Jak na problémy s PDF? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Jak na problémy s PDF?

13. září 1999, 00.00 | Stává se mi, že dokument převedený do PDF se na obrazovce neobjeví celý, některé části chybí apod. Co je příčinou? Mám vadný Distiller?

Stává se mi, že dokument převedený do PDF se na obrazovce neobjeví celý, některé části chybí apod. Co je příčinou? Mám vadný Distiller?

PDF je bez diskuze výborný formát pro klasické i elektronické publikování. O možnostech jeho použití jsme podrobněji psali v minulém čísle. Příležitostně se ale stane, že výsledný soubor zlobí nebo neodpovídá přesně našemu očekávání. Pro běžného uživatele se situace navíc trochu komplikuje uvedením nové verze balíku Adobe Acrobat 4. Zároveň totiž prošla vývojem i definice standardu PDF (z verze 1.2 na 1.3), a tak PDF soubory vytvořené v balíku Acrobat 4 nemusí být ve starší, ale přesto zatím hojně používané verzi 3.x čitelné.

Nejprve si proto připomeňme některá principiální omezení formátu PDF. Nejde o žádná tajemství, tyto informace lze nalézt v definicích verzí PDF, volně dostupných nejen na www fy. Adobe. Jen se poněkud méně propagují, než nesporné klady PDF formátu.

Omezení, platná pro formát PDF 1.3 (Acrobat 4) Náhledy stránek mohou tvořit pole nejvíce 106 x 106 obrázků. Jejich velikost je omezena na 1/8 velikosti stránky A4 a barevnost na stupně šedi nebo RGB.
Minimální velikost stránky je 18 x 18 jednotek základního souřadného systému, což je 0,25 x 0,25 palce (asi 0,6 x 0,6 cm). Maximální velikost je čtverec o straně 14 400 jednotek, tedy 200 palců (508 cm).
Zvětšení je možné nastavit mezi 8% až 3200%, ovšem přibližně, reálné hodnoty možných zvětšení závisí i na velikosti zobrazované stránky a stránek dříve zobrazených.
PDF soubor je omezen na velikost 10GB (poněkud fiktivní limit....)

Omezení, platná pro formát PDF 1.2 (Acrobat 3.x) Náhledy mohou být stejné, jako u výše uvedené nové verze PDF.
Minimální velikost stránky je 72 x 72 jednotek základního souřadného systému, což je 1 x 1 palec (2,54 x 2,54 cm). Maximální velikost je čtverec o straně 3 240 jednotek, tedy 45 palců (114 cm). Rozsah zvětšení je možné nastavit mezi 12% a 800%, bez ohledu na zvětšení nastavené v PDF souboru.

Jako součást naší odpovědi jsme ještě připravili výtah ze zkušeností uživatelů PDF na celém světě. Použijte prosím následující informace s rezervou, jako vodítko pro řešení problémů, neměli jsme prostor pro jejich důkladné ověření - na druhou stranu pocházejí z oficiálních zdrojů. Informace jsou od uživatelů Acrobatu 3.x, proto řada uvedených informací nemusí platit po přechodu na verzi 1.3, ale podrobné informace o novém formátu nejsou zatím v takové šíři k dispozici. Zdrojem informací byl pochopitelně Internet.

  • Distiller nezpracuje více, než 32 768 obrazových bodů v jednom směru. Proto má každá velikost stránky své maximální možné dpi a pokus o distilování stránky s vyšším rozlišením vede k "vysunutí" okrajových částí dokumentu mimo obraz. Ve verzi 3.02 se tato chyba již nevyskytuje.
  • Předchozí problém souvisí s limitem +/- 32 767,9999 pro velikost reálných čísel v Acrobatu. V závislosti na tom, jak je generován PostScript se může stát, že velké PS soubory mohou při distilování produkovat hodnoty čísel mimo zpracovatelný rozsah. Bez varování uživatele se tak nevyrendrují objekty u nichž k přetečení rozsahu dojde. Ve verzi 3.x bez známé možnosti opravy.
  • V jednom souboru PDF lze uchovat maximálně 90 000 objektů. Jsou situace, kdy to může být nedostatečné.
  • Řadu problémů může přinést (defaultně zapnutá) vyhlazovací funkce "smooth text and mono images" v předvolbách. Naštěstí jde většinou o problémy zobrazovací, tisky jak kompozitní, tak separací, bývají v pořádku. Jde o nekorektní zobrazení obrázků s průhledným pozadím, chybné zobrazování monochromatických obrázků, špatné zobrazení screenshotů, chybné zobrazení při některých zvětšeních
  • Mnoho přechodů v PS souboru může produkovat nečekaně velké PDF soubory.
  • Distilování EPS souborů produkuje rozdílné velkosti stránek, podle toho zda je zapnuta volba "Use prologues/epilogue". Chyba je odstraněna v updradu 3.01.
  • V náhledech lze používat jen románské znakové řady, tedy nelze použít české fonty.
  • Distiller může převést špatně přímé barvy, pokud nejsou nikde v dokumentu použity ve 100% odstínu. Pokud se do této speciální situace dostanete, pomůže umístit plošku 100% barvy za okraj stránky (třeba mezi pasovací značky apod.).
  • Je-li PDF soubor posílán přes Internet, může přijít o informaci o typu souboru a ikonu Acrobatu (obojí důležité pro Mac). Na CD Acrobatu je utilitka "PDF", která soubor opraví zpět. Naopak, pokud posíláte PDF soubor přes Internet z Mac na PC a máte problémy, zkuste místo binhex kódování příloh použít AppleSingle nebo Base64 (pokud je váš software nabízí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: