Co nového přináší Acrobat 5.0? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Co nového přináší Acrobat 5.0?

Adobe Acrobat 5

13. března 2001, 00.00 | Společnost Adobe Systems ohlásila novou verzi software Adobe Acrobat - konkrétně s číslem 5.0.

Společnost Adobe Systems ohlásila novou verzi software Adobe Acrobat - konkrétně s číslem 5.0. V současné době připravujeme článek obsahující první praktické dojmy z betaverze, který plánujeme na Grafice publikovat ještě tento týden. Dnes se proto pojďme podívat alespoň na základní novinky, které pětka přináší.

Podle Adobe disponuje konečně Acrobat možností ukládat dokumenty v PDF formátu přímo do RTF, který lze dále zpracovávat např. ve Wordu. To je funkce, která, pokud bude korektně fungovat s češtinou, jistě potěší řadu uživatelů. Z PDF dokumentu bude možné v páté verzi také přímo ukládat obrázky do formátů TIFF, JPEG nebo PNG. Při exportu do JPEG lze nastavit stupeň komprese. Do bitmapového grafického formátu JPEG, PNG či TIFF lze uložit i celou PDF stránku.

Pro pre-press je zajímavá stejná podpora správy barev jako např. v Photoshopu, podpora PDF verze 1.4 (ta by měla podporovat např. průhlednost). Rozměrné dokumenty lze při tisku zmenšovat např. pro vytvoření náhledu na tiskárně formátu A4.

Další novinkou je podpora práce v týmech - s jedním PDF souborem může současně pracovat více uživatelů a např. k němu přidávat své komentáře. Současně nabízí Acrobat 5.0 vyšší stupeň zabezpečení - dokumenty lze šifrovat 128 bitovým klíčem (případně i slabším, aby byla zachována kompatibilita s přecházející verzí Acrobatu). Rozšířená je také podpora různých digitálních podpisů.

Nové funkce se dále váží k práci s formuláři. Formuláře lze provázat s databází, je možné přímo v PDF provádět základní výpočty a získaná data je možné ukládat ve standardu XML.

Řada dalších novinek je zaměřena na produktivitu práce - uživatelé si mohou upravovat obsah lišt s nástroji, v podstatě libovolnou funkci je možné používat pro automatické hromadné zpracování dokumentů (vlastní dávkové příkazy lze psát v JavaScriptu).

Velkou novinkou je také plánovaná plně lokalizovaná verze Acrobatu 5.0 pro Českou republiku a Slovensko.

Cena a dostupnost
Adobe Acrobat 5.0 pro Windows 95 OSR 2.0, Windows 98, Windows NT 4.0 service pack 5 nebo 6, Windows ME a Windows 2000, a Macintosh OS 8.6 (vzhledem k omezením OS Apple nejsou dostupné všechny možnosti pro Web), 9.0.4 a 9.1, se bude dodávat v druhém čtvrtletí 2001 za odhadovanou koncovou cenu 11 700 Kč. Registrovaní uživatelé dřívějších verzí software Adobe Acrobat mohou upgradovat na Acrobat 5.0 za 4 680 Kč. Další informace můžete získat na adrese www.adobe.com/products/acrobat/.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: