IMatch 3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

IMatch 3

15. srpna 2001, 00.00 | Může existovat naprosto dokonalý databázový manager obrázků? Možná ano, každopádně IMatch k ideálnímu nástroji pro archivaci obrázků nemá příliš daleko.

IMatch 3 je čistokrevný manager obrázků pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, který se může pochlubit nejen víc než slušnými možnostmi při práci s obrázky (což jaksi vzhledem k zaměření programu není nic zvláštního), ale také vynikající podporou skriptování přesněji řečeno skriptů, které dávají programu velmi zajímavé možnosti. IMatch stojí 46 USD, neregistrovaná zkušební verze funguje 30 dnů.

Na první pohled nevypadá IMatch nijak zvlášť zajímavě, opak je však pravdou. Za relativně obyčejným a nijak přepychovým grafickým rozhraním se skrývá celkem propracovaný manager obrázků s podporou více než 50 grafických formátů a rozsáhlými kategorizačními, třídícími a manipulačními funkcemi. IMatch je vybaven nástroji pro rychlou katalogizaci až 100 000 obrázků (v jedné databázi), na prakticky jakémkoliv datovém médiu a s pomocí skriptů může vykonávat takřka libovolné funkce. Obrázky můžete rovnou při importu třídit do jednotlivých kategorií, v detailních preferencích si pak můžete nastavit, podle kterých z kritérií (v nabídce je jich něco přes 30) se budou obrázky respektive jejich náhledy zobrazovat. IMatch si sám hlídá, na jakém datovém médiu jsou obrázky uloženy a při práci s databázemi sám upozorní na nutnost vložení požadovaného média včetně jeho případného označení / komentáře a sériového čísla, při importu obrázků podporuje program nativní formát popisek obrázků ACDSee.Mezi základní nástroje pro práci se soubory patří i "Smart Rename", funkce pro rychlé a relativně pohodlné přejmenování libovolného počtu obrázků najednou, jejich očíslování apod. Důležitý je rovněž "Imatch IPTC Editor" ("produkující" standardní IPTC metadata) umožňující řadit obrázky v interní databázi (databází může být samozřejmě neomezený počet) a katalogizovat je s pomocí nejrůznějších klíčových slov a jejich vlastností. Pro rychlé prohlížení obrázků je určen jednak integrovaný image viewer, nebo můžete použít "Image Reviewer" umožňující prohlížet obrázky i s jejich zařazením do příslušných kategorií. Na vysoké úrovni jsou i třídící možnosti, ve kterých si můžete "zařádit" dle libosti stejně jako v kterémkoliv jiném databázovém programu.

Součástí programu je i grafický editor umožňující rychlé úpravy obrázků - jeho kreslící možnosti jsou sice naprosto minimální, dobře ale poslouží při barvových korekcích a aplikacích efektů.

Správu skriptů zajišťuje "Script Manager", který obsahuje několik desítek hotových maker použitelných v mnoha situacích a pro nejrůznější účely od klasické katalogizace obrázků s exportem do HTML, přidávání textových informací do obrázků a tvorbu náhledů až po exportní funkce. V případě potřeby si můžete spustit samostatný editor a skripty si upravit, k tomu ale už je zapotřebí znalost programování v jazyku kompatibilním s BASICem.Jako grafický či image processing editor by IMatch určitě patřil mezi slabý průměr, jako databázový systém určený pro katalogizaci obrázků z online i offline médií ale patří ve své cenové kategorii mezi špičku a existuje jen velmi málo programů, které by se mu v této oblasti mohly rovnat. O některých z nich si povíme něco příště, zbývá tedy už jenom dodat, že potřebujete-li špičkový katalogizační software určený pro práci s obrázky, je IMatch 3 dobrá volba.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: