Ještědocentrismus aneb těžký život komisí. Jaké logo pro libercký kraj? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Ještědocentrismus aneb těžký život komisí. Jaké logo pro libercký kraj?

symbol heraldika

14. října 2002, 00.00 | Zkuste si kůži hodnotící komise pro výběr krajského loga. Kraj má již svůj smoking - znak schválen Poslaneckou sněmovnou a teď potřebuje ještě občanské šatky do sucha i do vodičky - značku. Pomozte ji vybrat.

{Grafické návrhy}

Zkuste si kůži hodnotící komise pro výběr krajského loga. Na této stránce naleznete soubor grafických návrhů, která dostala skutečná komise. Pravidla výběru jsou následovná. Vyberete ten, který se vám nejvíc líbí, pochopitelně, ale svůj výběr musíte zdůvodnit. Snažte se, prosím o rozumové zdůvodnění, argumenty pro či proti by měly být objektivně zvažitelné, líbí-nelíbí je pouze subjektivní pocit. Komise to holt nemívají lehké. Tak do toho! Až budete mít vybráno, můžete si svého favorita porovnat se značkou oficiálně schválenou komisí.


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11

<
12


13


14


15


16


17

18


19


20


21


22


23


24


25


26


27


28


29


30


31 a 32

Máte už vybráno a důvody pro vítězný návrh poznamenány? Pak přejděte na další stranu a porovnejte je se závěry skutečné komise.

[-more-]{Oficiální výsledek komise}

Teď vám tedy mohu sdělit, jak zvolila skutečná komise. Porovnejte si, jak dalece jste byli se svým favoritem blízko či vedle. Jenom mne nebijte, že jsem sám nedodal zdůvodnění krajské výběrové komise. Má to jednoduchou příčinu. Komise pouze oznámila, že vybrala ten a ten návrh. Bez zdůvodnění. My se tedy můžeme pouze dohadovat, proč.

Tradice a prosperita - toť vítězný slogan ve veřejné soutěži na logo a slogan Libereckého kraje. Jako turistu by mne tento slogan neoslovil. Krajská komise v Liberci jím oslovena byla. Slogan má doprovázet logo, které komise vybrala pro Liberecký kraj z několika desítek návrhů. Podívejme se na vítěze.


Značka vybraná krajskou komisí

Vzhledem k tomu, jak dopadl výběr znaku pro Liberecký kraj (viz článek Lesk a bída symboliky krajů I. a další), dalo se čekat, že se do loga kraje vrcholek hory nad Libercem také nějakým způsobem včlení. Že ale znak zůstane pouze u obrysu Ještědu, to opravdu je rázné řešení.

Aby mi bylo dobře rozuměno, vybraná značka "sama o sobě" je graficky celkem dobře zvládnutá (jen písmo těsným umístěním u kresby vyvolává chvění, které znesnadňuje čtení). Jinak příjemně dynamická kompozice, včetně štětcového charakteru písma, takže zaniká nedokonalý kerning (porovnejte mezery např. u BER a AJ; to ale lze ještě vypilovat). V barevné verzi výrazně hrají barvy (ze znaku libereckého kraje), červená a modrá. Vytváří, bohužel, nečeskou trikoloru. V černobílé verzi rozlišení pruhů mizí; je to trochu fata morgana nebo značka pro lyžařský závod "Bílou-černou stopou okolo Ještědu"?


Černobílá verze vítězné značky, tak jak byla zveřejněna v Českolipských novinách 3. září t. r.

Jenže značka není nikdy sama o sobě, tak jako architektura nebo šaty se realizuje v konkrétních souvislostech. A těmi bylo v první řadě zadání symbolizovat celý, velmi mnohotvárný kraj. Je opravdu silueta ještědského hřbetu tím, co je charakteristické pro většinu kraje, co dělá kraj obecněji známým? Turisticky známým, jak znělo zadání. Podle četnosti zmínek v médiích za poslední roky by to asi byli bílí tygři ze ZOO Liberec anebo technopárty od Ralska po Višňovou. A kde je "Mácháč"? A Český ráj? A sklo, tak důležitý fenomén pro většinu tohoto kraje od Kamenického Šenova po Harrachov? To mi tam chybí asi nejvíc, nedostalo se na něj ani při tvorbě velkého znaku kraje.

Připusťme, že najít jeden jediný společný symbol pro tak rozmanitou krajinu je, jak se zdá, neřešitelné. Abych se mohl spravedlivě rozhořčit, na to neznám zdůvodnění výběrové komise, to noviny už nereportovaly, takže si můžeme zas jen klást otázky, na které se nám stěží dostane odpovědi.

Ještě dodatek: všechny návrhy byly pár dní vystaveny v liberecké radnici k veřejnému posouzení. Na internetových stránkách Libereckého kraje byly zveřejněny pouze slogany; na přímou žádost o umístění soutěžních log tamtéž jsem nedostal ani odpověď. Hádejte, proč?

Protože to komise nemají lehké…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: