Icograda 2002 - den druhý a hodnocení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Icograda 2002 - den druhý a hodnocení

24. června 2002, 00.00 | Jak probíhal druhý, závěrečný den prestižní konference Icograda 2002, která se konala minulý týden v Brně?

Druhý den konference Icograda 2002 začal velmi časně - prezentací společnosti Adobe zahájenou v 7:30. Přes brzký termín si však jen málokdo nechal show Američana Guy Gowana ujít.


Guy Gowan

Ten své umění v produktech Adobe prezentuje sice "stále dokola" na mnoha významných světových veletrzích a seminářích, nicméně vždy je na co se dívat. Guy je jednoduše v produktech jako je Illustrator, Photoshop či InDeisgn skutečným mistrem a i velmi pokročilí uživatelé se od něho mohou vždy naučit nějakou novou efektivní techniku práce s některým z programů. Obrovskou výhodou prezentátora je dlouhodobá praxe v pre-pressu, a tak jsou předváděné tipy nejen efektní, ale i praktické. Některé předváděné postupy, kterým jsme se na Grafice dosud nevěnovali, se proto pokusíme zpracovat do budoucích tutoriálu. Pokud jste ještě neměli možnost se s Guy Gowanem na žádné prezentaci setkat, máme pro vás dobrou zprávu - Guy spouští na adrese http://www.etipsntricks.com svoji stránku, kam bude umísťovat i své nejzdařilejší tutoriály. Zatím naleznete na uvedené adrese jeden "pilotní" tutoriál na práci s vrstvami (určitě doporučujeme ke shlédnutí), od října letošního roku by měly přibýt další. A tak přestože byla prezentace Adobe (jedním z hlavních sponzorů Icogrady) míněna jako komerční představení možností produktů jedné společnosti, bylo její provedení jednoznačně velmi profesionální a podle ohlasu účastníků šlo o jednu z nejúspěšnějších akcí celého dne.


Cliv Gay

V podobnéch duchu komerční prezentace se nesl i druhý příspěvek Cliva Gaye ze společnosti Trademark. Jeho prezentace narychlo nahradila původně ohlášeného Ashleyho Boothe (Norsko), který měl hovořit o designu ve sportu. Bohužel se Icogrady nakonec nemohl zúčastnit a tak Clive Gay prezentoval systém D'nA - nástroj pro kompletní správu designů používaných ve větších korporacích. Přestože byla prezentace přednesena poměrně suchou formou přehledem možností systému D'nA, v konečné fázi bylo o čem přemýšlet. Clive představil hodně zajímavý systém, který podle našeho názorů reprezentuje směr, kterým se bude reklamní produkce v budoucnu ubírat. Velmi stručně řečeno umí D'nA produkovat libovolné reklamní tiskoviny a nosiče na základě vložených textů a předpřipravených šablon. Se systémem tak mohou nadnárodní korporace všude na světě vyrábět úplně stejné vizitky, billboardy, inzeráty, reklamní propisky, firemní oblečení apod. Stačí, když si v systému zvolí příslušnou položku, vloží lokální inzerát a D'nA jim vytvoří PDFko pro tisk - a to včetně např. vyřazení v případě tisku menších pozvánek nebo vizitek. Obecnou prezentaci systému naleznete na adrese http://www.dnaprojects.com. Jistě jde o aplikaci, kterou by využila v menším měřítku nejedna firma - vždyť princip, kdy designér nastaví vhodné šablony, a některý administrativní pracovník je již pouze "vyplňuje" (navíc s určitou možností personalizace - např. o vložení fotografie nebo zvolení některého stylu text) je aplikovatelný u obrovského množství běžně vyráběných reklamních produktů a tiskovin. Bohužel konkrétně D'nA je systém velmi drahý - na přímou otázku Clive Gay uvedl, že systém firma prodává od cca 50 000 dolarů pro menší firmy (s cca 50 zaměstnanci) po miliony liber za systém připravený pro velké korporace.


Roland Schweighöfer

Další prezentace vrátila Icogradu do ducha předchozího dne - tedy sled přednášek s určitou "nezávislou" přidanou hodnotou. Roland Schweighöfer (Německo) ze společnosti MetaDesign přednesl přednášku Managing CI via Internet and New Technologies - řízení firemní identity přes Internet a nové technologie. Rolad je account manager pro on-line aktivity klientů jako Audi, britannica.com a Whirlpool a jeho povídání tak zabíhalo do zajímavých podrobností z internetového života zmíněných gigantů - především společnosti Audi. Na jejím příkladě Rolad prezentoval vytvoření, aplikování a dlouhodobé působení firemní identity u značky, která před lety představovala jen střední vůz skupiny VW a dnes se dostala mezi špičku luxusních německých vozů jako je BMW a Mercedes. Jak pro ilustraci Roland Schweighöfer uvedl - tento výsledek byl dosažen nejen změnou loga automobilu a firemní identity (mj. používá Audi např. své vlastní písmo nazvané Audi Sans), ale především také pomocí 3500 projektů, které v průběhu posledních 8 let oslovovaly importéry, prodejce a zákazníky po celém světě. Důraz kladený na striktní zavádění nové firemní identity samozřejmě vyvolal i potřebu jejího mezinárodního řízení tak, aby byla ve všech zemích používána naprosto stejně - v této oblasti Roland předváděl on-line firemní manuál Audi přístupný z internetu (pod heslem jen pro autorizované uživatele), obsahující vše, co se firemní identity týče - od popisu správného užívání logotypů, přes banku inzerce. Ukázky ze zmiňovaných projektů naleznete i na firemním webu společnosti MetaDesign.


Aleš Najbrt

Dalším přednášejícím konference Icograda byl českým účastníkům dobře známý Aleš Najbrt, který ve své více než hodinové přenášce velmi poutavě a objektivně hovořil o vývoji a stavu českého designu - jak v dobách minulých (komunistických), tak současných. Jeho přednáška představovala pro zahraniční účastníky solidní představení jak nejznámějších osobností oboru představující kvalitní designéry i za minulého režimu (např. Josef Týfa, Oldřich Hlavsa, Rostislav Vaněk), tak práce vybraných designérských studií současnosti. Alešovi Najbrtovi patří jistě velké uznání za skutečnost, že se v hodinové prezentaci snažil o představení skutečně velmi širokého záběru současné designérské tvorby a ani zdaleka se neomezil na představování vlastních aktivit - naopak práce studia Najbrt představil ve zkratce až nakonec, po prezentaci firem jako Studio Typo Plus, Redesign, Studio Novák&Balihar, Studio Machek a Babák či Agentura CID. Spolu s jednotlivými firmami prezentoval Najbrt také ukázky jejich práce - např. nový vizuální design města Zlín (první svého druhu v ČR), nejrůznější logotypy a celé vizuální styly (zajímavé bylo např. povídání o nerealizovaném vizuálním stylu Českého Telecomu se "smějícím se logem" ve tvaru T v kroužku). Část svého času věnoval Aleš Najbrt také představení Vysoké školy uměleckoprůmyslové a tak získali zahraniční účastníci velmi vyvážený informační mix o stavu, v jakém se dnešní design v naší zemi nachází.


Earl N. Powell

Další hodina Icogrady patřila uznávanému řečníkovi Earl N. Powellovi (USA), prezidentovi Design Management Insitute (Boston) - Institutu managementu desingu, který skoro na závěr konference zvolil poměrně řečnické a filozofické téma Managing for the Creative Spirit zabývající se problematikou udržení a řízení kreativního ducha např. v pracovním kolektivu. Powell hovořil o různých aspektech potřeb kreativců vycházející mj. z klasické Maslowovy hiearchie potřeb. Jako zásadní odkaz doporučil k prostudování článek How to Kill Creativity (Teresa M. Amabile), který je za malý poplatek k dispozici v archivu Harwardské university DMI je vzdělávací instituce zaměřená na demonstraci strategické role designu v obchodu. Její internetové stránky naleznete na www.dmi.org. Zajímá-li vás problematika designu také po její teoretické stránce, pak jsou tyto stránky určené právě vám.


Andrew Lam-Po-Tang

Poslední přednáška letošní Icogrady patřila temperamentnímu Australanovi Andrew Lam-Po-Tang. Ten přednesl přednášku The Nexus of Design and Business - Souvislost mezi designem a businessem. První část své prezentace věnoval Andrew shrnutí problematiky firemní identity a designu - účastníkům například ukázal svůj model, kterým řídícím pracovníkům firem představuje problematiku firemní identity. V druhé části své přednášky pak hovořil o samotném tématu - vztahu designu a obchodu. Poměrně netradiční a zajímavé téma (i když bohužel pro řadu účastníků možná až příliš nesrozumitelné) se zabývalo vztahem mezi hodnotou firemní značky a zisky společnosti. Andrew využil nejen své znalosti problematiky designu, ale i statistik a prezentoval svůj průzkum, ve které dával do vztahu změnu hodnoty firemní značky v čase (získanou ze výsledků průzkumů společnosti interbrand.com) a ziskovost akcionářů v čase (údaje získané z obchodního portálu www.hoovers.com).

Závěr
Shrnout příspěvky jednotlivých přednášek Icogrady nebylo jednoduché, naopak to bylo často skoro nemožné - většina přednášek se pohybovala v úrovní více filozofické a teoretické a jejich poslání bylo více než v předání konkrétních myšlenek a postupů, spíše v nasměrování myšlenek účastníků konference k určitému tématu, o kterém by jinak třeba ani sami nepřemýšleli. A to se myslím konferenci podařilo velmi dobře. Několik set účastníků Icogrady mělo možnost inspirovat se nejen myšlenkami významných řečníků, ale i svých kolegů z celého světa. Jako všechny velké akce představovala Icograda především jedinečnou možnost pro vzájemné setkání lidí a navazování osobních kontaktů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: