HCI - aneb co všechno může určovat komerční úspěch aplikace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

HCI - aneb co všechno může určovat komerční úspěch aplikace

Design

27. června 2002, 00.00 | Co vše ovlivňuje rozhraní aplikace - operačního systému nebo webových stránek? Jak postavit rozhraní tak, aby nejvíce vyhovovalo uživateli?

Než se dozvíte smysl zkratky, použité v nadpisu mého příspěvku, zkuste si prosím položit následující otázky:
· Odinstalovali jste si nějaký program jen proto, že jste nakonec našli jiný a lepší?
· Mohou se od sebe odlišovat programy, které slouží ke stejnému účelu?
· Je hodně programů, které jste spustili jen jednou?
· Pokud jste nainstalovaný program nepoužívali, nebylo to i proto, že se vám zdál neovladatelný?
· Neměli jste pocit, že i kdyby jste se chtěli nakonec program naučit používat, že by vám to vzalo mnoho času?
· Neměli jste někdy pocit, že program, který jste chtěli, nebo byli nuceni používat, nekopíruje vaše zaběhané a fungující pracovní postupy?

Pokud jste si odpověděli "ano" alespoň na dvě výše uvedené otázky, mohlo by vás zajímat, čím vším se zabývá disciplína označovaná zkratkou HCI - Human Computer Interface.
Předmětem studia HCI, jak z názvu vyplývá, je komunikační rozhraní mezi člověkem a počítačem.

Interface = rozhraní

Kdybychom chtěli uvést pár konkrétních příkladů, které by osvětlovaly pojem rozhraní, brzy zjistíme, že všechny přístroje, které člověk používá k práci nebo zábavě, mají rozhraní. Rozhraní je ta část přístroje, která nám umožňuje komunikovat s přístrojem. Stejně tak i program, který vyvíjíme pro potenciální uživatele, je přístrojem.

Vlastnosti, které pak určují kvalitu jeho rozhraní, jsou:
interaktivita - rozhraní by mělo s uživatelem komunikovat, mělo by jej informovat o tom, co se děje
průhlednost - ovládání by mělo být jednoduché a reakce systému předvídatelné
přehlednost - uživatel se musí dobře orientovat nejen na jedné obrazovce, ale v celém systému
empatie - uživatel by měl mít pocit, že rozhraní je vytvořeno přesně pro něj
standardizace - zachování klasických a navyklých pracovních postupů uživatele i s ohledem na zvyklosti a standardy operačního systému, pro který je program navržen
srozumitelnost - pojmy, které rozhraní používá, by měly být obecně známy, popřípadě by měly být známy skupině uživatelů, pro které je program určen
návodnost - rozhraní by mělo provázet uživatele celým systémem tak, aby se navigaci v systému nemusel učit
ochrana - před nebezpečnými operacemi, které by mohly připravit uživatele o data
pomoc - vybavení přehlednými helpy a pomůckami

Standardy
Málokterý designér palubních desek a ovládacích prvků automobilů si dovolí pohnout se standardy pro tuto oblast určenými. Těžko někde najdete automobil, ve kterém by se nezapínaly stěrače páčkou vpravo pod volantem. Designéři a tvůrci aplikací i webů tak těsně standardy svázáni nejsou. Mnoho je dovoleno a mnoho je používáno. Jenže za tím, co se člověku může na první pohled líbit, se skrývá další aspekt, který může velmi často rozhodnout o tom, zda daný program může dosáhnout komerčního úspěchu. Tímto aspektem je například dodržení standardů pro tvorbu uživatelského rozhraní:
· standardy operačních systémů
· oborové standardy
· zvyklosti uživatelů

Zatímco jsou standardy operačních systémů dodržovány (už z toho důvodu, že je používají nástroje pro vývoj aplikací), méně často se ptáme na zvyklosti uživatelů a oborové standardy. Pokud budeme chtít vyvinout účetní systém, není problém naprogramovat vše, co je potřeba. Pokud ale budeme chtít naprogramovat co nejlepší účetní systém, ptejme se účetních:
· jak chcete, aby vypadaly formuláře?
· jak mají vypadat sestavy?
· jaká je hierarchie operací?
· co vám má systém nabídnout, pokud uděláte to a to?

To se dodělá
Zatím jsem se jen zlehka dotknul jednoho z témat, kterými se HCI zabývá. Rád bych se dalšími zabýval příště.
Zajímavá je ale diskuse o tom, kdy začít na uživatelském rozhraní pracovat. Všiml jsem si, že zatímco nad ergonomií a logikou ovládání praček, ledniček a kuchyňských robotů si lámou hlavy týmy psychologů a jiných specialistů, ovládání aplikací (i webovských stránek!) se pozornost věnuje až ke konci jejich vývoje. O specialistech ani nemluvě. A přitom včasné zahájení systematického vývoje uživatelského rozhraní přináší tolik výhod:
· šetří čas
· šetří peníze
· zdokonaluje aplikaci
· zvyšuje šanci komerčního úspěchu

Začneme-li totiž pracovat na uživatelském rozhraní na začátku vývoje aplikace, lehce zjistíme, že máme mnohem větší šanci definovat v systému ty funkce a operace, které uživatel opravdu potřebuje. Zároveň zjistíme, že naše představy o funkcích, které jsou z hlediska programového řešení pro nás geniální, uživatel vlastně nepotřebuje. To s sebou nese výhodu "ostřejších obrysů". Pokud má před sebou programátor přesnější definici celého projektu (a jeho výsledek v podobě předem definovaných dialogů a obrazovek tyto přesnější obrysy přináší), vyhne se chybám i v definici datových a programových struktur.
Na závěr jen takové malé naťuknutí. Zkusme při vývoji aplikací přestat používat pojem "uživatel". On si totiž až tak moc zase našeho systému neužívá. Doporučuji používat raději pojem "zákazník". Pak se podívejme do učebnic marketingu a přečtěme si něco o potřebách zákazníků. Odtud už je pak jen krůček k tomu, aby naše aplikace byly zaměřené více na zákazníka než na úlohy. Úspěšnost našeho projektu není určena jen algoritmy a designem. Náš zákazník vnímá tři vlastnosti systému: algoritmy, design a kvalitu rozhraní. Protože ale často kvalitu rozhraní vnímá více podvědomě, zůstává nám tento aspekt ukrytý. Zbývá si jen seřadit tyto tři aspekty dle důležitosti pro zákazníka. Jejich správné pořadí určí pravděpodobnost úspěchu.

K získání dalších informací o problematice HCI doporučuji výbornou studii na této adrese, kde najdete další odkazy k originálním zdrojům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: