Jak vyzobávat z Wordu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Jak vyzobávat z Wordu

11. září 2001, 00.00 | Taky občas dostanete dokument ve formátu MS Word, ze kterého potřebujete dostat obrázky? Nenadávejte a následujte nás...

Ať se nám to líbí nebo ne, Microsoft Word je jeden z „oficiálních“ přenosových formátů, které se dodávají do grafických studií. Jak říká Jára Cimrman, můžeme s tím nesouhlasit, může se nám to nelíbit, ale to je taky vše, co s tím můžeme dělat.

Většina studií vlastní poslední verzi Wordu pro Windows nebo Macintosh, protože zákazníci jsou značně vynalézaví. S přenosem textu a jeho importem do sázecích programů většinou problémy nebývají. Při nejhorším se .DOC uloží ve formátu .TXT a může se sázet. Není to sice příliš elegantní, ale funguje to.

Bitmapy
Problémy často nastávají při přenosu obrázků. Klient si často neuvědomí, že by obrázy neměl vkládat do Wordu, ale dát je samostatně. Klient často obrázky samostatně ani nemá a nastává problém, jak je dostat ven v původní kvalitě.


Dokument Wordu s obrázkem

Nejhorší možností je ofocení okna Wordu a upravení ve Photoshopu. Tímto postupem většinou ztratíte kvalitu původního obrázku a navíc vás to bude stát spoustu času.

Druhý postup je mnohem elegantnější. Využívá skutečnosti, že Word dokáže pracovat s HTML, který ukládá v maximalistickém pojetí, tedy včetně původních obrázků. Ve složce, kde je uložen dokument, se vytvoří další, která se jmenuje podle dokumentu s „příponou“ „_soubory“. Takže pokud se soubor jmenuje „ahoj.doc“, složka bude mít název „ahoj_soubory“.


Ukládání jako HTML

Nyní už je postup jednoduchý. Interním formátem Wordu je PNG. Pokud se podíváte do složky obrázků Photoshopem, uvidíte vždy dva soubory - jeden JPG nebo GIF a druhý PNG. První soubor je náhled, který se zobrazí při prohlížení stránky, druhý je pro práci ve Wordu. Proto stačí otevírat soubory PNG a přeukládat je do užitečnějšího formátu, například TIFF.

Vektory
Tady je situace o něco složitější. Pokud použijeme stejný postup jako u bitmap, vytvoří se také náhledový soubor (většinou GIF), ale druhý soubor má koncovku WMZ, kterou jiný program nedokáže otevřít.

V podstatě máme opět dvě možnosti. Můžeme dokument uložit ve formátu PDF a otevřít v Illustratoru. V Illustratoru musíme smazat zbytečné objekty (většinou text), změnit barvy na CMYK (většinou tam bude RGB) a uložit do EPS nebo PDF, které se dají rozumě použít.

Druhá možnost je opět elegantnější. Obrázek označíte (pouze klepnutím), takže se kolem něj objeví rámeček. Následně tento obrázek zkopírujete do schránky a vložíte do vhodného programu, který podporuje formát Windows Metafile (WMF). To právě bývá kámen úrazu. Aplikace buď tento formát nepodporuje, nebo ho podporuje nedostatečně. Stává se, že se špatně přenášejí texty, přenášejí se s jiným písmem ap.


Alternativní vložení ze schránky

Výběr typu vložení

Praktické zkušenosti máme se dvěma programy - Illustratorem a FreeHandem. Zřejmě by šel použít také CorelDRAW, ale s tím nemáme zkušenosti. Illustrator jsme nejprve zavrhli, protože verze 8 nedokázala ve schránce rozpoznat WMF a vkládala bitmapy. Nicméně verze 9 WMF pozná a korektně ho vkládá, pouze se občas špatně vloží písmo. Takže se stává, že na obrazovce vidíte například Arial, ale textová paleta tvrdí, že se jedná o Times New Roman.

FreeHand jsme zkoušeli ve verzích 9 a 10, přičemž obě fungují uspokojivě. Verze 9 bohužel nepoužívá skriptová písma (Arial CE), takže u českých textů vznikají problémy. Verze 10 skriptová písma podporuje, ale pouze ve Windows 95/98.
Navíc obě verze mají jednu „zajímavou“ vlastnost. A sice, že všechny texty vkládá ve velikosti 27 bodů.

Všechny programy mají problémy se speciálními výplněmi, jako je tečkovaná nebo šrafovaná. To není nic divného, pouze je nepříjemné, že je autoři velice rádi používají.

Závěr
Formát DOC tady byl, je a bude. My se pouze musíme přizpůsobit a naučit se využívat jeho výhody a obcházet jeho nedostatky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Poradna  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: