Characteristica 3.0 & prohlížeče fontů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Characteristica 3.0 & prohlížeče fontů

19. dubna 2001, 00.00 | Nejste spokojeni s možnostmi "Mapy znaků" ve Windows nebo si chcete fonty před zkopírováním znaků do schránky nejprve prohlédnout? Pak se vám může hodit některý z následujících programů.Characteristica je nejen plnohodnotná náhrada původní "Mapy znaků" ve Windows, ale na rozdíl od této sice užitečné, ale designem nepříliš povedené utility nabízí opravdu komfortní pohled na celou fontovou sadu, přesněji řečeno 256 znaků v defaultní kódové stránce daného fontu. Program umožňuje velmi snadno a rychle prohlížet dostupné sady písem nainstalovaných / dostupných ve Windows, umí exportovat tabulku znaků ve formě komplexního přehledu ve formátu HTML, nebo jednotlivé znaky jako obrázky, testovat zobrazení jednotlivých ligatur ve fontech v několika stupních zvětšení a pochopitelně také vybrané znaky zkopírovat do schránky. Characteristica je freeware a funguje pod Windows 9x a NT4+. Domovská stránka programu není nikde uváděna, stáhnout si ho můžete například na CNETu.

Freewarový Meracl FontMap je další komfortní náhrada Mapy znaků, která opět podporuje jak TTF, tak i AT1 fonty a nabízí přehledný náhled všech 256 znaků (reálně pochopitelně pouze 255) u každého prohlíženého písma. Program supluje nejen mapu znaků s možností kopírovat jednotlivé znaky nebo skupinu znaků do schránky, ale podobně jako Characteristica funguje též jako prohlížeč fontů. Pokud byste Font Map nenašli na jeho domovské stránce, můžete si opět stáhnout na CNETu.

Dalším freewarovým prohlížečem fontů pro Windows s možností kopírovat znaky do schránky je Font Glancer, který je sice k dispozici stále pouze v betaverzi, ale jeho spolehlivost je natolik vysoká, že ho lze používat zcela bez problémů. Font Glancer po výběru fontu a přepnutí do sekce "Char map" automaticky vygeneruje jednotlivé znaky v daném písmu a pak už můžete vesele kopírovat znaky do clipboardu a poté je vložit do libovolného programu. Font Glancer umí i fonty testovat a můžete si v něm prohlížet napsané řetězce znaků, v nouzi pak může program posloužit i jako velmi jednoduchý katalogizér fontů.

Analogický program k Font Glanceru je nový přírůstek do kategorie prohlížečů fontů s názvem X-Fonter. Opět se jedná o freeware, ale na rozdíl od předchozích programů funguje pouze jako font browser a ve verzi 1.0 nepodporuje kopírování znaků do clipboardu. Co se týče prohlížení fontů, jedná se o nepříliš složitý, ale poměrně komfortní font browser s podporou TTF a AT1 fontů a možností otestovat si dané písmo, další možností je pak (nepříliš využitelné) 3D zobrazení fontů s nastavitelnou barvou písma a jeho tvrdého stínu.Tak a to je už z oblasti freewarových prohlížečů fontů s eventuální možností náhrady Mapy znaků ve Windows všechno. Font browsery a katalogizéry fontů s podobnou funkcí najdete samozřejmě i v kategorii shareware, proč ale platit za něco, co zdatně zastane i freeware a další public domain programy?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: