FotoTime FotoAlbum 2.4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

FotoTime FotoAlbum 2.4

3. července 2001, 00.00 | Téměř každá firma nabízející umístění obrázkových alb na internetu už má nebo vyvíjí vlastní katalogizační nástroje a managery pro práci s obrázky. Dnes se podíváme na jeden ze zdařilejších produktů, FotoAlbum firmy FotoTime.

FotoTime FotoAlbum je freeware podobně jako většina jeho profesionálních kolegů umožňujících sdílení souborů na Internetu (zdarma či za poplatek) a je určen pro všechny verze Windows s výjimkou v3.x. FotoAlbum pracuje jako typický organizér, na starost má ovšem namísto textových dat obrázky. Program umí grafiku kategorizovat do jednotlivých fotoalb, prohlížet je, třídit, filtrovat a archivovat pro pozdější použití. Přímo z prostředí FotoAlbumu lze provádět jednoduché manipulace s obrázky, které je samozřejmě možné importovat jak z disku či Internetu, ale také z digitálního fotoaparátu nebo skeneru.

Prostředí programu se nijak zvlášť neliší od klasických image browserů. I zde tedy najdete Explorer, náhledový systém s nastavitelnou velikostí zmenšenin s jejich rychlým přepínáním do jedné ze tří přednastavených velikostí a kontextové menu se základními manipulačními a prohlížecími funkcemi dostupnými k danému obrázku. Každý obrázek může být zařazen do libovolné kategorie (FotoAlbum podporuje drag&drop) nebo alba, můžete k němu připsat komentář, stanovit či upravit datum a čas jeho vzniku, specifikovat klíčová slova použitá pro vyhledávání a také určit, zda bude obrázek možno publikovat na webu.Integrovaný image browser není sice nijak zvlášť komfortní, ale mimo zobrazení aktuálního obrázku nabízí i zobrazení předchozího a následujícího snímku, možnost stručného popisu obrázku, jednoduché slideshow a samozřejmě i tiskové funkce. Filtrování obrázků lze provést buď ručně nebo mnohem pohodlněji s pomocí vestavěného filtru s definicí parametrů (název obrázku, datum, čas, textový řetězec, klíčové slovo apod.) pro aktuální filtr. FotoAlbum přímo podporuje několik desítek digitálních fotoaparátů několika výrobců, u těch ostatních je možné použít import snímků přes rozhraní TWAIN.


Archivační možnosti FotoAlba spočívají jednak v ukládání databáze snímků na disk a také v možnosti exportu vybraných snímků nebo vytvoření CD předlohy včetně případného autostartu a slideshow - prohlížeč respektive FotoAlbum je v tomto případě uložen do zvoleného adresáře též a celé CD pak už jen stačí jen vypálit a o víc se nestarat. Ucházející jsou i tiskové funkce obsahující přehledně tříděné předlohy s různým rozmístěním a velikostí obrázku/obrázků na tiskové ploše včetně bohatě dimenzovaného náhledu.Výhodou FotoAlbum je jeho nulová cena, slušný rozsah podporovaných grafických formátů (několik desítek) i digitálních kamer, přehledné grafické rozhraní a slušné katalogizační i exportní funkce. Pokud chcete, můžete si na serveru firmy FotoTime založit konto a sdílet či zálohovat obrázky na Internetu, podmínka používání programu to ale není. FotoAlbum je stabilní program, za dobu testování (pod Windows 98) se mi ho prostě shodit nepodařilo, což se rozhodně nedá říci o některých taktéž freewarových či komerčních programech s podobným zaměřením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: