IFA - aktuální novinky z digitálního videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

IFA - aktuální novinky z digitálního videa

28. srpna 2001, 00.00 | Canon představuje nové ultrakompaktní camkordéry, Sony oznámilo nový formát pro digitální video založený na MPEG-2 a uvádí kamery kombinované s fotoaparátem a internetovou stanicí s Bluetooth.

Na výstavě spotřební elektroniky IFA, která se momentálně koná v Berlině, je představováno či poprvé veřejně předváděno mnoho nových produktů. Část horkých novinek z oblasti digitální fotografie nám už prošla rukama či je právě testujeme, tentokrát se podíváme na novinky z oblasti digitálního videa.

Canon

Společnost Canon představila novou řadu videokamer, pracujících ve formátu MiniDV, označenou jako MV4, s velmi kompaktním designem a nízkou váhou 390 gramů. Mezi nové vlastnosti těchto kamer patří možnost velmi dlouhého záznamu na kazety díky vyšší kompresi obrazu – na kazetu SP 80 minut se v režimu ELP (extra long play) vejdou 4 hodiny záznamu. Kamery jsou vybaveny CCD prvkem s 800 000 obrazových bodů s filtrem RGB, disponují 10x optickým zoomem a 40x digitálním zoomem. Díky progresivnímu snímání lze kameru použít také pro záznam statických snímků, buď v režimu jednotlivých snímků, nebo v plné rychlosti 25 jednotlivých snímků za vteřinu, ze kterých lze následně vybrat požadované. Bohužel, rozlišení CCD snímače odpovídá levnému amatérskému digitálnímu fotoaparátu, proto nelze od této funkce čekat zázraky. Audio je samozřejmě zaznamenávané ve stereu v digitální kvalitě.

Kamera má pochopitelně také LCD displej o úhlopříčce 2‘ pro prohlížení obrazu při natáčení, i pro následné přehrávání, kromě toho je k dispozici také klasický hledáček. Zajímavá funkce je vstup a výstup obrazu jak v digitální (FireWire), tak analogové podobě – vstup mají dva vyšší modely, nižší model má pouze DV výstup. Model MV4iMC je kromě toho vybaven slotem pro kartu MMC/SD (MultiMediaCard/Secure Digital) a je přímo dodáván s jednou SD kartou. Paměťové karty lze použít jako alternativu k videopásku pro zaznamenání statických snímků – manipulace s tímto typem záznamového média je výrazně jednodušší než s videopáskem.

Sony

Firma Sony představila hned dvě řady novinek z oblasti digitálního videa.

První jsou dva kamkordéry kombinované s digitálním fotoaparátem, osazené CCD čipem s rozlišením 1,5 Mp, s možností komunikace pomocí USB, i.Linku (FireWire) a paměťových modulů Memory Stick, na které lze ukládat statické obrázky nebo i krátké videosekvence. Oba přístroje mají objektivy Carl Zeiss s 10x optickým a 120x digitálním zoomem, také disponují výsuvným bleskem a novým holografickým autofokusem. Ovšem vyšší model DCR-PC120 dovádí tuto kombinaci až takřka k dokonalosti, neboť nabízí možnost propojení pomocí Bluetooth technologie, a tedy takto lze snadno připojit mobilní telefon a například díky rychlé GPRS síti odeslat vytvořené fotografie bez nutnosti nahrávání do počítače. Kromě toho tento model nabízí možnost čtení mailů a surfování po webu – LCD displej má sice jen 2,5‘, ale podle výrobce je dostačující. Pro offline použití lze webové stránky uložit na Memory Stick. Bohužel, tato verze se podle tiskové zprávy nebude dodávat u nás, rozhodně by se jednalo o zajímavé zařízení.

Druhou novinkou je uvedení nového formátu digitálních videokamer, MICROMV, založeného na formátu MPEG-2. Videokazety pro tento nový formát jsou ve velikosti 30% kazet pro formát MiniDV, což umožňuje vyvinout ještě menší kamery. Kazety disponují 64kB paměti, kam lze zaznamenat potřebné informace o záběrech na pásce, včetně náhledů pro prvních 11 záběrů. Díky použití MPEG-2 je i přes malé rozměry kazety záznam v kvalitě odpovídají MiniDV. První ohlášené modely se mají dodávat na podzim, s následujícími technickými parametry: čočky již tradičně Carl Zeiss, 12x optický a 120x digitální zoom, Super Steady Shot pro kvalitnější a méně roztřesené záběry, optický hledáček s 180 000 bodů a 2,5‘ LCD panel s 210 000 bodů. Bohužel nejsou známé informace o použitém CCD snímači. Pro komunikaci s okolním světem slouží i.Link (tedy FireWire, ovšem výstupem není video ve formátu DV, ale MPEG-2) a také analogové vstupy a výstupy.

Stejně jako u první zmiňované řady je i v tomto případě jeden z modelů obdařen možností mobilní komunikace prostřednictvím Bluetooth technologie, včetně surfování po Webu. Kromě toho má lepší model k dispozici také slot pro Memory Stick a USB rozhraní pro snadné připojení k PC. Videosekvence lze nahrávat i na Memory Stick, kapacita 128 MB karty je 82 minut videa. Bohužel, podle tiskové zprávy se ani tato „internetová“ verze nebude dodávat u nás.

S kamerami se bude dodávat základní editační software, včetně střihového software s vyšším modelem. Díky použití komprese MPEG-2, který má datový tok méně než poloviční oproti DV formátu, je potřeba výrazně méně místa na disku pro ukládání sekvencí.

Zatím neznáme ceny těchto novinek, proto si počkáme s hodnocením až na pozdější dobu. Každopádně, po silném rozjezdu v oblasti digitálních fotoaparátů se dějí zajímavé věci i v digitálním videu, uvidíme, jak se uchytí nový formát, který je směřovaný především na méně náročné, především domácí uživatele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: