HP OfficeJet V40 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

HP OfficeJet V40

HP OfficeJet V40

3. července 2001, 00.00 | Multifunkční zařízení rostou jako houby po dešti. Výrobci vycítili poptávku v segmentu SOHO. Zařízení musí být malé, spolehlivé a mít spoustu funkcí.

Myšlenka multifunkčních zařízení je jednoduchá. Kolik je drobných uživatelů, kteří občas pošlou fax, někdy vytisknou pár stránek textu, občas něco okopírují a případně naskenují jednoduchý dokument? Je jich dost, tak proč neudělat all-in-one zařízení, které ušetří spoustu peněz a místa na stole?

Protože se nejedná primárně o tiskárnu, provedeme hodnocení s ohledem na uživatele, kteří ho budou využívat. Bude nás zajímat snadnost obsluhy, kvalita ovladačů a kvalita tisku s ohledem na předpokládanou cílovou skupinu.

První použití
Jak už je u HP zvykem, po otevření krabice na vás nejprve vykoukne Instalační leták, kde jsou nakreslené první kroky se zařízením. Zde je naznačen postup nainstalovat ovladače, připojit tiskárnu a nakonec ji zapnout. Protože jako tradičně jsme leták nechali ležet v krabici, zkoušeli jsme "netradiční" postup, který se ukázal jako bezproblémový. Takže jsme nejprve nastavili prvky přístroje (držák papírů, kryt číslic), přístroj zapnuli a provedli instalaci inkoustových náplní. Následně se vytiskla kontrolní stránka a my jsme mohli konfigurovat fax. Jako domorodý jazyk jsme zvolili angličtinu, ale ve volbě státu už byla Česká republika. Tato volba je důležitá kvůli homologačním možnostem přístroje, aby se správně nastavily volby telefonní linky.

Všechno proběhlo bez problémů a mohli jsme faxovat. Ani tady nenastal žádný problém a přijímání a odesílání faxů proběhlo bez problémů.

Spojení s počítačem
První drobný zádrhel nastal při pokusu o propojení s počítačem. Nejedná se o nic zvláštního, prostě HP stále nedodává ke svým tiskárnám propojovací kabel. V našem případě se jednalo o USB, který jsme si zapůjčili ze ZIPu.

Po propojení počítače a tiskárny zahlásily WIndows 2000 nové zařízení a vyžádaly si ovladače. Nyní stačilo vložit CD-ROM do mechaniky, nabídnout jej instalátoru a bylo. Program automaticky nainstaloval ovladač tiskárny, faxu i doprovodné programy. Vše proběhlo naprosto bez zásahu uživatele, až se nám to nelíbilo, protože u HP většinou instalujeme pouze holý ovladač (celkově program s ovladači na disku "ukousnul" 58 MB). Ale pro běžné uživatele půjde o výbornou vlastnost.

Po dokončení instalace není ani třeba restartovat počítač - inu Windows 2000. Nakonec se zobrazí průvodce konfigurací. Tam je možné nastavit stejné parametry, které už jsme původně nastavili v konfiguraci přístroje, tedy komunikační jazyk a zemi provozu. Navíc se zde dají pohodlněji nastavit další volby, jako faxové číslo přístroje, telefonní číslo (pokud je jiné) a další možnosti.

Fax
Protože se jedná o multifunkční zařízení, je možné faxovat i bez použití počítače. Na předním panelu jsou tři větší tlačítka: Scan, Fax a Copy. Tlačítko Copy je jasné. Po stisknutí stačí zvolit, zda chcete udělat černobílou nebo barevnou kopii dokumentu (proto jsou tam další dvě tlačítka: Color a Black), případně nastavit počet kopií a další možnosti. Funkce pracuje bez problémů, stačí kopírovat.

Další je tlačítko Fax. Opět nejsou žádné problémy. Stačí stisknout Fax, vložit papír, napsat číslo a vybrat černobílou nebo barevnou kopii (v případě Česka spíš černobílou). Pokud si říkáte, že od multifunkčního zařízení můžete získat víc, máte pravdu. Od takového zařízení vyžadujeme například pamatování faxových čísel. OfficeJet má dvacet pamětí, přičemž kromě běžných čísel můžete navolit také distribuční seznam. Potom lze posílat jeden fax na více přístrojů. OfficeJet stránky nejprve oskenuje a potom automaticky pošle.

Aby toho nebylo málo, jsou k dispozici ještě další možnosti, jako vyzváněcí schémata nebo faxback, tedy fax na vyžádání. Vše můžete poměrně pohodlně nastavit v menu. Možná vás trochu překvapí, že přístroj nemá sluchátko, pouze hlasitý reproduktor. Na druhou stranu je průchozí, takže vedle vstupní zdířky je zdířka výstupní, kam můžete připojit počítač nebo telefon.

Z počítače
Nejprve "probereme" tlačítko Scan, na které jsme pozapomněli, ale rozhodně to bylo úmyslně. Po stisknutí Scan se zobrazí možnosti, ale ty fungují pouze ve spojení s počítačem. Jedná se o volbu aplikace, kam budou naskenovaná data předána. Kromě disku (Archive Text a Archive Photo) můžete zvolit MS Word, HP Photo Editor nebo server MyFamily.com. Nyní stačí zvolit černobílé nebo barevné skenování a přístroj již pracuje za vás. Na počítači spustí komunikační program, stránku naskenuje a odešle cílové aplikaci.

Stejnou funkci můžete spusti i z počítače, přičemž nastavení je o něco příjemnější. Stačí spustit centrální aplikaci Director, kde jsou čtyři tlačítka, takže stačí klepnout a nechat se vést. Náročnější uživatelé si mohou připravit vlastní volby skenování, kopírování a faxování, které budou spouštět zvlášť.

Tiskneme
Pokud chcete tisknout přímo z aplikace (například z Wordu), můžete použít nainstalovanou tiskárnu "hp officejet v series". Jedná se v podstatě o standardní ovladač inkoustové tiskárny. Můžete nastavit rozměry papíru, orientaci nebo tisk více stránek na jeden list papíru. Pro "šťoury" je tady volba Advanced, kde můžete nastavit barevné úpravy. Nic pro znalce barev, ale běžným uživatelům to bude stačit. (Pro znalce dodávám, že tiskárna pracuje v sRGB, přičemž shoda je na takovéto zařízení poměrně slušná.)

Podobným způsobem funguje také faxování. Ovladač se jmenuje stejně, pouze má na konci jména uvedeno "fax". Jeho nastavení je ovšem chudší - standardně pouze velikost a orientace stránky. Zbytek je mírně skrytý a objeví se až když opravdu chcete tisknout/faxovat.

Dialog slouží také jako adresář, kam můžete vkládat častá čísla. Podobně jako přímo na přístroji můžete vytvořit distribuční seznam více faxových čísel. Navíc jsou v dialogu možnosti poslat fax později (v nočních hodinách) nebo přidat titulní stránku. K tomu slouží připravené šablony, kam se pouze dopíše zadaný text. Protože celá aplikace komunikuje v angličtině, jsou také šablony připraveny pro západní jazyky - tedy nekomunikují česky.

Technické parametry

Tiskový jazyk HP PCL/GUI
Pamět 4 MB ROM/8 MB RAM
rychlost tisku rychlý tisk: 8 ČB/7 barva
normální tisk: 5 ČB/3,6 barva
nejlepší tisk: 4,4 ČB/2,5 barva
rozlišení tiskárny 600 x 600 dpi
2400 x 1200 dpi (PhotoREt na fotografický papír)
vstupní zásobník 150 listů
rozlišení skenování 600 x 1200 dpi (optické)
zásobník skenování 20 listů
rozměry 452 x 328 x 208 mm (d x š x v)
maximální zátěž 2000 vytištěných stran za měsíc
hmotnost 7,95 kg

Závěr
Zbývá už jenom dodat, že přístroj stojí 8 650 Kč bez DPH, tedy 10 553 Kč s daní. Zařízení samozřejmě vyžaduje počítač s USB a pro skenování také víc paměti. Náš testovací stroj není reprezentativním zástupcem kancelářských přístrojů (má 256 MB paměti), proto vůbec nepřekvapí, že vše fungovalo bez problémů.

Kromě Instalačního letáku je v krabici už jenom Příručka pro základní operace, jinak nic. Ostatní příručky jsou na přiloženém CD, ale zřejmě nebudou potřeba, protože s přístrojem nebyly žádné problémy. Tyto dvě příručky jsou taky to jediné, co je na přístroji česky. To by mohl být jediný problém jinak velmi dobrého přístroje. Angličtiny je sice poměrně málo a navíc je většina věcí v příručce vysvětlená, ale pro některé uživatele se může jednat o nepřekonatelnou překážku.

Pokud vás ovšem angličtina neodradí, můžete se na OfficeJet spolehnout. Nemá cenu hodnotit jednotlivé části, ale celek je opravdu dobrý. Za své peníze získáte příjemné zařízení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: