Indigo Platinum poprvé v ČR - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Indigo Platinum poprvé v ČR

indigo

22. března 2002, 00.00 | Významnou událost přinesl v České republice přelom letošního února a března v oblasti digitálního tisku, kdy jsme se mohli, třebaže jen na omezenou dobu přibližně jednoho týdne, setkat u nás poprvé s novým digitálním tiskovým strojem Indigo Platinum.

Významnou událost přinesl v České republice přelom letošního února a března v oblasti digitálního tisku, kdy jsme se mohli, třebaže jen na omezenou dobu přibližně jednoho týdne, setkat u nás poprvé s novým digitálním tiskovým strojem Indigo Platinum. Stroj byl oficiálně oznámen v červenci loňského roku a v produktové řadě Indiga nahradil tiskové stroje TurboStream, z jejichž konstrukce Platinum vychází (stroje TurboStream pak představovaly nástupce jedné z nejstarších modelových řad Indiga - strojů E-PRINT PRO+, potažmo Indigo E-print 1000+). Digitální tiskový stroj byl k vidění na stánku společnosti Macron Systems na veletrhu Polygraf, kde jsme tak měli možnost podrobně stroj prozkoumat nejen my.

Jak jsme naznačili již v prvním odstavci, přestože není historie barevného digitálního tisku z časového pohledu nijak závratná, technologický vývoj jde v této oblasti vpřed skutečně mílovými kroky. A tak i když jsme si na přítomnost prvních barevných digitálních strojů Indigo v naší zemi pomalu zvykali teprve před několika lety (první instalace Indiga byla v ČR v Ostravě v roce 1997), přestavovalo vystavené Indigo Platinum v porovnání se staršími E-Print 1000+ takříkajíc hráče jiné ligy. A to nejen kvalitativně, ale i cenou, která se dokázala sešplhat za několik let opravdu výrazně dolů (stroje Indigo Platinum se dnes v základní konfiguraci prodávají za cenu okolo 225 000 euro, před několika lety byla cena za původní starší modely více než dvojnásobná). V České republice jsou v současné době provozovány tři instalace jedněch z prvních modelů Indigo E-Print 1000+.

Navíc je na místě připomenout, že s postupem doby došlo i ke změně výrobce - je jím sice stále Indigo, které však dnes již představuje společnost 100% vlastněnou firmou Hewlett-Packard, pod kterou budou nyní tyto digitální tiskové stroje prodávány a vyvíjeny dále (vystavený model na Polygrafu byl údajně jeden z posledních, který ještě neměl nálepku Hewlett-Packard). Lze tak předpokládat, že se s technologií Indiga budeme setkávat stále častěji.

Pro ty, kteří trh s digitálním tiskem nesledují zcela pravidelně, připomeňme, že společnost Indigo je s Xeikonem jedním z průkopníků produkčního barevného digitálního tisku. Významným rozdílem oproti jiným řešením digitálního tisku je v případě Indiga použití místo klasického suchého toneru tzv. ElektroInk, což jsou ve své podstatě částice toneru rozpuštěné v transportním oleji. V principu funguje Indigo tak, že z RIPu vystupující data jedné barevné separace jsou laserem přenášena na PIP válec, představující "tiskovou formu" stroje (PIP = Photo Imaging Plate). Na válec je následně nastříknut elektricky nabitý ElektroInk, který přilne k válci v místě osvícení, tedy v místě obrazu. Přebytečná barva se vrátí zpět do zásobníku. Na PIPu tak vznikne obraz jedné barevné separace, který je přenesen na blanket, meziválec, a poté na potiskované médium, uchycené na protitlačném válci. Postupně jsou takto přeneseny všechny barevné separace.

Stejně jako před lety model E-Print 1000+, představuje v současné době Indigo Platinum defacto základ barevného archového digitálního tiskového stroje v nabídce Indiga. Stroj tiskne z archu v maximálním formátu A3 rychlostí 1000 jednostranně potištěných archů A3 za hodinu (tj. tedy 2000 A4/hod.). Jeho vylepšení oproti TurboSteamu (a tak i oproti ještě výrazně starším modelům řady E-Print) spočívá především v nové laserové zapisovací hlavě vybavené technologií nazývanou Image Tracking Technology (ITT). Laserový paprsek již tak není z laseru veden na obrazový válec (PIP) přes mechanicky se pohybující odrazné zrcátko, které jej vychylovalo správným směrem, ale rovnou z laserové zapisovací hlavy, což s sebou nese výrazně vyšší stabilitu tisku. Další novinky již nejsou na první pohled tak zásadního charakteru, nicméně jejich význam na stabilitu tisku a dlouhodobý výkon stroje je velký - většina změn spočívá v drobných inovacích typu výměny některých součástí hnacího soustrojí za prvky z trvanlivějšího materiálu. Platinum tiskne v rozlišení 800 x 800 dpi s podporou tiskového rastru 144 nebo 175 lpi. K dispozici je samozřejmě i novější verze ovládací počítačové stanice - to je dnes již běžné PC s procesorem P-III na 600 MHZ s 384 MB RAM a 54 GB RAID diskovým polem, vybavené RIPem podporující Adobe Post Script 3.

Podobně jako ostatní modely je i Platinum běžně dodáváno pro tisk čtyřmi barvami, které je možné rozšířit až na šest - tzn. o dvě přímé barvy (to však vzhledem k cenám těchto speciálních barev a výsledné ekonomice provozu není v našem regionu příliš pravděpodobné). Ve standardu nabízí Platinum možnost černobílé personalizace, rozšiřitelnou na barevnou.

Přestože velmi razantní vstup společnosti Indigo na náš trh prostřednictvím svého distributora, společnosti Macron, přinesl z počátku velký úspěch v podobně první instalace tohoto digitálního tiskového stroje ve střední Evropě, následované dalšími dvěma stroji, nemá dnes Indigo v České republice situaci jednoduchou. Jednoduše řečeno, příliš mladá a tudíž ne 100% spolehlivá (a navíc velmi drahá) technologie přišla na příliš mladý trh. Navíc Indigo bylo vždy spíše menší dravou společností, která nedávala nic zadarmo (a často ani příliš neuznávala vlastní vinu), což rozhodně k dobré image Indiga na českém trhu nepřispělo. Po různě vyhrocených sporech se situace jak se zdá začíná výrazně uklidňovat, což dokládá i skutečnost, že všechny původní stroje E-Print instalované na tuzemském trhu stále tisknou - konkrétně je najdeme ve společnosti AstronPrint, divizi digitálního tisku společnosti Macron System a karlovarské společnosti G Design.

Právě ve světle historického vývoje byla přítomnost Platina (jako jediného digitálního tiskového stroje) na veletrhu Polygraf velmi potěšující. V reálném tiskovém provozu stroje se mohl každý přesvědčit, jaký výrazný pokrok technologie udělala za těch několik let, co uplynulo od její poslední instalace v České republice.

Další příležitostí pro shlédnutí popisovaného digitálního tiskového stroje bude veletrh IPEX, který se koná od 9. - 17. 4. v britském Birminghamu. Mimo něj bude na stánku Indigo vystavovat i další stroje ve své nabídce - stroje UltraStream 2000, Publisher 4000, Omnius WebStream 100, což jsou řešení pro barevný digitální tisk ve vysoké rychlosti na média z role a speciální digitální tiskové stroje řady Photo-e-Print určené pro tisk fotografií (o těchto řešení podrobně píšeme v článku Digitální tisk fotografií).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: