Heidelberg oznámil výraznou restrukturalizaci a oddělení některých svých částí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Heidelberg oznámil výraznou restrukturalizaci a oddělení některých svých částí

5. prosince 2003, 00.00 | S ohledem na nevalné finanční výsledky ohlásil významný výrobce tiskových strojů poměrně zásadní restrukturalizaci – společnost odprodá aktivity na poli kotoučového tisku, oddělí vše týkající se dokončujícího zpracování, změní přístup ke svým aktivitám v oblasti digitálního tisku a další.

26. listopadu, dva týdny po vyhlášení svých finančních výsledků za druhé čtvrtletí finančního roku 2004, oznámil významný výrobce tiskových strojů - německá společnost Heidelberger Druckmaschinen AG plány na významné změny ve struktuře společnosti. V tiskové zprávě jsou citovány následující zásadní body:

  • Společnost změní a zpružní organizační strukturu
  • Společnost se zbaví aktivit na poli kotoučového tisku (rotačky)
  • Společnost změní svůj přístup k aktivitám v oblasti digitálního tisku
  • Společnost oddělí do samostatné organizace aktivity týkající se dokončujícího zpracování

Uvedené body jsou doprovázeny řadou dalších konkrétních opatření - představenstvo opustili dva vysocí členové(Holger Reichardt zodpovědný za marketing, prodej a servis pracující ve společnosti od roku 1997 a Wolfgang Pfizenmaier zodpovědný za oblast digitálního tisku pracující v Heidelbergu od roku 1974), Heidelberg plánuje propustit 1000 zaměstnanců, finance na restrukturalizaci si vyžádají odhadovaných 400 milionů Euro) a ukazují na jediné - společnost se vzhledem k nepříznivým finančním výsledkům rozhodla k významnému řezu a návratu především ke klasickému archovému ofsetovému tisku a navazujících technologií.

Oznámené finanční výsledky
Jaké jsou tedy vůbec konkrétní finanční výsledky společnosti? Hledáte-li skutečně detailní informace, pak doporučujeme stránku www.heidelberg.com/microsites/Q2_2003/englisch/index.html, kde celou problematiku zveřejňuje společnost v naprosto ukázkově zpracované formě.

Pro představu přinášíme základní údaje. Za první dvě čtvrtletí fiskálního roku 2004 (1. duben až 30. září) dosáhl výrobce příjmu z prodeje ve výši cca 1,5 miliardy Euro, což je i při očištění o různé konsolidační efekty přibližně o 15% méně, než ve stejném období předcházejícího roku, kdy tržby dosáhly výše 1,9 miliardy Euro. Výrazně nižší bylo také celkové množství objednávek - to dosáhlo v citovaném období finančního objemu 1,8 miliardy Euro (v předcházejícím roce 2 miliardy Euro). Celkový provozní výsledek pak dosáhl ztráty 93 milionů Euro (oproti zisku 36 milionů Euro v předcházejícím roce). Výsledná ztráta po zdanění se vyšplhala na 129 milionů Euro oproti zisku 13 milionů v minulém období.

Mnoho pak dokládá pohled na strukturu příjmů a výdajů po jednotlivých divizích:

 Digitální tiskMinulé období 2003Archový tiskMinulé období 2003Rotační tiskMinulé období 2003Post-pressMinulé období 2003Heidelberg GroupMinulé období 2003
Prodeje v milionech Euro 104 114 1 056 1 414 161 187 188 188 1 509 1 903
Náklady na vývoj 29   94   13
16  152  
Provozní výsledek v milionech Euro -17 -38 -7 137 -49 -49 -20 -14 -93 36
Všechny údaje se týkají aktuálního prvního fiskálního půlroku, případně stejného období v loňském prvním fiskálním pololetí.

Z uvedených výsledků je patrné, že určitá změna byla nutná. Heidelberg se rozhodl pro velmi radikální řez - zjednodušeně řečeno oddělit vše, co nevydělává - což je vše kromě archového tisku a na archový tisk se zaměřit s nejvyšší intenzitou. Archový tisk si sice v letošním pololetí také nevedl nejlépe (viz tabulka), ale výsledky jsou hodně rozdílné v jednotlivých regionech - velmi dobré výsledky dosahují prodeje ve východní Evropě a Asii, solidní také v Jižní Americe. Špatné výsledky z toho pohledu podávají prodeje v Severní Americe.
Heidelberg tedy odprodá divizi kotoučového tisku, produkty spojené s dokončujícím zpracováním přesune do samostatné společnosti a přehodnotí svůj přístup k divizi digitálního tisku (zde nejsou konkrétní podrobnosti dosud známé). To vše umožní, podle tiskových oznámení uveřejněných výrobcem, koncentrovat všechny zdroje na archový ofsetový tisk a související technologie.

Názor
Změny ohlášené Heidelbergem vyvolaly v zahraničních médiích velký rozruch - přeci jen jde o velmi dramatický řez u jedné z nejvýznamnější firmy působících v oboru. Analytici nepochybují, že výše popsané změny pomohou výrobci zajistit lepší finanční zdraví - většina z nich si však pokládá otázku, zda-li krok není příliš krátkozraký. Spekuluje se především o divizi digitálního tisku, kterou ve světle uvedených zpráv čeká buď výrazné omezení investic na vývoj, nebo odprodej (obojí je spekulace - samotný Heidelberg zatím žádné jednoznačné stanovisko k této divizi nevydal a slíbil situaci vyřešit do března příštího roku). Připomeňme, že hovoříme-li o digitálním tiskum, máme na mysli především aktivity okolo barevného digitálního tiskového stroje NexPress, který Heidelberg vyvíjí ve společném podniku s firmou Eastman Kodak Company. A právě Kodak by, podle řady spekulací, mohl být jedním ze zájemců o tuto společnost (firma nedávno koupila Scitex Digital Printing) - jenže pak by Heidelbergu zbyl skutečně pouze klasický ofsetový tisk, jehož růst se ve vyspělých ekonomikách typu USA podle analytiků nedá v dlouhodobé perspektivě příliš předpokládat - přeci jen právě digitální tisk se považuje za oblast, která v budoucnosti zažije velký rozvoj a ke které se bude uchylovat také řada zákazníků z řad provozovatelů klasických ofsetových strojů (mj. pro rozšíření stávající nabídky výrobní kapacity). Klasické ofsetové stroje mají navíc pro výrobce tu "nevýhodu", že jsou v podstatě "nesmrtelné" - jakmile firma jednou zainvestuje do nového tiskového stroje, trvá dlouhou dobu, než se rozhodne sáhnout po novější technologii, spíše je častější případ rozšiřování strojového parku (čemuž však např. v USA brání aktuální ekonomické klima, kdy se polygrafie jen pomalu dostává z hluboké recese, což je hned vidět na uvedených finančních výsledcích).
Provedené změny by tak mohly vést k finančnímu zdraví firmy především díky vysokým úsporám v oblastech, ve kterých dnes výrobce neprofituje. Na druhou stranu by to mohlo znamenat, že na vyspělých trzích by mohl výrobce propást nástup digitálních technologií a tím přicházet o cenný podíl - to však v případě, že by se rozhodl digitální divize nadobro zbavit.
Druhou alternativou je možnost, že digitální tisk projde u Heidelbergu jen určitým "ozdravným procesem", který může spočívat v řadě cest, které mohou ušetřit náklady, ale současně umožní technologii zachovat pod jeho křídly, což se jeví jako strategicky rozumná varianta. Je třeba si uvědomit, že Heidelberg ohlásil ztrátu teprve podruhé! za svoji 154letou historii - pak je zřejmé, že taková zpráva spustí malé zemětřesení. Navíc je situace komplikovaná faktem, že majoritní vlastník - německá energetická společnost RWE - již dříve ohlásila plány odprodat veškeré své neenergetické aktivity, a tak se jí ohlášená ztráta příliš do plánů nehodí. A prodej divize rotaček, personální změny, oddělení postpressu a současné samotné oživování ekonomiky v USA by mohly být dostatečným důvodem proto, aby se výrobce vrátil do černých čísel ku spokojenosti jeho majitelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: