ENCAD přechází pod křídla Kodaku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

ENCAD přechází pod křídla Kodaku

16. listopadu 2001, 00.00 | Po půl roce jednání došlo k uzavření dohody mezi ENCADem a Kodakem. Kodak převezme celou firmu ENCAD a výrazně tak posílí svojí pozici v segmentu inkoustového tisku.

Dle včerejšího tiskového oznámení zakoupí firma Kodak společnost ENCAD, známého výrobce velkoformátových tiskáren. K tomuto kroku dojde po půl roku trvajícím jednání mezi vedením obou společností. Kodak se tak stane jedním ze tří největších prodejců velkoformátových tiskáren na světě.

Cena za transakci činí 25 mil. USD a s největší pravděpodobností bude zaplacena v akciích. Přesto si Kodak vyhrazuje právo za určitých podmínek zaplatit hotově. Zakoupení ještě podléhá schválení akcionářů firmy ENCAD a regulačních orgánů. Pokud k němu dojde, má být transakce provedena v prvních měsících roku 2002 a plody má nést začátkem roku 2003.

Trh velkoformátových tiskáren je velice perspektivní s očekávaným růstem 15 % za rok. Momentálně je obrat Kodaku v této oblasti 2,4 mld. USD, což ovšem nezahrnuje pouze samotné tiskárny, ale zejména inkousty a média.

Jak jsme oznámili v krátké textové zprávě včera, Kodak se také chystá restrukturalizovat jednotlivé divize. Nově bude společnost zahrnovat pět divizí, pričem dvě (Health Imaging a Entertainment Imaging) zůstávají beze změny. Ostatní budou přetransformovány do tří divizí: Photography, Commercial Imaging a Components. Z našeho pohledu jsou zajímavé první dvě divize, třetí totiž bude produkovat řešení pro document imaging.

Photography Group bude utvořena z "fotografických" částí současných divizí Kodak Professional a Digital & Applied Imaging. Bude zahrnovat všechny produkty týkající se fotoaparátů na všech úrovních (amatérské i profesionální, analogové i digitální).

Naopak divize Commercial Imaging Group je zaměřena na ostatní aktivity, ať už je to současná divize KPG (Kodak Polychrome), velkoformátové tiskárny, NexPress a ostatní zařízení. Celkově bude obsahovat skenery, produkty pro zpracování obrazů a dokumentů, výstupní zařízení a služby.

Dle českého zastoupení Kodaku, firmy FotoWorld, se zmíněná restrukturalizace u nás projeví pouze nepřímo. Důvodem je skutečnost, že FotoWorld není pobočkou Kodaku, ale společnost typu Joint Vencure, ve které je Kodak jedním z partnerů.

Komentář
Kodak evidentně pokračuje v restrukturalizaci divize Professional (nyní už bývalé), která se stále více věnuje tisku a velkoformátu. Tomu odpovídá i oddělení profesionální digitální foto techniky od dalších oblastí.

Na velkoformátových tiskárnách Kodak dlouhodobě spolupracuje s firmou Mimaki, která pro něj zařízení vyrábí, proto je zakoupení Encadu poměrně nečekané. Dle našich předpokladů se výroba přesune z Mimaki do Encadu a vývoj budou dále zajišťovat vývojáři Kodaku doplnění o lidi z Encadu. Dle tiskového prohlášení nemá dojít k propouštění, což bude jistě pozitivní pro zaměstnance, ovšem je otázka, jak na to zareaguje burza. Ihned po oznámení vzrostla hodnota akcií Kodaku z 26 na 29 USD za akcii (což nic nemění na faktu, že Kodak je dlouhodobě v nepříjemné situaci).

V České republice může Encad pouze získat. Zatímco ve světě jde o velkého a známého výrobce velkoformátových tiskáren, český distributor hodně přešlapuje na místě a zákazníky hledá spíše v tradičním cadovém odvětví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: