Jak na lepší fotografii z digitální videokamery - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Jak na lepší fotografii z digitální videokamery

23. dubna 2002, 00.00 | V různých diskusních fórech čím dál častěji padá dotaz, jak získat kvalitní fotografie ze záznamu natočeného digitální kamerou. Fotografii z kamery samozřejmě získat lze, ale kvalita je horší než z digitálního fotoaparátu. I když …

Pokud již dopředu víte, že z natočeného záznamu budete používat fotografie, máte mnoho možností jak výsledek vylepšit: využít nastavení clony, času či použít manuální ostření.

Mnoho kamer dokáže používat kromě automatického režimu také režim manuální, kde si můžete nastavit rychlost závěrky (od 1/50 až třeba do 1/8000), clonu a vyvážení bílé. Pokud toto všechno vaše kamera umí, můžete získat fotografie, které vás často překvapí.

1) Čas
Manuální nastavení času se můžete použít v případech, kdy snímáte rychlé pohyby a chcete mít fotografii ostrou a bez rozmazaných pohybů. Jako ukázku přikládám fotografii sýkorky na krmítku. Kamera byla nastavena na čas 1/750 sec. (tzn asi 1/300 sec. jako u fotoaparátu), clona byla nechána na automatice a bylo manuálně ostřeno. Ze záznamu bylo možno získat ostrou fotku ptačích perutí.
Ovšem nevýhodou je, že takto pěkné záběry lze točit jen při velmi dobrém osvětlení. Mnohdy tedy bude třeba záběr nasvítit.


Po kliknutí se obrázek zvětší.

2) Clona
Velikost clony určuje i hloubku ostrosti kamery. Jestliže je clona malá (F1.6) je vstupní otvor největší a hloubka ostrosti nejmenší. Jestli je clona velká (F22), je vstupní otvor malý a hloubka ostrosti je největší.
Jestliže chceme získat ostré popředí a neostré pozadí, použijeme malou clonu. Fotografie květu byla dělána na dlouhý zoom s otevřenou clonou. Zde se muselo trochu experimentovat, protože moje kamera má pouze preferenci času a tak jsem musel zjistit, při jakém čase je clona nejvíce otevřená. Opět se muselo ostřit manuálně.


Po kliknutí se obrázek zvětší.

3) Manuální ostření
Manuální ostření bude třeba použít tam, kde automatika nezvládá nebo ostří jinak, než chcete vy. Důkazem je další snímek - v automatickém režimu chtěla kamera ostřit na listy, ale pokud jsem chtěl získat ostrý snímek květu, musel jsem použít ruční ostření.


Po kliknutí se obrázek zvětší.

4) Zapněte progresivní scanování
Stejně tak, jak se tvoří jeden snímek v televizi (který je složen ze dvou půlsnímků), tak i kamery snímají tak, že nejdříve se uloží liché řádky CCD a potom sudé. To při rychlosti závěrky 1/50 dělá právě 25 snímků/sec. V tomto čase se však může objekt pohnout a získáte tak rozmazaný záběr. Pokud vaše kamera umožňuje zapnout progresivní scanování, můžete uložit naráz všechny řádky CCD snímače. Záznam tak získá na kvalitě a ostrosti.

5) ZOOM
Vaše kamera vám nabízí dva druhy ZOOMu - optický a digitální.
Optický zoom je vytvořen nastavením sad čoček v objektivu a nemá zásadně destruktivní vliv na kvalitu záznamu. Digitální zoom je elektronický "trik" - záběr se vám sice zvětší, ale nepřidá detaily, protože některé obrazové body se dopočítávají z ostatních. Při záběrech tedy používejte jen optický zoom a pokud to jde, vypněte zoom digitální.

Digitální kamera má však v jednom použití nad digitálním fotoaparátem navrch - dokáže snímat kontinuálně a vy si pak můžete zvolit ten záběr, který se vám nejvíce líbí.
Toho jsem využil při natáčení sýkorek na krmítku - nechal jsem zapnutou kameru asi 10 minut, poté záznam přetáhl do počítače a snímek po snímku jsem prohlížel záznam. Podařilo se mi vybrat ty nejlepší fotky. Stejnou fotku byste fotoaparátem pořídil těžko a když, tak by vás to stálo mnohem více času než zmíněných 10 minut. Nevýhodou je však malé rozlišení a špatné barevné podání.

S normální kamerou dostanete snímek o velikosti 720 x 576 bodů (PAL verze). Tedy není to klasický poměr 4:3, na ten je třeba snímek upravit. To docílíte změnou výšky na 540 b.

Pokud hodláte použít fotografii na web, zkuste ji zmenšit na polovinu. Uvidíte, že fotografie bude sice menší, ale zato opticky kvalitnější a jen laik pozná, že byla dělána videokamerou a ne digitálním fotoaparátem. Použití pro tisk je však téměř nemožné, takto vytištěná fotografie bude mít rozměr jen několika cm.

Modernější kamery už umožňují uložit fotografii na jiné záznamové médiu, než je miniDV kazeta a také dokáží získat fotografie v rozlišení vyšším, než standardních 720 x 576 b. Zde se již kloubí videokamery a fotoaparát do jednoho zařízení, avšak cena takovéhoto přístroje je vyšší než normální videokamery.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: