Jak ukládat streamované audio/video ve formátu ASF? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Jak ukládat streamované audio/video ve formátu ASF?

28. prosince 2000, 00.00 | Streamované video standardně nelze uložit na lokální disk a sledovat jinak než on-line. Přesto existují řešení, jak tento problém obejít. Ne vždy je však tento postup legální.

Multimediální formáty jsou dnes na moderních webových stránkách standardem, v některých případech až nutností. Obvykle se používají k distribuci audio/videa dva způsoby. Statické a streamované vysílání . U statického není co řešit, vybraný soubor si uživatel stáhne na disk podobně jako libovolný datový soubor a po stažení shlédne v patřičném přehrávači. Není to žádná věda, nevýhodou je skutečnost, že je nutné čekat celou dobu, než se sekvence stáhne, což může trvat u komutovaného připojení i několik desítek minut (a také trvá, když je sekvence delší respektive ve vyšší kvalitě). K tomu účelu se obvykle používají formáty mpeg, quicktime někdy i Real, nicméně ten je králem v oblasti streamu.

Druhou metodou je tzv. streamované vysílání. To je příjemnější v tom, že uživatel může sledovat video hned od začátku, stahuje se a přehrává zároveň, sice ve znatelně nižší kvalitě (myslím v případě komutovaného připojení), ale zato ihned.
Nevýhodou této metody je ale nemožnost uložení na lokální počítač. Občas to bývá i záměr, příkladem budiž nedávný přenos koncertu Madonny po Internetu. Jedničkou ve streamování je bezesporu firma Real, na paty ji šlape Microsoft se svými Media Technologies (např.: video formát ASF), opomenout nesmím ani jablečný Quicktime.

I přesto, že standardně nelze stremované audio/video ukládat, existují různé prográmky, které to dokáží a to pro všechny zde zmiňované formáty (ano, i pro Real, nicméně tento software byl soudně zakázán a legálně se k němu v podstatě není možné dostat, ale o tom až někdy jindy). Dnes bych chtěl představit jednoduchou utilitku, která umí nahrávat na harddisk především formát ASF, který je z MS Media Technologies asi nejpoužívanější.

Aplikace se jmenuje ASFRecorder [http://asfrecorder.dr.ag]. Ve zkratce jde o nástroj umožňující nahrávání a ukládání Microsoft media multimedií, samozřejmě mám na mysli streamovaných. Program je napsán v jazyce ANSI-C a je tedy použitelný pro různé platformy (Windows, Linux, Mac, Sun, ...).
Hloubavý čtenář si možná klade otázku, jak je možné ukládat streamy na lokální počítač? Odpověď je prostá. Server, ze kterého videa odebíráte ani nedokáže rozpoznat, že se data ukládáte na disk, protože ASFRecorder dokonale "emuluje" Windows Media Player.

Za pozastavení stojí určitě i právní stránka celé věci. Autoři ASFRecorderu tvrdí, že stažením a re-distribucí ASFRecorderu zákon v žádném případě neporušíte. U samotného používání aplikace je to horší. Pokud totiž stahujete copyrightový materiál (zmiňovaný koncert Madonny je učebnicovým příkladem), legální to rozhodně není. To si ale musí přebrat každý sám.

Jaký je tedy význam této utilitky? Za prvé poukázala na bezpečnostní díru v microsoftí aplikaci, kterou používají tisíce poskytovatelů obsahu po celém světě. To nás ale, jako obyčejné uživatele nemusí až tak zajímat. Spíše jde o to, že dial-upisté mohou stáhnout a prohlédnou streamované video ve vysoké kvalitě (např. 300kbit/sec), což je po modemu jinak v podstatě nemožné...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: