Harvard Designer 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Harvard Designer 1.0

1. února 2001, 00.00 | Reinkarnace kdysi relativně drahého grafického balíku přichází společně s novou a sympatickou cenou 20 $. Co všechno může program po dvou letech uvedení na trh nabídnout dnešním zhýčkaným grafikům a animátorům?

V roce 1998 se Harvard Designer určitě řadil mezi nejzajímavější shareware grafické editory pro Windows (pro zajímavost vývoj programu začal už v roce 1991) s možností vytvářet jak statickou, tak i animovanou grafiku, za dnešních 20 $ má však stále co nabídnout. Harvard Designer neklade důraz na detailní kreslící či animační funkce, možnosti programu ale tvoří kompaktní celek. S pomocí programu můžete vytvářet ilustrace, animace, nebo webovou grafiku (v této oblasti má program některá ne zrovna nepodstatná omezení, ale nenáročným uživatelům určitě postačí).



Celé ovládání je navrženo jak pro zkušenější, tak i pro méně pokročilé uživatele, několik perfektně zpracovaných wizardů poskytuje velmi přehledné služby - pokud pomocníky nemáte zrovna dvakrát v lásce, nemusíte je používat. V Harvard Designeru lze mimo běžných věcí například konvertovat text na křivky, pracovat s obálkami objektů (envelopes) a cliparty, stínovat importované obrázky a objekty, vkládat OLE objekty, kreslit tzv. QuickShapes (nejrůznější spirály, lístky, stonky květin, geometrické útvary apod.), vyplňovat pozadí či objekty libovolnou texturou, používat vodoznaky, mnoho desítek druhů šrafování, pracovat s průhledností a maskami a řadu dalších věcí vlastních pouze profesionálním grafickým editorům.

Z předchozího stručného popisu některých kreslících a manipulačních funkcí je snad už jasné, že Harvard Designer je vektorově koncipovaný grafický editor, ve kterém můžete poměrně pohodlně pracovat s vrstvami/objekty - nutno však přiznat, že program vyžaduje dost rychlý počítač, na 300 MHz Celeronu toho s velkým pohodlím zrovna moc nenakreslíte. Pro usnadnění práce s objekty máte k dispozici databázi mnoha druhů klipartů, protože však pro tyto objekty používá program svůj vlastní grafický formát, nelze jednoduše přidávat nové - je však možné kliparty/objekty zkonvertovat a zkopírovat je do příslušných adresářů.



Wizardy jsou užitečnou pomůckou především pro začátečníky, v několika krocích doslova vedou grafika za ručičku a s jejich pomocí můžete například navrhovat, respektive z dostupných předloh vybírat textové efekty (s použitím envelopes), usazovat text na křivku, definovat mnoho druhů okrasných orámování, stínovat objekty apod. - viz čtyři ukázky.






Každý vektorový objekt může být převeden na bitmapu, usazen na příslušné místo stránky v horizontálním či vertikálním směru, zařazen do animace, nebo exportován v mnoha formátech (program umí pracovat s celkem 11 grafickými formáty včetně PhotoCD, samozřejmostí je i podpora rozhraní TWAIN) s webovou nebo optimalizovanou paletou barev. Při převodu do indexových barev můžete použít rastrování, na výběr máte klasický typ ordered a mnohem dokonalejší error difusion. Exportní možnosti jsou relativně chudé, náročnějším webdesignérům určitě nebudou vyhovovat, což je jedno z omezení dané zejména věkem programu.

Jak už jsem psal v úvodu, má Harvard Designer i po letech co nabídnout, vektorových grafických editorů se srovnatelnou cenou zase tolik není. Profesionálům samozřejmě nelze program doporučit, začínáte-li však s vektorovou grafikou, možná byste mohli jeho vyzkoušení zvážit, třeba do doby, než najdete něco lepšího.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: