InDesign a trapping - jak to vlastně je? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

InDesign a trapping - jak to vlastně je?

29. listopadu 1999, 00.00 | Umí InDesign trapping sám o sobě, nebo je to program pro většinu z nás nepoužitelný?

Přišel mi do soukromého mailu ohlas na článek o InDesignu. Děkuji autorovi za pochvalu v první části, v té druhé píše o problému, který by ale mohl zajímat více čtenářů:

"Chtěl bych ale reagovat na Váš článek "Praktické zkušenosti s Adobe InDesign". S většinou napsaného po několika dnech práce (spíš pokusů a testů) s InDesignem mohu souhlasit (i když jako dlouholetý quarkista bych napsal asi delší seznam "co by zasloužilo vylepšit"), ale část věnovaná trappingu je poněkud "mimo mísu": InDesign sám o sobě vůbec trapping neumí - pouze v něm jdou nastavit parametry pro osvitku která podporuje "Adobe In-rip trapping" !!! A jak to má chudák InDesignista řešit když osvitka nepodporuje in-rip? Odpovědi technické podpory českého prodejce napoví ledacos - o její úrovni, ale ne o řešení. Webové stránky Adobe jsou sdílnější (i když angličtina není mou silnou stránkou) - kupte si externí program na trapping (možná dražší než samotný InDesign), nebo to dělejte manuálně pomocí přetisku outlajn. Podle mne řešení trappingu v InDesignu dává plně zapravdu sloganu z jejich reklamní kampaně "budoucnost profesionálního publikování" - bude to použitelné až v budoucnu, do té doby je to spíš InVprdeli. "

Předně musím říci, že odpovídám z pozice rovněž dlouholetého "quarkisty", kterému se na jeho hračku nesmí moc sahat :)

Na druhou stranu se snažím držet "ruku na tepu doby" a tak vidím, že odpovědět lze z mnoha úhlů pohledu - zkusím to jakýmsi výčtem, snad to bude k užitku:

  • je pravda, že pro plné využití možností trappingu v InDesignu je potřeba využít trappingu v RIPu
  • je pravda, že trapování prostřednictvím outlines je na první pohled těžkopádné a musíte sáhnout na každý objekt, který se má trapovat
  • je ale taky pravda, že v QXP nastavíte pro každou barvu vždy jeden způsob trappingu, který je pak aplikován na všechny objekty této barvy. Když s tím nevystačíte, musíte na ty objekty sáhnout stejně a trapping změnit. Nezdá se nám to ale snazší jen pro tu dlouholetou praxi?
  • praktický výsledek trappingu zadáním přetisku o danou hodnotu, vykrojením atd u QXP a přetiskem obsahu či outlajny objektu v InDesignu je samozřejmě totožný
  • co dělat, když nemohu použít in-RIP trappování? Upřímně, myslím že u Adobe jsou zkrátka zvyklí na trochu jiné "inovační cykly", než jaké jsou zatím zavedené u nás.
  • poznámka poslední a zásadní. Nemusíte souhlasit, ale …. Jak bývalo už není, a jako je už nikdy nebude. Tak nějak píše klasik, a platí to i o workflow. Role programů se mění, jejich pozice a význam také, stejně jako u postupů. Pokud jde o trapping, velmi hlasitě zaznívá, že layout aplikace není vůbec správným místem pro trapování dokumentu. Kolik uživatelů jej používá vědomě, a kolik z nich jej pak používá správně? Trapping se má zadávat na základě znalosti tiskové techniky, formátu a druhu papíru a dokonce i konkrétního stroje - to jsou informace, které v době přípravy dokumentu vůbec nemusí být k dispozici. Jistě, často ne-optimální trapping lepší než žádný, ale není to jen střela nazdařbůh?
    Podle moderních postupů by se mělo trapovat až před osvitem, v samostatné aplikaci a nejlépe automaticky, za běhu RIPu podle informací z job-ticketu souboru (kde může být samozřejmě prvotní představa tvůrce dokumentu zachycena a poté snadno doupravena).
      Já vím, lehce se o tom mluví …

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: