FotoKrám 13.0, první preview - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

FotoKrám 13.0, první preview

FotoKrám

1. dubna 2001, 00.00 | Adobe, Corel, Macromedia, jeden významnější softwarový gigant než druhý. Zapomeňte však dnes na Photoshop, Illustrator, CorelDraw či Freehand, zcela nečekaně přichází FotoKrám pro Widows, Lenux a Machintosh!

Nechtěli jsme věřit, když z ničeho nic do redakce dorazilo oficiální tiskové prohlášení anonymní firmy respektive jejího tiskového mluvky Hugo Hackera oznamující šokující informace o zbrusu novém grafickém editoru FotoKrám, jehož uvedení na trh se plánuje v nejbližší době. Vyvinuli jsme téměř nadlidské úsilí, abychom totálně časově zaneprázdněného koordinátoru celého projektu Huga Hackera sehnali k telefonu, a tak vám jako první můžeme nabídnout exkluzivní rozhovor o vývoji, možnostech a plánované distribuci FotoKrámu.

Dobrý den, jsem rád, že jste si ve svém nabitém programu konečně našel trochu času, mohu vám položit několik otázek týkajících se FotoKrámu?

H.H.: Ale jistě, co konkrétně byste chtěl vědět a nebojíte se na to zeptat?

Například jak to, že o FotoKrámu dosud nikdo neslyšel?

H.H.: Pokud máte na mysli sonické šíření zvukových vln na větší vzdálenost, pak máte pravdu, ale naše centrum se už delší dobu nachází ve zvukotěsné místnosti bez oken vyložené měkkým plyšem s koženkovým potahem v neutrální bílé barvě. Vzhledem k tomu, že vývoj FotoKrámu probíhal a stále probíhá v přísně sterilním prostředí Closed Source, kdy žádný z programátorů v jednotlivých odbojových buňkách neví na čem právě pracuje jeho kolega, je zaručeno, že flexibilita vzniklého kódu je prakticky nekonečná, což výraznou měrou přispívá k rozšíření funkcí a tedy i možností FotoKrámu. To celé při pravidelné terapii koordinuji já osobně a protože se naše týmová práce blíží k závěru, rád bych si s vámi o tom pohovořil.

Huh?!? No nic, každopádně jsou vaše programovací postupy pozoruhodné, ale můžete teď v krátkosti popsat možnosti FotoKrámu?

H.H.: To nedokáže asi nikdo, ale pokusím se shrnout alespoň základní fakta. Stručně řečeno, možnosti FotoKrámu jsou prakticky neomezené. Začnu ale od začátku. Jak jistě víte, kdysi dávno naši příbuzní rodu Homo Sapiens zbůhdarma a zcela vědomě čmárali různobarevnou hlinkou po skále a nevědomky tak vytvářeli pravěké graffiti. Mimochodem, odstranění těchto mnohdy primitivních čmáranic vyžaduje i dnes značné úsilí, naštěstí pravěcí hlinkoví sprejeři už dávno následovali mamuty do věčných lovišť. Protože však již tehdy naše firma pořádala první pracovní nábor ohledně FotoKrámu, podařilo se nám mezi lovci mamutů angažovat talentovaného programátora Kopčema a jeho neméně zdatného souputníka Veverčáka, kteří okamžitě poté, co se jim podařilo rozdělat oheň třením dvou disket o sebe, jako první praprogramátoři nastínili cestu, jakou se bude FotoKrám ubírat.

Momentálně se program skládá z několika modulů, přičemž dokonalá láhvová struktura s několika desítkami 10 nebo 12 % pludžinů zajišťuje všechny myslitelné funkce, které konkurence prostě nemůže nabídnout. Loňská alfaverze FotoKrámu měla 2000 funkcí, letos to je už 2001 funkcí a v příštím roce plánujeme další významné rozšíření programu na 2002 funkcí a tak hodláme s vývojem pokračovat až do roku 2999, kdy ukončíme i technickou podporu, neboť program bude mít již tolik funkcí, že uživatelům prostě nebudeme schopni poradit, jakou funkci vyzkoušet dřív a hlavně co daná funkce vlastně dělá.

Jistě vás bude také zajímat, jakým způsobem FotoKrám pracuje. Upustili jsme od všech více či ještě více primitivních vektorových či bitmapových 1D/2D/3D kreslících nástrojů a nejdůležitějším modulem FotoKrámu je takzvaný "Fantastic Vizualizer", který s pomocí několika zmíněných pludžinů dokáže dle představ uživatele vytvořit jakoukoliv kresbu či předmět, na jaký si jen pomyslí. Vzhledem k dopadům Vizualizeru na světovou ekonomiku jsme zrušili vývoj několika dříve plánovaných podpůrných pludžinů ´Fort Knox´, ´Diamonds´, či ´Money´, taktéž jsme integrovali pomocný emoční filtr důsledně limitující použití Vizualizeru při typických pozitivních představách ´well-turned girl´, ´sex-shop´ apod.

Je nám také jasné, že i přes nedostižný náskok našeho FotoKrámu v oblasti kreslení a vizualizace by mohli někteří uživatelé dát přednost grafickým editorům s vyšší verzí, proto bude první verze FotoKrámu hrdě nést rovnou číslo 13, což nám zároveň zajistí čas na další vývoj programu v zatím bezkonkurenčním "šestkovém" či "desítkovém" prostředí.

Jsme si vědomi faktu, že Vizualizer bude ke svému běhu potřebovat velmi výkonný počítač, zvláště pak interní INT i FPU sčot moduly musí být i přes integrovaný emoční filtr schopny vyvinout značné úsilí při plnění leckdy chlípných či hmotných představ uživatele. Proto je součástí FotoKrámu speciální urychlovací pludžin, který dokáže výhradně softwarovou cestou zvýšit frekvenci kteréhokoliv ze současných procesorů zhruba o 5-8 GHz. Těchto výsledků je dosaženo námi vyvinutým postupem EvE neboli Emulace v Emulaci a používají se při něm výhradně tajné instrukce procesorů v nereálném režimu. Navíc nebude nutno žádnou z verzí FotoKrámu lokalizovat, neboť při každém spuštění se program s využitím integrovaného GPS systému sám překompiluje (u cyrilice se bude kompilovat rovnou v azbuce a u arabštiny bude kompilace samozřejmě standardně probíhat zprava doleva) a současně přeloží do aktuálního makrojazyka Widows a dalších operačních systémů. Testování programu zajišťuje moje nevlastní tchyně, která se současně stala jedním z betatesterů a ve volném čase vychytává programu mouchy a jiný nepříliš chutný hmyz.

To je sice skvělé, ale není 5-8 GHz na takové funkce trochu málo?

H.H.: Prosím pochopte, že akcelerační algoritmus je teprve v počátcích svého vývoje, sežereme-li více dostatečně zplundrovaných programátorů, bude možné kolaborovat na mnohem širší bázi než dosud a výkon půjde exponenciálně doleva.

Zajímavý blábol, musím se přiznat, že jsem ho ne zcela pochopil...

H.H.:
Nic si z toho nedělejte, nejste sám, řada z našich vývojových pracovníků ho nepochopí nikdy a ani to od nich nečekáme, najali jsme je na práci a ne na přemýšlení.

To mě opravdu těší, ale pojďme dál. V interních materiálech vaší anonymní společnosti jsou nastíněny zajímavé metody prodeje FotoKrámu, jakou strategii prodeje plánujete pro Evropu, konkrétně Česku republiku?


H.H.: Myslím, že vím kam směřujete, určitě máte na mysli naše prodejní heslo "Buy or not to buy?". Jeho autorem byl jeden neznámý anglický dramatik, který kdysi též patřil mezi naše vývojové pracovníky, bohužel po mezinárodním konfliktu s jakýmsi severským královstvím byl z politických důvodů nucen vzdát se své funkce sloganmanagera. Jednoznačně upřednostňujeme především druhou polovinu prodejního hesla a v našich prodejnách po celém světě (tedy poněkud překvapivě i v ČR) a u potulných mobilních dealerů si bude možno FotoKrám bezplatně zkopírovat. Plně recyklovatelné paměťové médium ve formě děrných štítků pochopitelně poskytneme zdarma a pro prvních 100 000 zájemců je dále připravena sleva.

Sleva na bezplatné zkopírování?!?

H.H.: Jistě, naši marketingoví pracovníci zjistili, že se FotoKrám bude mnohem lépe šířit, když za to budeme lidem platit. Zavrhli jsme totiž dříve plánované šíření programu formou e-mailového viru, neboť vzhledem k plně automatické instalaci by si určitě nikdo nebyl schopen FotoKrám nainstalovat.

To je jistě užitečná informace, ale v jakých prodejnách vlastně hodláte FotoKrám prodávat?

H.H: No přece v našich firemních kamenných a internetových FotoKrámech, jejichž výstavbu již máme předem naplánovánu a v první fázi bychom chtěli zprovoznit něco přes deset tisíc FotoKrámů.

Ale to bude drahé, nebo ne? Z jakých zdrojů je vůbec vývoj FotoKrámu a jeho propagace financována?

H.H.: Prosím nezapomínejte, že programátorům platíme zásadně v minimálně 98% naturálií standardu Kremlovskaja a že výše zmíněný modul Fantastic Vizualizer byl po návázání kontaktů s investory a prosazení mojí sličné manželky (mimochodem loni získala titul Miska 1999) do správní rady pochopitelně prvním, který jsme si zprovoznili pro naši interní potřebu...

Chápu, myslím že finanční zdroje jsou jasné, mohl byste mi tedy sdělit, kolik programátorů čítá váš tým?

H.H.: Naše (re)generační vývojové pracoviště zaměstnává zhruba deset šimpanzů na postech vedoucích pracovníků, v ochrance máme šest goril a tři orangutany a v expedici tuším, že jednoho nebo dva krtky. Všechno koordinuje nezbytný mozek, který také občas dohlíží na zvěrstva, které páchá ve správní radě moje milovaná choť.

Děláte si legraci?

H.H.: No nevím, ale někdy mi to tak připadá, ostatně už jste viděl některého z našich programátorů po pravidelné denní výplatě denaturovaných naturálií?

Neviděl, ale i přesto bych se na závěr rád zeptal, zda mi prozradíte alespoň přibližnou polohu vašeho vývojového střediska (předpokládám, že ZOO to asi nebude)?

H.H.: Hmm, co mám s vámi dělat. Na podrobné americké mapě Prahy můžete snadno zjistit, že v současné době se naše centrální pracoviště nachází v Praze Bohnicích, ale vzhledem k neustále narůstajícímu počtu vývojářů a samozřejmě i vývojářek plánujeme rychlou expanzi a založení nových poboček v Dobřanech a dalších renomovaných výzkumných ústavech s obdobně dlouhou tradicí. Ale teď už promiňte, mám opravdu málo času a odcházím koordinovat FotoKrám na skotský střik - čekám pouze na ochranku (poznámka: přicházejí dva urostlí muži v černém a Hugo Hackera si odvádějí...).

Aha! Tak teď už konečně chápu a přeji brzké uzdravení a mnoho úspěchů vám i FotoKrámu!!!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: