Expression 2.2, vektorový tajnůstkář - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Expression 2.2, vektorový tajnůstkář

13. září 2001, 00.00 | Expression je poněkud opomíjený a nepříliš známý vektorový grafický editor, který ale ve své nové verzi nabízí zajímavé služby a funkce. Co všechno program umí, o tom si můžete přečíst v tomto článku.

Expression 2 z produkce firmy Creature House je nepříliš známý grafický editor (možná se mám za co stydět, ale objevil jsem ho vlastně náhodou) určený k tvorbě vlastních ilustrací nebo zpracování a úpravám již hotových vektorových grafických kreací. Stejně jako každý z lepších vektorových grafických editorů, umí Expression 2 pracovat i s bitmapovými obrázky (a to několika způsoby), obsahuje zajímavé kreslící a manipulační módy pro tvorbu a úpravy tzv. skeletálních objektů a mimo jiné disponuje slušnými importními a exportními možnostmi a může tak dobře posloužit při práci s vektorovou grafikou. Expression 2 stojí 139 USD (neboxovaná verze) a existuje ve verzích pro Windows (95/98/ME/NT4/2000) i Macintosh, 30ti denní zkušební verze je k dispozici zdarma.



Aby bylo Expression 2 vůbec možno používat například jako doplňkový nebo klidně i hlavní grafický editor pro práci s vektory, je takřka bezpodmínečně nutná kompatibilita se stávajícími a běžně používanými vektorovými a bitmapovými formáty. Tuto nezbytnou podmínku splňuje program téměř bez zbytku, neboť zvládne importovat i exportovat formáty Adobe Illustratoru 3.x až 8.x včetně podpory uměleckých brushů, které umí zkonvertovat do vlastního formátu tzv. skeletal strokes. Možný je i import z Illustratoru a dalších programů pomocí klasických operací Copy/Paste a mezi další samozřemosti patří i možnost exportu grafiky ve formátu Adobe Photoshopu včetně zachování vrstev a obsahu alfa kanálu. Autoři Expression 2 navíc poměrně rafinovaně vyřešili podporu dalších méně často používaných formátů - máte-li totiž nainstalovaný Photoshop 4.x a vyšší, umí Expression 2 využít jeho "file format" plug-iny, což dává programu zajímavé možnosti práce s mnoha dalšími grafickými formáty.



Není snad třeba zdůrazňovat, že Expression 2 umí exportovat též formát Flash, primárně je ovšem podpora Flashe zaměřena hlavně na tvorbu tlačítek a navigačních prvků pro webové stránky. Protože Expression 2 podporuje i Photoshop kompatibilní plug-iny (bohužel pouze některé - většinou od verze Photoshopu 4.x výš - například KPT3 v programu nepracují), máte k dispozici i poměrně slušné manipulační a efektové možnosti při práci s bitovými mapami. A to už se dostáváme k tomu hlavnímu, kreslícím funkcím. Je myslím zbytečné popisovat základní kreslící a editační nástroje (kterých má Expression 2 opravdu hodně), kterými disponuje každý vektorový grafický editor, podíváme se tedy pouze na specialitky, které program nabízí. O tzv. Strokes neboli rozličných nástrojích pro kreslení nejrůznějších grafických objektů už byla řeč výše - jsou v podstatě ekvivalentem uměleckým brushům v Adobe Illustratoru a nabízí i podobné možnosti při kreslení. Při editaci Flash tlačítek máte k dispozici samostatnou paletku pro definování odkazů a dalších věcí spojených s vlastnostmi tohoto "webového" formátu. Spokojeni budete určitě i při práci s fonty, pracovat můžete jak s TTF, tak i s AT1 fonty - AT1 formát je podporován bohužel pouze u Windows 2000, přítomnost ATM Manageru totiž Expression 2 poněkud samolibě ignoruje. Detailní možnosti při nastavování brushů, práci s paletou barev a precizní práce s jednotlivými vektory jsou u profesionálního grafického editoru opět natolik samozřejmé, že je není třeba zmiňovat, o to zajímavější jsou ale deformační nástroje pro úpravy a plastické deformace jak vektorových, tak i hlavně bitmapových objektů.










Vektorové objekty lze kdykoliv převést na bitovou mapu s definovatelnou průhledností nebo naopak importované bitmapové objekty celkem rychle převést na vektory, k čemuž máte k dispozici samostatné paletky včetně jejich preferencí. Importované bitmapy lze též převádět na Strokes a vytvořit si tak různá specializovaná "razítka" a brushe pro kreslení, retuše a efektové úpravy obrázků. Zde ještě jeden poznatek - i když není Expression 2 nijak zvlášť rychlý při editaci, při kreslení zvládne na rychlejším stroji prakticky v reálném čase vysvěcovat nakreslené objekty a aplikovat na ně několik standardních filtrů jako je reliéf, ostření apod.


Stejně jako máte na výběr z mnoha detailně nastavitelných kreslících funkcí, jsou stejně komfortní preference programu. Jak si můžete na posledních obrázcích prohlédnout, umožňuje Expression 2 rovněž práci s tlakově citlivým tabletem, širokou škálu nejrůznějších nastavení pro grafické rozhraní a prostředí programu a mimo spoustu dalších věcí také například automatický sken plug-inů nainstalovaných v Photoshopu.





Pokud bychom měli srovnávat Expression 2 s dostupnými vektorovými grafickými editory podobné cenové kategorie, přichází v úvahu snad jen pouze Xara 2 a Callisto 4. Oba zmíněné kreslící programy toho nabízí opravdu hodně a Expression 2 se jim v řadě ohledů vyrovná. Každý program má pochopitelně svá specifika a dobré či některé "méně dobré" vlastnosti, takže celkový závěr není objektivně možný. Lze tedy doporučit běžný postup vyzkoušení všech zmíněných programů včetně Expression, jsou-li vaše požadavky a nároky vyšší, nezbývá než se obrátit na profesionálnější a dražší grafické editory jako je CorelDRAW, Macromedia Freehand či Adobe Illustrator.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: