Grafika trochu jinak, aneb šetřete svůj zrak - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Grafika trochu jinak, aneb šetřete svůj zrak

11. ledna 2002, 00.00 | Zrak je sice jeden z nepostradatelných smyslů, řada majitelů počítačů si ho však málo váží. Ne, nemám na mysli low-end monitory v řadě případů s pochybnou kvalitou obrazu, ale hlavně jeho obnovovací frekvenci.

I když prakticky každá novější grafická karta je schopna obnovovat obraz s dostatečnou frekvencí, v řadě případů ale ovladače neposkytují dostatečně přehlednou funkci pro nastavení obnovovací frekvence pro jednotlivá rozlišení. Ve Windows si sice po zvolení vhodného driveru k monitoru můžete zpravidla vždy pro dané rozlišení nastavit i obnovovací frekvenci, o nějakém komfortu se ale nedá vůbec mluvit. Výrobci grafických karet řeší tento problém po svém, a tak u solidních značek zpravidla najdete nějakou utilitku pro pohodlné hromadné nastavení refreshe obrazu v jednotlivých rozlišeních, někdy bývá tato utilitka dokonce přímo součástí ovladačů (např. Asus) ke grafické kartě. Co ale v případě, když byste si rádi obnovovací frekvenci nastavili sami, ale ovladače tuto možnost přímo neposkytují a nastavovat refresh ručně pro každé rozlišení (Windows si obvykle kupodivu toto nastavení pamatují) ve vlastnostech obrazovky se vám nechce? Řešením jsou externí prográmky.Jedním z techto prográmků je freewarový HzTool určený pro Windows 95/98, který nabízí přehledné menu se všemi nejčastěji používanými rozlišením a příslušná nastavení ukládá přímo do registrů Windows. HzTool funguje s grafickými čipy nVidia, S3, Matrox, ATI, Voodoo a dalšími a s jeho pomocí můžete snadno a rychle nastavit obnovovací frekvenci obrazu pro jednotlivá rozlišení. Mimo jiné umí HzTool také nastavit defaultní rozlišení a parametry monitoru přímo zadáním číselných hodnot, pokud ale neznáte parametry vašeho monitoru, raději se do těchto úprav nepouštějte.

HzTool je šikovná utilitka, nefunguje ale nikde než ve Windows 9x. To nám ale nemusí vůbec vadit, pro Windows 2000/XP je totiž určen jiný prográmek s krkolomným názvem Windows 2000/XP NVidia Refresh Rate Fix, který podporuje všechny stávající grafické čipy nVidia. Tento prográmek určitě ocení všichni uživatelé Windows 2000/XP, protože v ovladačích grafických karet pro tyto operační systémy na rozdíl od ovladačů pro Windows 9x často podobný nástroj chybí.První obrazovka programu je pouze informační a slouží k výběru grafického adaptéru, v další části pak už probíhá nastavení obnovovacích frekvencí pro jednotlivá rozlišení. Defaultní frekvence jednotlivých rozlišení u Windows 2000/XP je (ne)bezpečných 60 Hz a není tedy pochyb o tom, že pro šetření očí lze důrazně doporučit nastavení výrazně vyšší frekvence. Refresh obrazu si můžete nastavit pro 256 barev, 16 bitů a True Color zobrazení (32 bitů), měli byste ale znát parametry svého monitoru. Obecným doporučením je refresh alespoň 100 Hz u vyšších rozlišení (což ovšem vyžaduje skutečně kvalitní monitor s dostatečnou šířkou pásma atp.), ale i při hraní her v nižších rozlišeních je vhodné šetřit zrak co nejvíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: