Epson PIM - druhé kolo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Epson PIM - druhé kolo

Epson PIM

12. července 2001, 00.00 | Po napsání článku o technologii Epson PIM jsem požádal Martina Sluku, známého odborníka na tiskárny Epson, o vyjádření k některým sporným bodům.

Po napsání článku o technologii Epson PIM jsem požádal Martina Sluku, známého odborníka na tiskárny Epson, o vyjádření k některým sporným bodům.

Tady je jeho příspěvek

Začnu odzadu - tvrzení, že-
"Co zatím vzbuzuje rozpaky, je podpora pouze firmy Epson. Nevím, jak vypadá japonský trh, ale v Americe a Evropě v amatérských tiskárnách jednoznačně kraluje HP, Epson je až na druhém místě. Naděje na získání větší části trhu si příliš dělat nemůže. Běžný uživatel se hodně dívá na cenu přístroje a Epson nemůže jít s cenou dolů, alespoň ne příliš."

- platí pro oblast Epson.de - Německo, Polsko, Maďarsko, Čechy, Slovensko. Ve všech ostatních zemích má Epson 40-60 % trhu, daleko více než u nás. Také má samozřejmě daleko větší marketingovou podporu.

- cena tiskáren neodráží žádné skutečné náklady na její výrobu, hlavně u tak obrovských sérií. Hlavní zisky u malých SoHo tiskáren jdou z prodeje spotřebního materiálu – inkoustových zásobníků a papírů. U Epsonu je řekněme náročnější konstrukce tiskových hlav, ale daleko jednodušší konstrukce inkoustových zásobníků. U tiskáren pro profesionální oblast je to už, pravda, jiné.

sRGB:
Gamut sRGB sice odpovídá i tomu slavnému "kancelářskému monitoru" ale také odpovídá barevnému podání klasické barevné fotografické zvětšeniny. To, že současné systémy - inkoust-papir (a je jedno od jakého výrobce), daleko svým barevným gamutem klasickou fotografii (sRGB) překonávají, je nepochybné. Zajímavé je, že např. profesionální osvitky na fotopapír firmy Fuji používají jako interní barevný prostor také sRGB.

sRGB bylo postulováno poměrně dávno (1995?) - ve smyslu pokroku technologie, odráží tehdejší stav. Inkjetová technologie obecně (samozřejmě nejenom Epson) udělala za posledních 5 let obrovský kvalitativní skok - nejde jen o pokrok v rozsahu barevnosti, ale hlavně o trvanlivost a kvalitu výstupů. To se nedalo (skutečně?) v dobách postulování sRGB předvídat.
Proto je pochopitelné, že firma/firmy, která/é jako první vsadila/y na náhradu technologie klasické chemické fotografie, se snaží se současným stavem něco udělat.

PIM je snaha zabránit zbytečné degradaci informace získané současnými digitálními (ale i analogovými) fotoaparáty a reprodukovatelné současnými inkoustovými tiskárnami (nejenom od Epsonu) násilnou konverzí do sRGB.

Stačí si porovnat barevnost klasického barevného diáku a fotografické zvětšeniny, aby to bylo jasné. Technologie CibaChrom před lety byla také snaha řešit tuhle disproporci.

Nakolik je v prosazování sRGB obsažena i snaha zakonzervovat stav a omezit nastupující konkurenci klasické masové fotografii - toť otázka.

Takže PIM kontra sRGB není Epson kontra zbytek světa, ale spíše věrnější barevnost zobrazení okolního světa kontra snaha udržet technologii neschopnou konkurence (jiné než cenové, zatím) při životě.

Přeji hezký den

Martin Sluka

Protože mi to nedalo, rozhodl jsem se na zmíněný podíl na trhu podívat trochu blíže. V regionu CEE se obvykle používá jako zdroj IDC, který uvádí v ČR podíl (v tiskárnách celkem) HP na 61 %, Epsonu i Canon na 15,8 %. V Maďarsku a na Slovensku je na tom HP hůř (má 47 %), v Polsku 55 % (Epson i Canon mají téměř shodně 15 % všude).

Výzkum pouze inkoustových tiskáren provádí např. Gartner nebo CSFB (Credit Suise First Boston) aj. Podle CSFB je podíl HP na US trhu 56 %, Lexmark má 21 %, Epson se mi zjistit nepodařilo. Podle IDC je celosvětový podíl na trhu inkoustových tiskáren následující: HP 43 %, Epson 24 %.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: