Freeware XnView 1.37 - nejen vynikající prohlížeč a konventor obrázků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Freeware XnView 1.37 - nejen vynikající prohlížeč a konventor obrázků

2. září 2002, 00.00 | Před více než dvěma lety jste si na našem serveru mohli přečíst recenzi na univerzální image browser a konvertor obrázků XnView. Vývoj XnView se samozřejmě nezastavil, takže se podíváme, co všechno umí tento vynikající freewarový nástroj v současné době.

{Úvod}

Protože o XnView od Pierre-E Gougeleta toho bylo už napsáno víc než dost, nebudeme se zdržovat jeho podrobným představováním a podíváme se rovnou na základní fakta, týkající se tohoto špičkového freewarového image browseru a konvertoru obrázků v jednom. XnView patří mezi programy, které svou popularitou přesáhly jeden operační systém a díky volně dostupným zdrojovým kódům je společně se svými dalšími kolegy Nview, Nconvert & View a balíkem GFL SDK k dispozici nejen pro MS-DOS/PC-DOS a Windows 3.1, 95/98, NT, ME, 2000, XP (kterou jsem testoval), ale také pro řadu dalších počítačových platforem s různými operačními systémy, jako je například ATARI ST/STe/Falcon/TT, PC x86 Linux v2.x (X Window & Lesstif/openMotif), PC x86 FreeBSD v3.x (X Window & Lesstif/openMotif), Silicon Graphics IRIX v5.2+, Sun Solaris v2.5.1+, Solaris x86 v8.0, HP-UX v11.0+, AIX v4.2+, BeOS v5.0+ a nově také ve verzi pro Mac OS X. Modularitu XnView dále rozšiřují externí knihovny a plug-iny ve vlastním formátu, které najdete například na této adrese. Další výhodou XnView je také jeho relativně snadná lokalizovatelnost, takže v současné době existuje překlad všech menu apod. ve zhruba 40 jazycích, češtinu má "na svědomí" Petr Bohdan.


vestavěný náhledový systém

Jednoduché a přehledné grafické rozhraní programu s velkými ikonkami nijak zvlášť nenaznačuje solidní paletu funkcí, kterou XnView nabízí. Protože je program primárně zaměřen na prohlížení a konverze obrázků (konverze viz samostatná kapitola), jsou tomu podřízeny jeho základní funkce integrovaným thumbnail systémem počínaje (velikost náhledů v něm bohužel nelze přímo měnit) a možností otevřít si více obrázků současně. Hlavní síla XnView je ale v podpoře mnoha desítek známých i mnoha desítek více či méně exotických grafických formátů, takže prohlédnout a zkonvertovat můžete opravdu takřka vše, co se Vám kdy dostane na disk. Seznam podporovaných grafických formátů je natolik rozsáhlý, že ho zde nemá smysl uvádět - můžete si ho prohlédnout v jeho detailní podobě přímo na stránkách XnView. V image browseru můžete používat pro rychlé provádění požadovaných akcí kontextové menu, v XnView samém jsou pak jednotlivé akce dostupné přes hotkeys, ikonky či klasické menu. Po otevření obrázku můžete například přes ikonky prohlížet předchozí či následujíc obrázek v aktuálním adresáři, podobné navigační prvky jsou k dispozici i při prohlížení vícestránkových TIFF souborů. Z náhledového systému, respektive k němu příslušejícího image browseru, lze také vytvářet seznamy obrázků (jednoduché indexování), kopírovat či přesouvat obrázky, vytvářet obrázková alba v podobě HTML dokumentů, spustit prezentaci vybraných obrázků, nebo třeba nastavit obrázek jako pozadí plochy Windows. Pokud se náhodou stane, že XnView nedokáže obrázek správně identifikovat nebo je poškozen, automaticky se spustí vestavěný prohlížeč, zobrazující daný soubor v jeho hexa podobě, což umožňuje jeho případnou manuální identifikaci.


image browser - více souborů otevřených najednou


image browser - prohlížení neznámého typu souboru

Mezi základní funkce XnView patří mimo prohlížení a konverze obrázků také možnost kdykoliv si grabnout celou obrazovku, aktivní či neaktivní okno přes vestavěný screen capture modul, přičemž program podporuje i vícenásobné snímání obrazovek s pomocí nastavené hotkey. Každý otevřený obrázek lze velmi rychle a pohodlně oříznout (pouze dle možností pravoúhlého výběru), nebo vybranou část zkopírovat do schránky - stejně jako u náhledového systému jsou k dispozici také základní souborové operace, jako je mazání, přesouvání či kopírování otevřených obrázků včetně dávkového přejmenování souborů.


image browser - úpravy obrázku

Přímo z XnView můžete také skenovat, pomocí dávkového snímání lze dokonce naskenovat například více výřezů z jedné velké fotografie - jednotlivé skeny jsou ukládány s příslušným indexováním a ve vybraném formátu do nastaveného adresáře. XnView obsahuje i několik tradičních funkcí pro změnu velikosti obrázku, jeho automatické oříznutí dle barvy pozadí (opět pouze v intencích pravoúhlé obálky) a mimo jiné také tvorbu vícestránkových TIFF souborů. Mezi dalšími nástroji, dostupnými v XnView, najdete i funkci pro vytvoření textového listingu vybraných souborů se základními informacemi o každém z vybraných souborů.



[-more-]{Preference XnView a konverze obrázků}

Preference XnView nemůžeme nechat při popisu programu stranou, neboť obsahují řadu funkcí, které u jiných image browserů nenajdete. Mimo všeobecných věcí, jako je chování programu při prohlížení obrázků, ukládání pozice okna, zobrazování nápovědy k ikonkám, potvrzování smazání souborů, třídění souborů v náhledovém systému, zobrazování GIF animací, gamma korekcím a spoustu dalších obvyklých věcí si můžete v preferencích programu například nastavit, zda bude či nebude rozpoznávat soubory podle přípony nebo i podle jejich interní struktury, což se hned tak u programů pro Windows nevidí.


preference - sekce "Různé"


preference - sekce "Zobrazení"


preference - sekce "Prohlížeč"


preference - sekce "Panel"

Podobně si můžete nastavit i vzhled přesněji řečeno dostupných funkcí pro jednotlivé panely nástrojů, stejně jako jazyk celého GUI, přidat některé akce prováděné programem do prostředí Windows Shellu (kde jsou pak přístupné z kontextového menu například v Exploreru a dalších programech), program také může fungovat v roli vstupního modulu pro import obrázků či fotografií, získaných z rozhraní USB. Asociace požadovaných typů souborů můžete vytvořit přímo z XnView podle přípony nebo podle názvu souboru, samostatnou kapitolu pak tvoří sekce "Zápis", ovlivňující jednotlivé grafické formáty, které umí XnView ukládat.


preference - sekce "Instalace"


preference - sekce "Typy souborů"


preference - sekce "Zápis"

Při konverzích obrázků máte mimo ruční konverze na výběr ještě dávkovou a sekvenční konverzi, lišící se automatizací práce se soubory - u dávkové konverze je nutné soubory vybírat ručně, u sekvenční konverze můžete nadefinovat vstupní i výstupní masku. Celou dávku lze samozřejmě uložit a později načíst, u obou typů konverze pak máte k dispozici ještě další pokročilé operace se zkonvertovanými soubory. Jedná se o různé konverzní, manipulační a hlavně o image processingové operace, jako jsou například převody barev, otočení obrázku či jeho stranové převrácení, úpravu jasu, kontrastu, vyvážení barev a několik desítek filtrů (různé typy detekcí hran, maximum, minimum, media cross, mozaika, zaostření, negativ, rozmazání, solarizace, rozřezání, vlnění a další). Jednotlivé operace řadíte rovněž v dávce, pořadí operací lze tedy definovat pouze při jejich výběru samém.


konverze obrázků - "Pokročilé operace"


konverze obrázků - "Sekvenční konverze"

[-more-]{Image processing, prezentace, tiskové funkce a závěr}

O image processingu, dostupném v XnView, už byla řeč v předchozí kapitole, věnované mimo jiné dávkovým konverzím, tím ale samozřejmě možnosti XnView ještě nekončí. Všechny výše jmenované filtry jsou totiž dostupné i při manuálním zpracování obrázků, a to pochopitelně včetně reálného náhledu. Pokud se něco nepovede nebo nejste s výsledkem spokojeni, můžete se funkcí Zpět kdykoliv vrátit zpátky k původnímu stavu obrázku. Na obrázcích dole je několik screenshotů menu s různými dostupnými efekty a filtry, ke kterým si ještě můžete nadefinovat vlastní uživatelské filtry pomocí známé "filtrové" matice. I když celkové možnosti XnView v oblasti image processingu zkušenějším grafikům nemají příliš co nabídnout, pro základní úpravy obrázků tyto funkce plně postačují a lze je tedy hodnotit celkem kladně.


image processing - efekt "Víření"








Prezentační možnosti XnView patří mezi klasiku a i když vlastně nenabízí nic zvláštního ani žádné přechodové efekty, lze pomocí prezentace rychle a pohodlně prohlížet velké množství obrázků ve fullscreenu či v okénku. Při prezentaci si můžete zapnout zobrazení názvu obrázku, nechat velikost obrázku přizpůsobit velikosti okna, nebo si nastavit pauzu mezi jednotlivými obrázky (které lze zobrazovat i v náhodném pozadí). Užitečnou funkcí je i potlačení chyb při čtení, kdy se celá prezentace zbytečně nezastaví na souboru, jehož interní struktura je poškozena. Tiskové funkce XnView jsou o něco bohatší než prezentační možnosti. Před tiskem si můžete vybrat, jakým způsobem bude obrázek vytištěn (zda bude využívat celé rozměry stránky, nebo bude vytištěn s vlastními rozměry či s vlastním měřítkem), nastavit lze samozřejmě i orientaci, zapnout můžete i tisk názvu souboru včetně jeho kompletní cesty, případně i popis a obvyklé informace o daném obrázku. S pomocí XnView lze také (pravda s jistým úsilím) tisknout obrázkové katalogy, stačí aktivovat službu tisku všech vybraných obrázků a tisknout je po jednom, inteligentnější funkcí je však nejprve vytvoření přehledu vybraných obrázků v integrovaném náhledovém systému (nebo tvorba HTML obrázkového alba) a jeho následný tisk.


tiskové funkce a jejich základní možnosti

XnView je názornou demonstrací spolupráce mnoha programátorů a překladatelů, pracujících na různých počítačových platformách a operačních systémech, a jako takový nemá XnView ve své multiplatformnosti a možnostech využití příliš velkou konkurenci. Podporou mnoha desítek známých i méně známých grafických formátů se může pochlubit jen velmi málo srovnatelných image browserů, mezi silné stránky programu patří zejména konverze a operace s obrázky. Protože ale z pochopitelných důvodů nelze srovnávat všechny existující verze obdobných programů pro různé operační systémy, zůstává neoddiskutovatelným faktem, že XnView patří do "zlatého" fondu univerzálních freewarových image browserů a může svým uživatelům nabídnout v řadě ohledů velmi kvalitní služby za nulovou cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: