Čím napájet digitální fotoaparát - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Čím napájet digitální fotoaparát

9. března 1999, 00.00 | Digitální fotoaparáty mají velkou spotřebu energie. To je známé, ale už méně se ví, které články jsou pro ně vhodné.

Které akumulátory jsou vhodné pro digitální fotoaparáty?

Jak správně tušíte, ne každá baterie a ne každý akumulátor je vhodný pro použití s digitálním fotoaparátem. Důvodů je hned několik.
Prvním a nejzávažnějším je schopnost udržet požadované napětí i při zátěži. Zejména starší modely digitálních fotoaparátů nejsou schopné pracovat při napětí kolem 1,2V, které nabízí většina akumulátorů.
Druhým problémem jsou poměrně velké vybíjecí proudy, které způsobují problémy většině obyčejných baterií. Proto zásadně doporučujeme z baterií pouze kvalitní alkalické baterie. U akumulátorů může být velký vybíjecí proud také problémem. Například stále populárnější RAM články zatím jen velice obtížně snášejí velkou zátěž.
Posledním častým úskalím je kapacita článků. Obecně bohužel platí, že digitální fotoaparáty jsou energeticky velice náročné, takže kapacitu baterií či akumulátorů nelze podceňovat.

Pro lepší orientaci jsme provedli malý srovnávací test, pro který jsme použili digitální fotoaparát Olympus CAMEDIA 1400XL. Tento model patří k těm náročnějším, co se spotřeby energie týče.
Jako první jsme vyzkoušeli obyčejné baterie VARTA. Výsledek, který jsme očekávali, byl velice neradostný. Na tyto baterie, které jsou opravdu nevhodné, jsme pořídili pouze tři snímky a od toho okamžiku s nimi fotoaparát odmítal spolupracovat.
Jako druhé přišli na řadu alkalické baterie Energizer. Ty se dají považovat za jednu z nejlepších voleb mezi bateriemi vůbec, i když v součastné době na trh přicházejí nové baterie různých značek. Při testu vydrželi celkem 23 cyklů. S tím, že jeden cyklus se skládal z pořízení deseti fotografií ( 2 s použitím blesku ) a následné práce s pamětí a displejem po dobu 1 minuty. Podotýkám, že test byl prováděn nepřetržitě a to do prvního vypnutí přístroje.
Na závěr jsme vyzkoušeli akumulátory dodávané společností Olympus přímo k tomuto přístroji. Jejich označení je B-01E, což představuje Ni-MH články s napětím 1,2V a kapacitou 1450 mAh. Jejich výdrž nás příjemně překvapila. Fotoaparát s nimi vydržel celkem 42 cyklů. Při opakování testu to bylo 41 a necelých 43 cyklů.

Pokud bychom měli na závěr doporučit nějaké univerzální řešení, pak by znělo přibližně takto. Akumulátory se u digitálních fotoaparátů jistě vyplatí. Čím větší kapacita, tím lépe, ale je potřeba vyzkoušet, zda daný typ akumulátorů je vhodný pro použití s vašim přístrojem.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: