Jak velké má PDF místo v dnešním pre-pressu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Jak velké má PDF místo v dnešním pre-pressu?

PDF Softilion

22. února 2002, 00.00 | PDF si získal oblibu jako výtečný formát pro přenos obsahu mezi různými platformami, v oblasti pre-pressu se však stále setkává s jistou nedůvěrou. Nakolik s ním lze počítat v předtiskové přípravě?

Tato otázka zaujala americkou polygrafickou nadaci Graphic Arts Technical Foundation natolik, že se na toto téma rozhodla zpracovat obsáhlou studii. Podle prvních, předběžných výsledků, je využívání PDF v předtiskové přípravě pomalu, ale jistě na postupu.

Respondenti patří do nejrůznějších oblastí polygrafického průmyslu - 49% představovaly běžné komerční tiskárny, 19% předtisková příprava, zbytek tvořili nakladatelé, příležitostní tiskaři a podobně. 89% dotázaných mělo sídlo v USA (což vzhledem k místní příslušnosti nadace tolik nepřekvapí). 25% dotázaných společností zaměstnávalo více než 100 a méně než 250 lidí, 14% mělo dokonce více než 500 zaměstnanců.

PDF od zákazníka - ano či ne?
Přijímání PDF souborů od zákazníků se respondenti zpravidla nebránili - 22% přijímaných souborů bylo právě v tomto formátu (společnosti s vyšším počtem zaměstnanců obecně vykazovaly větší náklonnost používání PDF). Přesto však většina dotázaných trvala na předběžné kontrole pédéefek, případně se rovnou dožadovala nativních souborů (zejména pokud šlo o tiskárny - ve 41% žádaly kromě PDF i zdrojové soubory).

ZASTOUPENÍ TYPŮ SOUBORŮ DODANÝCH ZÁKAZNÍKY
Quark XPress 54%
PDF 22%
PageMaker 9%
Illustrator n. FreeHand 3%
MS Office 3%
PostScript 2%
InDesign 1,3%
MS Publisher 1%

Hodnoty v tabulce odpovídají americkému prostředí. Lze předpokládat, že výsledky u nás by vypadaly výrazně jinak - těžko si lze představit pouze dvouprocentní zastoupení PostScriptu, rovněž podíl InDesignu bude patrně výrazně vyšší. Vysoký podíl Quark XPressu zase tolik nepřekvapí (vzhledem k rozšířenosti této aplikace v profesionálním DTP prostředí), je rovněž pravděpodobné, že se na výsledném čísle projevilo i "dvojí" dodání - tj. tatáž věc, dodaná jak v PDF, tak i ve zdrojovém souboru).

Předběžná kontrola je zřejmě na místě - dost často se objevují soubory, které jsou zpracovány nekorektně. Vůbec nejčastější chybou je, že zákazníci zapomínají do PDF souboru zahrnout písma. Další časté problémy souvisejí s barevností či rozlišením obrázků.

Společnosti, které PDF jako vstupní formát akceptují, se snaží často těmto problémům předejít - polovina uvedla, že klientům zajišťuje školení, 78% poskytlo zákazníkům Distiller Job Options apod., Pokud na nějaké problémy dojde, jsou pre-pressové firmy schopny většinu potíží řešit (nejčastěji používají PitStop).

Chyby a pochyby
Součástí průzkumu byl test v praxi. Použito bylo 6 PDF souborů, vytvořených různými aplikacemi a doplňky, které obsahovaly nejrůznější chyby. Tyto soubory byly patnáctkát RIPovány na různých zařízeních (Agfa, Creo, Dalim, Heidelberg, One Vision, Rampage) - jednou tak, jak byly defaultně zpracovány, podruhé po úpravách.

Nejhůř dopadlo PDF vytvořené Illustratorem 9 pomocí funkce "Uložit jako PDF" - téměř dvě třetiny pokusů o RIP selhaly. Po modifikacích se úspěšnost zvýšila, přesto byla menší než 50%. Nejlépe dopadlo PDF vytvořené Apogee Series 2 Normalizer se dvěma pre-press XTensions (4/5 úspěšných pokusů bez modifikací, 100% úspěšnost po modifikacích nastavení).

PDF - má v pre-pressu místo?
Vzhledem k výhodám, které PDF má, je jeho 22% zastoupení v podkladech, dodaných zákazníky, relativně málo - i když lze předpokládat, že toto číslo postupem času poroste. Jeho dalšímu rozšíření podle všeho brání především obezřetnost těch, kteří mají soubory dále zpracovávat. Není se ostatně čemu divit - k nejčastějším steskům patří omezená editovatelnost PDF, a i když lze většinu chyb, způsobených zákazníky, napravit, stojí to čas i peníze. Většina studií si to uvědomuje a proto věnuje nemalé úsilí prevenci - jak kontrolám dodaných souborů, tak školení zákazníků, pokud jde o korektní přípravu podkladů. Úspěšnost lze podstatnou měrou zvýšit i doplněním aplikací o pre-press XTensions nebo Job Options. Využití PDF v pre-pressu tedy není až tolik otázkou formátu - spíš kvality dodaných souborů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: