Johann´s & Harry´s Filters - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Johann´s & Harry´s Filters

8. března 2001, 00.00 | Nestačí Vám efekty a filtry standardně dodávané s Photoshopem a dalšími Photoshop plug-in kompatibilními programy a nechcete za další filtry platit? Žádný problém, můžete si vyzkoušet dvě sady freewarových plug-inů, o kterých bude řeč v tomto článku.

Sadu Photoshop kompatibilních plug-inů Johann´s Filters 2.0 od si můžete ve verzi pro Windows stáhnout zde. Celá kolekce byla aktualizována v prosinci loňského roku a obsahuje celkem 21 plug-inů. Jak už bylo uvedeno v úvodní anotaci článku, jsou všechny plug-iny freeware a nemají tedy žádná omezení. Mimo relativně klasických a poměrně hodně rozšířených filtrů typu "Filter Factory" určených například k tvorbě symetrických textur a pozadí pro web najdete v sadě Johann´s Filters také celkem kvalitní filtry pro "zestaření" obrázku či filmového okénka, také filtry "Watercolor", "Color Booster" nebo "Audio Wave" (viz ukázky) vůbec nejsou špatné.

Ukázky některých filtrů na tvorbu textur, ale i například na výrobu čárových kódů jsou na další ukázce. Celkově lze konstatovat, že Johann´s Filters mohou být v některých případech poměrné užitečné filtry a občas mohou nahradit podobně zaměřené komerční plug-iny.Dalším balíkem freewarových plug-inů pro Photoshop a programy kompatibilní s jeho plug-in architekturou jsou Harry´s Filters od Haralda Heima. Jejich krátké představení začnu hned ukázkami některých filtrů. Pokud vám některé ukázky připadají povědomé, máte pravdu, autor začal filtry sestavovat už v roce 1998. Do dnešního data obsahuje balík Harry´s Filters celkem 55 plug-inů, některé z filtrů najdete v rozšířené a upravené podobě také v komerčním balíku Plugin Galaxy, o kterém byla na Grafice On-line řeč už před časem.

Všechny plug-iny / filtry z balíku Harry´s Filters se mohou pochlubit ověřenou funkčností nejen v Photoshopu pro Windows, ale také v Photoshopu pro Macintosh (odkazy jsou přímo na stránku pro download) a pro linuxový GIMP (nezkoušel jsem) a amigovský image processingový balík ImageFX - testováno, funkčnost mohu potvrdit. Při detailnějším zkoumání Harry´s Filters zaujmou například filtry "Atmospherizer" a "Glas Slices" (viz ukázky), užitečné jsou i filtry "Cartoon Art", "Color Wizard", "Color Mood" a pochopitelně i další.

S filtry typu Filter Factory se můžete často setkat na internetu, jejich počet je v podstatě neomezený, neboť jsou založeny na matematických rovnicích. Johann´s a Harry´s Filters jsou jen skromnou ukázkou toho, že za užitečné plug-iny není třeba platit. Nutno však podotknout, že složitější a "lukrativnější" efekty většinou není možné s tímto typem filtrů vytvořit, i když jejich kombinací lze docílit řady zajímavých grafických kreací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: