DIPTool SpecialFX 1.3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

DIPTool SpecialFX 1.3

2. května 2001, 00.00 | Výhradně na oblast image processingu je zaměřen efektový program DIPTool SpecialFX, o kterém si můžete přečíst víc v tomto článku.

DIPTool SpecialFX je software pro efektové úpravy obrázků s cenou 25 $ z produkce Jeronimo Software. Program umožňuje nejen aplikaci jednotlivých efektů, ale i libovolné kombinace z nabízených filtrů a efektů zadávaných v parametrickém okně "Processing Chain". DIPTool SpecialFX je k dispozici ve třech různých verzích (zbylé dvě budou dokončeny v září letošního roku), všechny verze mají pochopitelně společné matematické algoritmy pro jednotlivé efekty a liší se pouze jejich počtem a rozsahem doplňkových manipulačních funkcí.Program nabízí něco kolem 80 efektů rozdělených do jedné hlavní a dvou subkategorií, které si vybíráte v okénku "Control panel" a můžete je zařadit do dávkového zpracování pro daný obrázek. Protože je efektů opravdu značné množství, není možné je všechny popisovat, snad se tedy spokojíte s informací, že v DIPTool SpecialFX najdete několik filtrů pro analýzu obrázků, aritmetické, logické a konverzní funkce, filtry pro dekompozice a rekompozice grafiky (rozdělení / skládání jednotlivých barvových složek), lineární a nelineární filtry, preprocessing a pochopitelně značné množství filtrů, které jako by z oka vypadly FilterFactory.Ke většině efektů a filtrů jsou v Control Panelu nebo v samostatných oknech nabízeny nejrůznější volby pro nastavení parametrů jednotlivých efektů, vše se zadává výhradně číselnými parametry nebo s pomocí přepínačů. Protože před aplikací jednotlivých efektů není k dispozici žádný náhled výsledné podoby efektu, řeší to program velmi jednoduše - každý efekt se provede do nově vytvořeného okna. DIPTool SpecialFX obsahuje mimo relativně standardních efektů i některé speciální jako warping, segmentační filtry nebo generátory šumu, před aplikací warpingu je nutno nejprve nadefinovat cestu s referenčními body podobně jako v kterémkoliv z klasických morfingových programů (počet bodů v cestě je u neregistrované verze programu omezen pouze na tři). Poměrně flexibilní možnosti nabízí i nástroje pro výběr, bohužel chybí jakákoliv ruční práce s alfakanálem a maskováním. Za užitečnou vlastnost lze považovat i možnost práce a konverzí formátu WBMP používaného jako hlavní (a zatím vlastně i jediný) formát obrázků na WAPových stránkách, i když pro tyto účely lze použít hned několik více či méně kvalitních freeware editorů či konvertorů.
DIPTool SpecialFX není nijak špatný program, vzhledem k celkové struktuře a nabídce efektů by spíš patřil mezi freeware, neboť minimálně 3/4 z nabízených efektů či filtrů je dostupných jako FilterFactory plug-iny pro Photoshop a kompatibilní programy. Snad právě proto bude za několik měsíců DIPTool nabízen ještě ve specializovaných verzích "Student" (která ale zřejmě též nebude zdarma) se zaměřením na signal/digital processing (analýzy a preprocessing nejrůznějších digitálních dat) a ve verzi "Pro 2" se shodnými funkcemi jako verze Student plus dále rozšířenou paletou efektů a manipulačních nástrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: