HP PhotoSmart 7960 - "černobílá barevná" tiskárna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

HP PhotoSmart 7960 - "černobílá barevná" tiskárna

7960 hp

13. listopadu 2003, 00.00 | Nová fototiskárna nabízí kromě kvalitního tisku barevných fotografií něco, co může působit skoro až nezajímavě – velmi kvalitní tisk černobílých fotografií. Pomocí speciálních třech náplní vytváří tiskárna snímky, které jsou nerozeznatelné od „klasických fotografií“. Vrátí se móda černobílých snímků i v digitální éře?

V současné době, kdy trh je doslova přehlcen nejrůznějšími fototiskárnami, může novinka od HP na první pohled působit jako "nošení dříví do lesa". Opak je ale pravdou. Novinka s názvem HP PhotoSmart 7960 je tiskárnou, která v současné době nemá na našem trhu (ostatní trhy bohužel neznám) adekvátní konkurenci. Možná se to zdá jako "PR vytahování", ostatně to jsem si tak trochu myslel také, než jsem tiskárnu na svůj stůl postavil a než jsem se do tiskárny "zanořil hlouběji".

Již na první pohled je znát, že nejde o obyčejnou tiskárnu - rozuměj zařízení, které umí tisknout a … tisknout. Na předním panelu tiskárny je malý 2,5 palcový LCD displej, který je obklopen velkým množstvím tlačítek a po odklopení horního krytu vykoukne na pravé straně čtveřice slotů pro paměťové karty. To v souhrnu znamená, že na tiskárně je možné tisknout přímo z vložených paměťových karet (mimochodem podporovány jsou prakticky všechny druhy karet - CompactFlash I a II, IBM Microdrive, MultiMediaCard, Secure Digital, Smart Media, Sony Memory Stisk, xD-Picture Card) . Tato vlastnost se v poslední době stává stále vyžadovanější, protože v mnoha případech je žádoucí rychlý a pohodlný tisk bez nutnosti spouštět počítač. Ale postupně…

Instalace
Instalace sama o sobě probíhá poměrně hladce, i když poměrně dlouho. To je dáno faktem, že kromě základních ovladačů tiskárny se instalují také ovladače paměťových karet a mnoho doplňujícího softwaru. Během instalování jsem nenarazil na sebemenší problém a musím opět podotknout, že u HP se při tvorbě instalačního softwaru výrazně zlepšili. Příjemný je také fakt, že všechny ovladače a doplňující software je v našem (českém) mateřském jazyce. Doplňujícím softwarem je myšlen program pro správu fotografií, program pro tisk "kontakt" nebo program pro přímou tvorbu CD s fotografiemi. Všechny tyto programy podporují všechny nové produkty HP řady PhotoSmart a Scanner, tedy hardware pro zpracování obrázků. S jejich pomocí je tisk, archivace a další zpracování obrázkových dat hračkou.

Barevný tisk
Po prvním spuštění je dobré spustit tisk kalibraci tiskárny, která umožní zarovnat tiskové kazety a upraví kvalitu tisku tak, aby byla co možná nejlepší. Tato kalibrace by se měla spouštět vždy, když měníme tiskovou kazetu.

Pro barevný tisk je v tiskárně přítomna klasická barevná tisková kazeta (C + M + Y), fotografická kazeta (Světlá C + Světlá M + K) a jedna samostatná černá. Jednotlivé kazety jsou využívány podle toho, jakou kvalitou tiskneme. Například při tisku klasického barevného dokumentu na obyčejný papír můžeme využívat pouze klasickou barevnou kazetu ve spojení s černou kazetou. Oproti tomu při kvalitním tisku barevných fotografií na fotopapír je kromě těchto kazet využívána také kazeta pro fotografický tisk, která přidá do obrázků větší barevnou hloubku díky světle purpurovému a světle azurovému toneru. Toto rozmístění barevných kazet je sice výhodné pro tisk fotografií, ale trochu náročné na spotřebu barev. A kromě toho tímto systémem v současné době disponuje mnoho tiskáren od všech značek. Proto barevný tisk uzavřeme a podíváme se na zoubek novince, kvůli které v tuto chvíli "buším do klávesnice".

Tisk ve stupních šedi
Možná se to někomu zdá divné, ale největší novinkou tiskárny HP PhotoSmart 7960 je volba černobílého tisku. Profesionální fotograf vlastnící digitální aparát se v mnoha případech dostává do situace, kdy nechce (nebo nemůže) pořizovat barevné snímky - koneckonců všichni víme, že kvalitní černobílá fotografie může být mnohem krásnější než fotografie barevná. Ale pokud takovou fotografii vytiskneme na klasické tiskárně, ať už klasické nebo vybavené fotografickou kazetou, zjistíme, že na mnoha místech (kde je odstín černé příliš světlý nebo kde jsou plynulé přechody) je "jednolitost" fotografie ta tam. Přechody jsou příliš ostré a v místech, kde je barvy příliš málo jsou vidět jednotlivé tiskové kapičky. Pokud tomuto chceme zabránit, musíme tisknout černobílou fotografii jako barevnou, tedy za pomoci všech přítomných barev. To ale v 99 % přidá do snímku barevný nádech. A to je špatně. HP přišla s novinkou, která tento problém řeší elegantně a jednoduše. Místo klasického černého toneru můžeme do tiskárny vložit šedou fotografickou kazetu. Ta obsahuje celkem tři odstíny šedé (černá, světle šedá, tmavě šedá). S pomocí této tiskové kazetuje možné docílit absolutní možné kvality při tisku černobílých fotografií. Tedy bez jediného barevného nádechu, ovšem s plynulými přechody, ve kterých ani při podrobném zkoumání nejsou vidět kapičky barvy.

Ovladače a rozlišení
Jak jsem již uvedl, ovladače tiskárny jsou v češtině a nastavení jsou velice rozsáhlé. Kromě klasické volby kvality tisku a papíru je možné zapnout také možnost oboustranného tisku (pro tu je ale nutné přikoupit modul pro oboustranný tisk), dále pak tisk plakátu (rozmístění velkého dokumentu na několik papírů A4), různě zmenšovat nebo zvětšovat tištěný dokument nebo upravovat barevnost dokumentu. Celkové maximální rozlišení tiskárny je až 4800 dpi, přičemž jde ale o hodnotu interpolovanou a při tisku na toto rozlišení se nejprve data převádějí a zvětšují v počítači a teprve potom tisknou. To může znamenat dočasné "zabrání" i několika set MB na harddisku. Ale kvalita za to skutečně stojí. Technologie PhotoRET PRO totiž umožňuje zpracovávat až 72 000 000 barevných odstínů na jeden tiskový bod, což je hodnota, kterou bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit, nicméně kvalita výsledných tisku je skutečně nerozeznatelná od klasické fotografie.

Přímo z karty
Pokud chceme tisknout přímo z paměťových karet, vystačíme si s několika ovládacími tlačítky na přední straně tiskárny. S jejich pomocí můžeme například tisknout fotografie formátu 3 x 13 na formát A4 a tím zamezit zbytečné spotřebě papíru. Také můžeme zvětšovat nebo zmenšovat snímky nebo je otáčet. Jednotlivé snímky si můžeme prohlížet na LCD displeji na čelní straně tiskárny. Je sice malý (2,5 palce), ale pro kontrolu to stačí. Pomocí LCD panelu je pak možné mimo jiné také nastavit několik dalších možností, například úpravu jasu, kontrastu a také je možné zapnout redukci červených očí. Tato funkce ale není příliš spolehlivá, protože její nastavení je automatické a například u některých fotografií, kde odlesk červených očí nebyl příliš velký, odmítla tiskárna úpravu provést, "se slovy", že nemůže najít červené oči…
Přímo na tiskárně můžeme také zadat příkaz "poslat e-mailem" a poslat nafocené snímky do poštovního klienta či uložit je na harddisk. Fakt, že tiskárna umožňuje načítat fotografie přímo z karet, dělá z tiskárny praktickou čtečku paměťových karet. Ta funguje na principu externího harddisku a po vložení karty se tato zobrazí jako samostatný disk. Pouhým přetažením tak můžeme kopírovat soubory z karty na počítač a naopak. Zajímavostí je také možnost tisku videosouborů, kdy můžeme zvolit počet snímků na stránce a vytvořit z videa jakousi "slideshow".

Formáty papírů
Kromě klasického formátu A4 a případných obálek je v tiskárně zabudován zásobník na fotopapíry A4. Pokud tedy chceme tisknout několik fotografií například z dovolené, můžeme zakoupit balíček A6 fotopapírů a udělat si na stole malý fotolab. Samozřejmě fotografie můžeme tisknout také na fotopapír A4 a následně je pak rozstříhat, ale tisk na formát A6 je mnohem pohodlnější (bohužel také dražší).

"No Printer is Prefect"
Jak by řekl klasik "nikdo není dokonalý" a tak ani produkty vytvořené lidskou rukou (byť z velké části vytvořený stroji) nemohou být zcela dokonalé. Ani PhotoSmart 7960 není zcela ideální. Už celkový vzhled tiskárny působí dost "lacině". Například plastové víko kryjící tiskové kazety se při odklopení kroutí a k jeho zpětnému uzavření je potřeba trochu umu. Rovněž fakt, že se k tiskárně nedodává propojovací kabel je poměrně nepříjemný, ale to je v poslední době pravidlem skoro u všech tiskáren (i když důvod nechápu). Tlačítka tiskárny jsou sice dost velká a není problém je stisknout, ale jejich kontakty jsou trochu "vachrlaté" a ne každý stisk je úspěšný. Posledním problémem tiskárny je uživatelské rozhraní tiskárny samotné. Když se ovladače mohou lokalizovat do tolika jazyků, proč není možné upravit jednoho "švába" v tiskárně a firmware tak, aby menu tiskárny bylo také v českém jazyce? Přeci jen hardwarové nastavení tiskárny je poměrně obsáhlé a není jednoduché se v něm orientovat bez návodu.

Celkové zhodnocení
Tiskárna HP PhotoSmart 7960 je co do kvality skvělou tiskárnou pro tisk nejen barevných, ale i černobílých fotografií. Pokud tiskneme na fotopapír, jsou výjezdy prakticky nerozeznatelné od klasických fotografií. Barvy jsou velice syté a o kvalitě černobílých snímků jsem se již zmínil v odstavci věnovanému tisku černobílých fotografií. Stručně řečeno: jsou skvělé. Samozřejmě pokud jsou skvělé také původní fotografie. Spotřeba inkoustu je při tisku fotografií trochu větší, ale s tím se musí počítat. A světlostálost barev je neuvěřitelných 73 let. Tak to uvádí výrobce - bohužel jsem nemohl za 14 dní testování potvrdit. Takže až děti dětí vašich dětí budou chtít podívat, co že to jejich pradědečkové vlastně dělali, nic jim v tom nezabrání.

Základní Technické parametry tiskárny

Technologie tisku:HP termální inkoustový tisk
Rychlost tisku "Normal" /A4:Jen černý text - 7,7 str./ min.
Kombinovaný text/ barevná grafika - 5 str./ min
Rychlost tisku barevné fotografie (10 x 15 cm), nejlepší kvalita: 116 sekund
Tiskové rozlišení: 1200 x 1200 dpi, 4800 x 1200 optimizováno na fotopapír
Technologie tisku: HP PhotoRET Pro
Volba operačního systému: Microsoft Windows 98, Me, 2000, XP
Mac OS 9.1 - Mac OS X v10.2
Připojení k počítači: USB 2
Paměť: 16 MB
Tiskový jazyk: HP PCL 3 GUI, PML
Měsíční zatížení: do 3 000 stran
Gramáž papíru: 60 - 280 g/m2 (fotopapír)
Formáty médií: A4, A5, A6, B5, C6, DL
Typy médií: papír, fotopapír, fólie, nažehlovací folie
Displej: 2.5 palce (6.4 cm), Barevný LCD
Přibalený software: HP Photo & Imaging , HP Share-to-Web, HP Memories Disc Creator
Podporované paměťové karty: CompactFlash I a II, IBM Microdrive, MultiMediaCard, Secure Digital, Smart Media, Sony Memory Stisk, xD-Picture Card
Cena testovaného modelu:11 990,- Kč vč. DPH

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: