je synchronizační kolébka určena?
Kolébka má smysl zejména pro začínající uživatele či naopak pro uživatele často manipulující se snímky. První skupině přináší zjednodušení obsluhy a vyšší uživatelský komfort. Druhé skupině přináší zejména pohodlnější manipulaci s fotoaparátem.
Pokud kolébku nemáte, jistě nejde o fatální nedostatek. Pokud však toužíte po hýčkání, eleganci a jednoduchosti, tak rozhodně stojí kolébka za úvahu. V současnosti se s ní můžete setkat například u fotoaparátů značky Fujifilm či Kodak.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Poradna  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: