EXIF, aneb jak na "tajemné" informace? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

EXIF, aneb jak na "tajemné" informace?

EXIF

16. července 2002, 00.00 | Rádi byste si prohlédli nebo upravili EXIF data ukládaná digitálními fotoaparáty k jednotlivým fotografiím? Přinášíme vám popis několika specializovaných freewarových programů pro Windows určených k prohlížení a v jednom případě i k editaci EXIF informací.

{Úvod}

I když jsem si nejprve myslel, že nedám dohromady dostatečné množství freewarových programů podporujících EXIF data ukládaná digitálními fotoaparáty k jednotlivým snímkům, aby to vůbec stačilo na jeden článek, opak byl pravdou a nakonec bylo vzhledem k počtu screenshotů ještě nutno článek rozdělit do několika dílů. Až na výjimky se v článku nebudu zabývat žádnými typicky komerčními či shareware aplikacemi schopnými prohlížet či editovat EXIF data (například ACDSee s novým updatem 4.02 už KONEČNĚ umí korektně editovat a tedy i ukládat některá EXIF data) a začnu nejprve těmi jednoduššími prográmky a doplňky pro Windows.

Mimo různých utilit jako například JHEAD nebo EXIFutils (tento poměrně zajímavý balík "command line" utilit zmiňuje pouze pro doplnění komplexnosti článku, jedná se totiž o shareware s cenou 15 USD), které můžete v rámci jejich licence využívat i ve svých programech pro čtení respektive "získání" EXIF informací z JPEG/TIFF atp. souborů si můžete EXIF informace prohlížet i přímo ve Windows XP. Stačí si dát v Exploreru zobrazit vlastnosti souborů (viz obrázek "Obecné/Souhrn") a po kliknutí na příslušnou záložku si můžete prohlédnout souhrnné EXIF informace k danému souboru. EXIF informace ale nemusí být utajeny ani uživatelům Windows 95/98/2000, kteří si mohou nainstalovat EXIF InfoTip, což je doplněk pro Shell ve formě cca 150 KB DLL knihovny zpřístupňující některé základní EXIF data. Informace o expozici, použitém fotoaparátu, nastavené citlivosti snímače, rychlosti závěrky apod. se zobrazují opět v prostředí Exploreru, kde stačí myší najet na daný soubor a po chvilce se objeví informační okénko s načtenými informacemi - viz první dva obrázky pod sebou.


originál Windows (Windows XP)


Windows + EXIF InfoTip

Windows XP - detailní informace

EXIF data podporuje přímo či přes speciální knihovny či plug-iny i několik poměrně oblíbených freewarových image browserů, mezi které patří například IrfanView nebo XnView. Protože jsme už IrfanViewu věnovali na stránkách Grafiky On-line dostatečný prostor a po více než dvou letech (verzi 1.11 jsme totiž recenzovali koncem roku 1999) připravuji i samostatnou recenzi na novou verzi XnView , nebudu znovu popisovat jednotlivé funkce obou programů, ale zaměřím se pouze na práci s EXIF informacemi. Ani IrfanView ani XnView neumí EXIF data editovat respektive ukládat, můžete si je tedy pouze prohlédnout a v případě IrfanView také zkopírovat do clipboardu pro další použití, výhodou obou programů jsou jejich české lokalizace. Oba zmíněné programy umí načíst a zobrazit jak EXIF, tak i IPTC informace, k čemuž jsou ale nutné příslušné plug-iny, které si v případě IrfanView můžete stáhnout na jeho domovské stránce, v případě XnView pak například na této adrese.




XnView

IrfanView

[-more-]{EXIF Image Viewer}

Prvním programem specializovaným takřka výhradně na EXIF informace, na který se teď podívám trochu podrobněji, je EXIF Image Viewer. Jedná se o relativně jednoduchý prohlížeč fotografií ve formátu JPEG (TIFF ani RAW program nepodporuje), jehož zatím poslední verze 1.1.7.19 pochází patrně pochází z roku 2001 a v posledních několika měsících se žádná aktualizace programu neobjevila. Editaci EXIF záznamů si bohužel můžeme v případě EXIF Image Vieweru odpustit, nic takové totiž program zatím nepodporuje.




Při prohlížení JPEG fotografií máte na výběr dva módy - detailní výpis souborů s malými ikonkami a základními EXIF informacemi zobrazovanými v jednotlivých sloupcích (doufám že je to ze screeshotu alespoň trochu patrné), druhou možností je pak klasický a velmi rychlý náhledový systém, velikost náhledů ale nelze měnit. V preferencích si můžete nastavit, které EXIF informace budou zobrazeny v hlavním okně, všechny podporované EXIF informace pak jsou dostupné přes ikonky nebo kontextové menu. Jednotlivé snímky si samozřejmě můžete prohlížet i samostatně v jejich originální či zvětšené/zmenšené velikosti (včetně zobrazení ve fullscreenu), k čemuž má EXIF Image Viewer svůj vlastní (a vůbec ne špatný) integrovaný image browser - viz další obrázek.




Image browser má opět svůj vlastní náhledový systém umožňující rychlý výběr požadovaného snímku, který může být zobrazen s gama korekcí nastavenou v preferencích programu a také s vlastním textovým popisem s fontem, jeho velikostí a barvou rovněž vybranou v preferencích. Při prohlížení fotek si navíc můžete nechat zobrazit histogram včetně náhledu dané fotky a získat tak alespoň základní představu o "barevnosti" dané fotografie. Velikost/rozlišení fotografií můžete upravit ručně nebo v dávkovém režimu s možností uložení snímků do stejného či jiného adresáře včetně možnosti automatické změny názvu přidáním libovolného textu před příponu. Mezi dávkové zpracování fotografií patří i konverze do formátu BMP, mezi další funkce při prohlížení snímků pak základní manipulace se soubory jako je jejich kopírování, mazání nebo přesunutí do jiného adresáře. EXIF data pro vybraný snímek můžete kdykoliv exportovat jako textový soubor, každou fotografii pak lze bezeztrátově otočit nebo stranově převrátit.

[-more-]{Exifer}

Pokud chcete mimo prohlížení EXIF data také editovat, můžete použít například Exifer, což je současně jeden z nejlepších freewarových image browserů plně podporujících EXIF data. Zatím nejnovější verze programu 1.0.20 pochází z března letošního roku a je už částečně optimalizována pro Windows XP (otázkou je co si pod tímto pojmem máme představit).


Exifer má sice poměrně přehledné grafické rozhraní, které sice na první pohled vyžaduje poměrně velké rozlišení, některé méně důležitá okénka se ale dají vypnout a tím celé GUI zpřehlednit. Program je dost rychlý při zobrazování náhledů a umožňuje fotky a jejich EXIF informace prohlížet, editovat a tedy i ukládat. Měnit lze však pouze některé vybrané (ty nejdůležitější) položky kterými jsou datum a čas pořízení snímku, datum jeho případné modifikace a také uživatelský komentář, ve kterém je obvykle umístěn popis daného snímku. Program je mimo jiné zajímavý tím, že umí všechna EXIF data uložená u jednotlivých fotografií zálohovat (ukládají se do stejného adresáře jako fotky) a v případě potřeby je opět obnovit. EXIF data - pochopitelně pouze ta data, která lze měnit - můžete editovat jak samostatně přímo kliknutím na požadovanou položku v jednotlivých oknech Exiferu, další možností je pak dávkový režim. V obou případech se následně objeví nové okno, ve kterém můžete daný parametr upravit s poměrně slušným komfortem včetně přičítání a odečítání časů, snímky lze pochopitelně i jednotlivě či hromadně přejmenovat s použitím obvyklých textových masek.


Mezi naprosté samozřejmosti Exiferu patří možnost nastavení zobrazování pouze vybraných EXIF informací, otevření/editace vybrané fotografie v nastaveném image browseru či grafickém editoru, slideshow ve fullscreenu s (vypnutelným) oknem s EXIF informacemi (viz další velký obrázek), bezeztrátové rotace snímků, export EXIF dat ve formátu CSV s možností podrobného výběru požadovaných EXIF informací a dokonce i import EXIF dat z vybraného souboru (EXI nebo jiná JPEG fotka) a samozřejmě také práce se samotnými soubory s pomocí integrovaného Exploreru.




[-more-]{Exif Reader}

O něco jednodušší než Exifer je Exif Reader dostupný mimo anglické verze také v japonštině :-). Program má velmi jednoduché a přehledné grafické rozhraní a dle průvodního popisu má sloužit k prvotní analýze EXIF dat a uživatelských komentářů uložených u fotografií. Exif Reader na rozdíl od většiny svých freewarových kolegů podporuje ve své nejnovější verzi 2.70 mimo formátu JPEG také další grafické formáty, kterými jsou EXIF TIFF, CCDRAW (přípony NEF, ORF, MRW a CRW) a pro doplnění také EXIF data formátu PSD (Adobe Photoshop 6/7 a vyšší verze), což umožňuje použití programu k analýze EXIF informací i v oblasti profesionální digitální fotografie. Program disponuje pouze tou nejzákladnější navigací "po souborech", tj. po otevření vybraného snímku lze pouze přecházet na další či předchozí snímek a mimo uložení zobrazeného náhledu už nelze se soubory dále manipulovat. Všechny či pouze vybrané zobrazené EXIF informace lze zkopírovat do schránky nebo uložit na disk ve formátech HTML, CSV nebo jako čistý text, v okénku se zobrazenými EXIF informacemi si také můžete daný snímek prohlédnout v nastavené velikosti od 20 do 200 %.

[-more-]{Exif-Viewer}

Od jednoduššího Exif Readeru přejdeme k o něco složitějšímu a pochopitelně opět freewarovému programu Exif-Viewer, který patrně nepotěší žádného anglofila, neboť je kompletně v němčině a žádná jiná lokalizace není dostupná. Exif-Viewer je napsán ve Visual Basicu, cca 5 MB instalační archiv ale naštěstí obsahuje všechny potřebné německé verze DLL knihoven, takže je nebudete muset nikde shánět. Zatím poslední aktualizace Exif-Vieweru 2.09 pochází z konce června letošního roku a program i přes své malinko svérázné grafické rozhraní spolehlivě funguje i pod Windows XP.


Stejně jako naprostá většina ostatních freewarových programů schopných zobrazovat EXID data také Exif-Viewer neumí EXIF data editovat a tak se specializuje především na jejich export ve formátu MS Excel. Exif-Viewer podporuje pouze formát JPEG, jednotlivé fotografie lze v programu přímo prohlížet a porovnávat jejich EXIF data (viz jeden z dalších větších screenshotů), což je poměrně unikátní a v některých případech VELMI užitečná funkce, kterou nabízí jen velmi málo jeho komerčních kolegů, fotografii lze v případě potřeby také poslat do zvoleného programu. V preferencích Exif-Vieweru si můžete vybrat, které z EXIF informací a tzv. "makernotes" budou exportovány, výstup může být mimo formátu Excel také v klasickém textovém formátu. Integrovaný prohlížeč obrázků nabízí jak zobrazení těch nejdůležitějších EXIF informací, tak i jejich podrobnější přehled v dodatečném okénku. Při porovnávání jednotlivých snímků si můžete vybrat až pět fotografií (kvalita zobrazených náhledů je bohužel dost ubohá) a nechat Exif-Viewer označit rozdílné informace, což může výrazně zpřehlednit porovnávání odpovídajících údajů.




[-more-]{PhotoView}

Na závěr stručného přehledu freewarových programů umožňujících prohlížet popřípadě editovat EXIF data jsem si nechal FotoView. Jedná se o nenáročný a celkem krátký program české provenience určený na prohlížení popisování a bezeztrátové otáčení fotografií ve formátu JPEG s možnostmi blízkými Exiferu. FotoView umožňuje prohlížet fotografie jak v okénku, tak i ve fullscreenu, kde si můžete vybrat jeden ze dvou způsobů prohlížení s možností automatického přizpůsobení výšky či šířky dané fotky rozlišení obrazovky. Uživatelské komentáře pro každou z fotografií se zapisují ve formě IPTC dat (což je něco podobného EXIF informacím), program podporuje tři základní informace - kategorii, název a popis, které jsou kompatibilní i s Adobe Premiere (kompatibilitu jsem ovšem nezkoušel...). Všechny ostatní důležité EXIF informace (model fotoaparátu, expozice, clona, citlivost ISO, blesk, způsob měření apod.) se zobrazují podobně jako u výše popsaných programů, kompletní EXIF data si pak můžete prohlédnout v samostatném okně.




Pro úplnost musím ještě uvést, že EXIF informace samozřejmě umí zobrazovat a v některých případech také editovat různé softwarové balíky dodávané k digitálním fotoaparátům, obvykle se ale editace a prohlížení EXIF informací u těchto programů omezuje na ty nejzákladnější údaje o snímku a expozici, balíky dodávané k profesionálním digitálním fotoaparátům nevyjímaje. Pokud už máte alespoň zčásti jasno, který z popsaných freewarových doplňků či samostatných programů pro Windows na prohlížení či editaci EXIF informací si budete chtít vyzkoušet, nebo který by mohl Vašim nárokům alespoň částečně vyhovovat, nezapomeňte se o zkušenostech s jeho používáním zmínit v diskuzi k tomuto článku. Přehled patrně nebude úplný a určitě pro Windows existují ještě další freewarové aplikace schopné pracovat s EXIF daty, pokud tedy o nějaké vhodném programu víte (nebo ho už dokonce používáte), opět ho prosím nezapomeňte uvést v diskuzi k článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: