Do kina digitálně - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Do kina digitálně

Kinoton Barco CineStar

27. července 2001, 00.00 | O digitálním zvuku se toho hodně namluvilo. Existuje pár výborných technologií ozvučení kinosálu a zřejmě se ještě dočkáme dalších. O digitálním obrazu v kině se zatím moc nemluví...

Kdo by to řekl. Filmy se točí digitálně (nebo kombinací analogvých a digitálních přístrojů), ale stále se promítají analogově. Přístroje se od vynálezu kinematografu hodně změnily, ale princip je stále stejný: před xenonovou lampou probíhají políčka filmu jedno za druhým. Obraz je soustavou čoček ostřen na plátno vzdálené přibližně 10 m. Film se promítá se všemi nedokonalostmi - škrábanci, prachem a dalšími věcmi.

Mezi výrobce nejlepších projekčních systémů pro kinosály patří firma Kinoton. Její zařízení se používají na celém světě a její tradice sahá až do roku 1948, kdy firma začala dodávat projektory Philips. Neustálý přísun nápadů ji zajistil přední pozici v oboru. Kinoton má reference například od studií Lucasfilm, Warner Bros., 20th Century Fox, Sony Pictures, Disney, Hollywood, Soundelux Media Labs, Digital Sound & Picture, Panavision, Rank Film Laboratories a další (kompletní seznam zde).

Proto je zajímavé, že firma Kinoton vyrobila svůj první digitální projektor. Vstupem do projektoru jsou digitální data, která jsou promítání podobně jako v přenosných projektorech, ale s trochu jinými parametry. Kinoton DCP12-DLP má rozlišení chipu 1280 x 1024 pixelů, což přibližně odpovídá 4 Mpixelům. Pro projekci se používají tři vysocekontrastní S-XGA čipy DLP Cinema Black Chip DMD (Digital MicroMirror Device), které reprezentují tři tradiční barvy - červenou, zelenou a modrou. Celkový kontrast zobrazení je větší než 1000:1 (stolní LCD mají maximálně 350:1). Pro dosažení většího barevného gamutu (ekvivalentního filmovému) je barevná hloubka vyšší 42 bitů, tedy 14 bitů na kanál, což teoreticky dává 4 miliardy barev (o 40 % více než HDTV).

Klasický filmový projektor má jas 7-10 000 ANSI lumenů. Kinoton DCP12 má jas vyšší než 12 000 ANSI lumenů, což odpovídá asi 3000 W xenonové lampy. Kromě toho můžete použít lampy až do kapacity 7000 W. Pro zajištění jejich chlazení má přístroj kompletní vzduchovou ventilaci. Samotný přístroj má pouze nejnutnější elektroniku, přídavné funkce se vkládají do 19" "racku", kde může být např. řídicí systém, rozhraní, server, zesilovač zvuku nebo UPS.

Barco
Možná se ptáte, proč sem pletu firmu Barco. Z jednoho prostého důvodu: Barco tyto projektory vyrábí a firma Kinoton k nim přidává elektroniku a prodává je jako OEM. To, co jsme si tady popsali, je vlastně projektor Barco D-CineStar DP60. V jeho specifikaci také naleznete další parametry.

U kinofilmu, který má 35 mm se udává, že má ekvivalentně 5 Mpixelů. Pokud budeme předpokládat, že filmové políčko má také 35 mm, 4 Mpixelů, které poskytuje Kinoton i Barco, bude více než dostatečné. Tyto parametry také uvádí samotné Barco, a sice že projektor odpovídá 35mm filmu. Na vysoce kvalitní 70mm film je to ještě málo, ale podle zákulisních informací připravuje Barco nový projektor, který bude mít mj. jas 15 000 ANSI lumenů. Maximální projekční vzdálenost je přibližně 15 m, což je pro většinu aplikací dostatečné.

Jak mnozí jistě ví, zásadní problém není, že by bylo příliš složité vyrobit kvalitní digitální projektor. Základní problém je v objemu dat. U 70mm filmového políčka se uvádí, že má 16-25 Mpixelů. Pokud vezmete standardní rychlost 25 snímků za sekundu, nejlépe však 50-60 snímků za sekundu, dostáváte se k obrovským objemům dat. Problém je, kam je zaznamenáte. Jedinou možností jsou magnetické pásky, ale ty jsou také poměrně krátké a celovečerní film ve vysokém rozlišení nezaznamenají (většinou pár klapek).

George Lucas plánuje, že další díl Hvězdných válek bude točit čistě digitálně. Ušetří to spoustu starostí při převodu, protože v jeho filmech téměř nenajdete políčko, které by nebylo nutné efektově upravit. To znamená celý natočený film naskenovat, digitálně zpracovat a sestříhat. Výstupem je zatím stále klasický filmový materiál, ale nemusí tomu tak být věčně. Třetí díl hvězdných válek se klidně může promítat výhradně v kinosálech vybavených novějším modelem digitálního Kinotonu. Lucas takové věci dokáže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: