GlobFX Composer 1.03 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

GlobFX Composer 1.03

17. srpna 2001, 00.00 | GlobFX Composer sice vypadá jako klasická nelineární videostřižna, jeho zaměření je ale úplně jiné, slouží totiž na výrobu kvalitních slideshow a screensaverů.

Myšlenka vyrábět slideshow, videoprezentace nebo "prezentační" šetřiče obrazovky jistě není nová, v případě GlobFX Composeru firmy GlobFX Technologies ji ale autoři programu dovedli téměř k dokonalosti. GlobFX Composer patří mezi novou generaci programů na výrobu nejrůznějších video prezentací, screensaverů a slideshow, které přímo využívají 3D grafický akcelerátor pro zajištění plynulých přechodových efektů. GlobFX Composer je určen pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, ke své činnosti potřebuje MS Media Player a jeho cena je 50,- USD.GlobFX Composer díky časové ose a objektovému způsobu práce na první pohled vypadá jako videostřižna či postprodukční program a jako takový se i chová. Můžete tedy do jednotlivých stop importovat libovolný obrázek či zvuk, který lze dále doplnit textem a vše vhodně poskládat s pomocí různých přechodových efektů. Jednou z hlavních předností programu je rychlost výsledné prezentace, která s rychlým 3D akcelerátorem zvládne běžet rychlostí až 60 snímků/s - GlobFX Composer podporuje přes DirectX a OpenGL prakticky jakoukoliv grafickou kartu, záleží však na rychlosti grafického čipu a procesoru, kolik snímků/s bude prezentace schopna "vyprodukovat". Autoři programu doporučují grafické karty s čipy ATI Rage / Radeon nebo čipy nVidia TNT2 / GeForce (nebo rychlejší). Mezi základní nastavení patří volba driveru použitého pro zobrazování, vybírat můžete z již zmíněných standardů DirectX (verze 7 nebo 8) a OpenGL.Každá animace / video vytvářená v GlobFX Composeru má svoje vlastní preference obsahují nejrůznější nastavení související s přehráváním, poměrem stran obrazu, pozadím, eventuálně možností spuštění výsledné prezentace ve fullscreenu. Každý importovaný objekt pak má též svoje vlastní preference (viz šest dalších obrázků) definujících jeho vlastnosti v animaci, bohužel bez možné interaktivity (když nepočítám možnost "aktivovat" objekty s pomocí časové linky) s ostatními objekty.


Při definování transition efektů můžete vybírat z celkem slušné nabídky něco málo přes sto 2D a 3D efektů aplikovatelných jako IN či OUT podobně jako například ve Scale. Potěší i podpora formátů MIDI a MP3 pro zvukovou stopu (která může být ale na rozdíl od ostatních stop pouze jedna), stejně jako podpora drag&drop a tzv. real-time interface umožňující okamžitě přehrát výslednou animaci se všemi transition efekty bez nutnosti generovat náhled.


Importované obrázky jsou uloženy v knihovně, ze které je můžete snadno vybírat, prohlížet si jejich vlastnosti a určit jejich případné opakování v horizontálním i vertikálním směru (např. pro výrobu pozadí). Aby nebyla výsledná prezentace příliš dlouhá, obsahuje GlobFX Composer i některé nástroje potřebné k optimalizaci obrázků jako je například /images Optimizer (viz další velký obrázek) konvertující obrázek do formátu JPEG s nastavitelnou kvalitou komprese, vyhlazováním apod.
Program umí pracovat s českými TTF a AT1 fonty, výslednou animaci můžete uložit ve formátu pro GlobFX Player (který je součástí celého balíku nebo si ho můžete stáhnout samostatně zdarma) nebo exportovat jako standardní screensaver Windows, další možností je pak export v EXEcutable formátu nebo ve formě jednotlivých obrázků. Exportovat můžete prezentaci i jako klasické AVI video, v tomto případě ale (poněkud nepochopitelně) neumí GlobFX Composer vložit do videa zvuk.

GlobFX Composer je vynikající, velmi rychlý (v některých případech dokonce tak rychlý jako v tomto ohledu pověstná Scala) a poměrně kvalitní nástroj na výrobu nejrůznějších neinteraktivních prezentací se slušnými možnostmi exportu a především snadno pochopitelným ovládáním zastupovaném zejména přehlednou časovou linkou. Program sice ani zdaleka nenabízí rozsah možností klasických videostřižen, pro tyto účely ale nebyl navržen a svou práci zvládne na jedničku. Cena 50 USD se může zdát vysoká, ale opak je pravdou a při kvalitách GlobFX Composeru je to částka přijatelná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: